“STOPP” töölepingu seaduse muudatustele!

  • Eesti Ametiühingute Keskliit,
  • Kaia Vask,
  • Ivika Aman,
  • Inge Mirov,
  • Evelin Tomson
,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Järelkaja
126 allkirja
ALLKIRJASTA

874 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.

Eesti keeles (allkirjastamisel)Vene keeles (tõlge)

Eesti Ametiühingute Keskliit koos teiste ametiühingutega kutsub sind üles andma allkirja, et peatada töölepingu seaduse ja teiste seaduste muutmise eelnõu (602 SE) menetlus Riigikogus. Ametiühingute arvates vajavad Eesti töötajad paindlikkust, kuid mitte enda õiguste arvelt.

Miks töölepingu seaduse eelnõu tuleb peatada? · Ebastabiilne töö ja sissetulek Eelnõu lubab sõlmida kõikide töötajatega Eestis töölepingud, mille järgi garanteeritakse töötajale vaid 10 töötundi nädalas. Ülejäänu osas sõltub töötaja tööaeg ja töötasu tööandja suvast. See tähendab, et töötaja sissetulek võib olla kõikuv ja ettearvamatu. · Töötajale vajalik paindlikkus on tagamata Eelnõus puudub töötaja jaoks paindlikkus, sest tal pole võimalik keelduda ühepoolselt lisatundidest pärast tööajagraafiku allkirjastamist. Graafiku võib summeeritud tööajaga töötamise korral aga kokku leppida kuudeks, erandjuhtudel isegi kuni 12 kuuks. Seega vajab töötaja peale allkirjastamist graafiku muutmiseks tööandja nõusolekut. · Ettevõtlusriskid nihutatakse töötajate õlule Kehtiva seaduse järgi võib tööandja vähendada ajutiselt töötasu majanduslikult keerulisel ajal (§ 37). Eelnõu järgi muutub see säte sisuliselt mõttetuks, sest tööandja saab lihtsalt töötajale vähem töötunde anda. Nii kandub ettevõtlusrisk töötajale – ilma, et töötajal oleks võimalik lepingut ühepoolselt lõpetada ja saada töötuskindlustushüvitist. · Ületunnitöö ja lisatasu võimalus kaob Eelnõu kohaselt ei saa töötaja paindliku tööaja kokkuleppe korral teha ületunnitööd ega saa seetõttu ka kõrgemat töötasu. Sellise kokkuleppe puhul võib tööandja osakoormusega töötajaga leppida kokku lisatundides kuni täiskoormuseni, mistõttu ületunde formaalselt ei teki. Praktikas tähendab see, et tulevikus võivad kõik töölepingud olla sõlmitud paindliku tööaja alusel ning osalise töökoormuse mõiste kaotab senise tähenduse.

Eesti Ametiühingute Keskliit koos teiste ametiühingutega taotleb Riigikogus töölepingu seaduse ja teiste seaduste muutmise eelnõu (602 SE) menetluse peatamist. Ametiühingud soovivad, et eelnõu suunataks tagasi selle koostanud ministeeriumile, et Eesti Tööandjate Keskliidul ja Eesti Ametiühingute Keskliidul oleks võimalik alustada sisulisi läbirääkimisi. See võimaldaks kõrvaldada eelnõust mitmed olulised puudused, mis võivad ohustada töötajate õigusi ja kindlustunnet.

Anna oma allkiri ja peatame eelnõu 602 SE menetluse Riigikogus!

Eesti Ametiühingute Keskliitu ühinenud organisatsioonid: Eesti Transpordi- ja Teetöötajate Ametiühing Eesti Teenindus- ja Kaubandustöötajate Ametiühing Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit Haritlaste Ametiühing Riigi- ja Omavalitsusasutuste Teenistujate Ametiühing Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute Liit PRO Ametiühing Raudteelaste Ametiühing Keemikute Ametiühing Kaevurite ja Energeetikute Sõltumatu Ametiühing Eesti Ajakirjanike Liit Industriaal- ja Metallitöötajate Ametiühingute Liit

126 allkirja

874 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Anna sellele algatusele oma allkiri!

Allkirjastada saab vähemalt 16-aastane Eesti alaline elanik.
Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.

Mobiil-ID-ga allkirjastamine on sulle tasuta tänu annetustele.

Smart-ID-ga allkirjastamine on sulle tasuta tänu annetustele.

Menetlusinfo

Kommentaarid

    Olen lugenud läbi algatuse "“STOPP” töölepingu seaduse muudatustele!" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
    NimiIsikukoodAllkiri