Toetame Saaremaale ilmaradari püsitamiseks ehitusloa väljastamist ning juhime vallavalitsuse tähelepanu asjaolule, et radar on eelkõige vajalik Saaremaa elanikele.
Saaremaa vald on tagasi lükanud ilmaradari ehitusloa, kuid radari rajamine Saaremaale on hädavajalik. Radar annab kõige täpsemaid andmeid ca 70–100 km raadiuses, sellest kaugemale jäävatel aladel on sademete kogused tihti alahinnatud, kuna atmosfääri madalamates kihtides toimuvad protsessid jäävad radarile nähtamatuks. Harku ja Sürgavere radar jäävad Saaremaast rohkem kui 180 km kaugusele, seega on saarte ja Läänemaa piirkond praegu madalama hoiatuskvaliteediga alad, sest olemasolevad radarid ei võimalda nii kaugelt täielikke andmeid saada. Kuna enamik torme ja sadusid saabub Eestisse lääne poolt, võimaldaks Saaremaal asuv radar saada varem infot kogu Eestile lähenevate ilmaolude kohta. Saadav info on üleriigilise tähtsusega ning oluline ka naaberriikide jaoks.
Ilma Saaremaa radarita oleme hetkel olukorras, kus Saaremaal vihmasaju korral näitab Ilmateenistuse radaripilt nagu sadu ei oleks ning Saaremaa elanikud ei saa adekvaatset prognoosi sadude alguste ja lõppude kohta.
Ilmaradari paigaldamine mujale ei oleks otstarbekas, kuna hetkel valitud asukoht asub ümbruskonna kõige kõrgemas punktis ning sinna on maksumaksja raha eest juba ehitatud ka sidekaabel.
Soovime, et Saaremaa vald vaataks üle uuesti ehitusloa taotluse ning väljastaks ehitusloa Varkja külla paigaldatavale ilmaradarile selle projekteeritud asukohta.
Ilmaradari suhtes skeptiline
Selle teema üle peaks ikka saarlased otsustama, mitte ei peaks otsima suva inimesi siin allkirjastama.
Algatus on suunatud Saaremaa vallavalitusele ning sellele saavad hääle anda ainult Saaremaa valla elanikud.
Meil ei ole seda ilmaradarit vaja!
Mis sul Teet Tilk viga on? Saaremaa rahvas on juba ühe korra sellel teemal oma meelsust näidanud ja selgesõnaliselt teada andnud, et nad ei ole huvitatud oma maad mingite ilmaradaritega lagastama, seda enam, et need radarid kiirgavad välja kiirgust, mis loodusele, inimestele ja eriti laste tervisele ohtlik on. Kas sa Teet ei ole sellest mitte midagi kuulnud? Või on sul omad huvid mängus, et seda jama jälle algatada püüad? Ole Inimene ja võta see loll algatus tagasi!
Tänan tagasiside eest! Siiski on saarlased huvitatud ka täpsest ilmaprognoosist ning radareid ei paigaldata lihtsalt lagastamiseks. Radaritorn ei oma ka olulist visuaalset mõju ning on näiteks 2 korda madalam kui tavalised mobiilimastid. Radari tekitatud kahjulik kiirgus on ainult müüt ning sellepärast pole vaja muretseda. Omad huvid on siis mängus kindlasti, kuna ilma radarita pole mul ja teistel saarlastel võimalik saada adekvaatseid ilmaprognoose.
Seni said vastata vaid üksikud usklikud ullikesed, kes on kergesti mõjutatavad kõige vastu protesteerivatest "teadlikest isikutest". Teaduslikku põhjendust neil pole. Radari vastu saadi 3% Saaremaa elanike hääl. Väga rumal on arvata, et meil on juba palju ilmaäppe. Kui kohalikke algandmeid ei ole, siis ei saa neist ükski meile piisavalt kvaliteetseid prognoose anda. Mina ei lepi aastakümnete taguse igapäevase "pilvis selginemistega" ilmateatega. Ka ei saa leppida infoga "vihmavõimalus 30%". Mitu mm sademeid igal tunnil on väga vajalik info.
Ilmaradar – turvaline ja hädavajalik tööriist inimeste ja keskkonna kaitseks
tundub et see väide et sportlased olid trennis kui tarkust jagati peab ka Aivar Ojastu puhul paika. Ilmaradarid on tänapäeva meteoroloogia lahutamatu osa, pakkudes täpset teavet ilmastikunähtuste kohta, päästes elusid ja aidates ühiskonnal paremini toime tulla looduslike ohtudega. Kavandatav Varkja ilmaradar Saaremaal on oluline samm nii kohaliku ilmaennustuse täpsuse parandamisel kui ka üldise ohutuse suurendamisel. Kuidas ilmaradar töötab ja miks see on ohutu? Ilmaradarid kasutavad mitteioniseerivat raadiosageduslikku kiirgust, mis on tõestatud kui ohutu inimestele, loomadele ja loodusele. Erinevalt ioniseerivast kiirgusest, nagu röntgenikiirgus, ei ole raadiosageduslikel lainetel piisavalt energiat DNA-d kahjustamiseks või terviseriskide tekitamiseks. Kõik radarid vastavad rahvusvahelistele ohutusstandarditele, mida reguleerivad Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ja Rahvusvaheline Mitteioniseeriva Kiirguse Kaitse Komisjon (ICNIRP). Radarid paigaldatakse tavaliselt kõrgetele mastidele, kus kiirgus suunatakse horisontaalselt atmosfääri, mitte maapinnale. Seetõttu ei ohusta kiirgus inimesi ega kohalikke ökosüsteeme, sealhulgas Saaremaa unikaalset loodust ja Vilsandi rahvusparki. Miks radar Saaremaale vajalik on? Lääne-Eesti ja saared on erilise ilmastikuga piirkond, kus ilmaolud muutuvad kiiresti ja võivad olla ettearvamatud. Varkja radar parandab märkimisväärselt prognooside täpsust, aidates jälgida tugevaid torme, äikest ja sademete liikumist. See on eriti oluline põllumajandusele, turismile ja kriisireguleerimisele. Lisaks aitab radar prognoosida üleujutusi ja muid äärmuslikke ilmastikunähtusi, võimaldades ametivõimudel anda varajasi hoiatusi, mis päästavad elusid ja hoiavad ära varakahjusid. Praegune ilmaseiresüsteem ei kata Saaremaad piisavalt detailselt – Varkja radar täidaks selle olulise lünga. Ilmaradari positiivne mõju ühiskonnale Täpsed prognoosid: Tänu radarile saavad nii kohalikud elanikud kui ka ettevõtted ilmaennustusi, mis aitavad teha paremaid otsuseid. Ohutuse tagamine: Radar annab kriisireguleerijatele ja päästjatele reaalajas infot, mis võimaldab kiiret ja tõhusat reageerimist. Kliimamuutustega toimetulek: Radarite kogutud andmed toetavad teadlasi kliimamuutuste jälgimisel ja pikaajaliste lahenduste väljatöötamisel. Kokkuvõte Varkja ilmaradar on hädavajalik investeering tulevikku, mis aitab tagada Saaremaa elanike ja looduse turvalisust. See on tõestatud kui ohutu ja kasulik tehnoloogia, mis panustab Eesti kliimakindlasse ja jätkusuutlikku tulevikku.
Taavi Haandi - väga mage nali sinu poolt! Intelligentsusele see küll eriti ei viita! Seda esitavad tavaliselt need tüübid, kes sportlaste saavutuste ees alaväärsuskompleksi tunnevad ja kelle lödi keha nende vaimule toeks ei ole! Mina ei kahtle sinu vaimsetes võimetes aga sportimine aitab kaasa ka iseseisva mõtlemise arengule. Sinu puhul tundub see osa puudulikuks jäänud olevat, kui lolli järjekindlusega kordad sulle kõrvalt suhu pandud möla. Meil on nutiseadmetes sadu ilmaäppe, mis võimaldavad meid ette valmistuda hullemateks ilmamuutusteks. Ükski neist ei suuda 100% täpsusega ilma üle 24h ette ennustada. Miks sa arvad et ilmaradari Saaremaale paigaldamisega midagi selles täpsuses muutuks? Loe kasvõi Harku uue ilmaradari kohta nende endi väljastatud infot ja sa saad aru, et tegelikult on tegu ikkagi ainult ilma ennustamisega, mitte täpisinfo edastamisega. Harku ilmaradarit segavad ja annavad sellega väärinfot juba ainuüksi Paldiski tuulepargi 18 tuulikut! Meie nõdrameelne valitsus aga planeerib Saaremaa külje alla 100 tuulikuga tuulepargi ehitamist! Kas sa tõesti arvad et nende mõju ilmaennustusele on olematu? Saaremaa ilmaradari ehitamine on nagu kinnisvara portaalist merevaatega korteri ostukuulutuse õnge minemine! Võid olla kindel, kui sul korter käes, siis järgmisel aastal algab uue planeeringu järgi sinu merevaate hägustumine ja ülla-ülla - uued mervaatega korterikuulutused jälle välja pandud ja miskipärast sinu merevaatega need enam kokku ei sobi! Mõtle selle peale, mõtle enne kui järgmine kord sulle PR tegelaste poolt ettekirjutatud teksti avalikkusesse edasi paiskad!
Vastus Taavile
Kas oled tutvunud Terviseameti poolt Hatkus läbiviidud mõõdidtuste tabeliga kus on toodud, et eeskirjadejärgse mõõdistuste näit impulsile ületab lubatu 1,5 m maapinnast ja kordades. Tutvu!!!
Vastus Arvo Aavikule: Tutvusin uuesti Terviseameti poolt läbiviidud mõõdistustega ning paistab, et hr Aavikul on sisse jäänud väike eksimus. Piirnorme ületas Terviseameti poolt Harku järves mõõdetud sinivetikate tase, mitte aga radari poolt tekitatud elektriväli. Elektrivälja mõõtmised: https://keskkonnaagentuur.ee/sites/default/files/documents/2024-09/emv_2-2311_Keskkonnaagentuur_Tln-Harku%20radar_Paldiski%20mnt%20245-1_emv_JM.pdf Sinivetikate mõõtmised: https://terviseamet.ee/uudised/harku-jarves-ujumine-pole-sinivetikate-tottu-soovitatav
Vastus hr Ainar Ojastule
Hr Aivar Ojastu. Ei ole mulle keegi teksti ette söötnud, aga ma lihtsalt pean reageerima kui näen inimeste rumalust kes pole põhikooli füüsikatunnis tähele pannud asju (rääkimata ülikoolis süvitsi füüsika õppimisest, ammu enne seda kui tuulegeneraatoreid või ilmaradareid eesti pinnale paigaldati). Seda lollust mis massipsühhoosis levitatakse on õudne lugeda. Kui te oleks mõistlik inimene, siis te ei nõuaks siin algatuse mahavõtmist vaid lihtsalt jätaks hääletamata, kuna teie süda näeb ette seda, et laseme ilmal juhtuda ja ei saa adekvaatset infot selle kohta ette. Sellega ma olen igati päri, aga mulle ei meeldi enda valearvamuse pealesurumist. Teadus siiski on kõige erapooletum asi siin ilmas. Kus teie arvates need ilma äpid siis infot saavad? Igor Mangi käest või? Kuna Saaremaa siiski on klimaatiliselt see koht kus pilved hakkavad tekkima ja maha sajab mandril, siis, et saada varem meid mõjutatavatest ilmastikuoludest teada, peame omama radarit mis seda võimaldab. Visuaalselt see ei häiri kedagi ning samuti ei häiri see floorat ega faunat. Ma ei saa aru mida te võitlete selle radari vastu? Kas puhtalt sellepärast võitlete, et ei saa aru kuidas see töötab ja mida ta teeb? Ajaloos on siiski palju näiteid selle kohta et kes tahab teada ja küsib MIKS küsimusi, see on elus edukas. Soovitan teil ka teha selgeks põhikooli füüsika ja eluga rõõmsalt edasi minna ja mitte takistada edasiarengut. Minu isiklik kasu on puhtalt see, et saaksin ilma äppides tõese info, mitte ma ei pea tuletama seitsmest äpist ja seapõrna vaatlusest ilmateadet kokku ja ka siis tuleb vihm mulle ebasobival ajal või paistab päike siis kui peaks olema sadu.
Tekib küsimus, kas radar suudab tormi ära hoida, põuaajal vihma tuua ja kuidas radar vara kaitseb? Äkki oskab mulle rumalale inimesele seda kuidagi selgitada? Varkja radar, pidi ainult tunni või kahe võrra prognoosi muutma. Ja prognoos soltub saadud andmete töötusest. See radar annaks andmeid ka 3või enam km kauguselt taludest. Varkja küla piirid lähevad Kihelkonna maanteeni välja.
Arvamus
Vaatamata sellele, et Keskkonnaagentuuri poolt esitatud dokumentides on näidatud Baltimerel kolmekordset radarkiire ülekatet, ei ole me radari vastu vaid soovime selle viimist agentuuri algselt väljavalitud kohta. Seda meelt on täna ka vald keeldudes ehitusloast Üru bussipeatuse kõrvale. Saan aru, et see siin on üks vaide osa mille algatasid tänaseks poolitatud Connektod ja Keskonnaagentuur.
Rääkides teadusest
Siin tuuakse korduvalt välja, kuis "usaldame teadust" ent rahvaalgatuses "Ei ohtlikule kiirgusele Saaremaal" on toodud välja kümneid eelretsenseeritud teaduslikke uurimustöid, mis kinnitavad ilmaradarite ning raadiosagedusliku kiirguse vägagi ohtlikku mõju nii inimese tervisele kui ka loodus- ja elukeskkonnale. Harku ilmaradar võtab kuni Lapimaani ja seda igas ilmakaares, rääkimata sellest, et Balti meri on kolmekordselt kiirgusega kaetud. Veel üht radarit ei ole tarvis mitte kuhugile Saaremaale! Ilma antud radar ei muuta ning paraku meid ka targemaks ei tee - see on rahva eksitamine. Yr.no on andnud aastaid minutilise täpsusega prognoose, sellest täpsemaks enam minna ei saa, küll aga rikume tervist kahjustava kiirgusmüraga üht imelist saart ning me kõigi tervist. Sellel saab omakorda olema hind, mis puudutab ka turismi ning saarele kodu loovate noorte inimeste plaane ja seega - kogu saare tulevikku. On väga huvitav, mis ajendab meite inimesi sääraseid algatusi tegema ning siinse keskkonna ning inimeste tervise kahjustamise nimel sõna võtma..?
Jääb arusaamatuks, miks viidatud rahvaalgatuses ei võitle näiteks siis Sauvere televisioonimasti vastu, mille kiirgus on kordades suurem kui ilmaradaril. Kas neid uurimustöid üldse keegi kokkuvõttest kaugemale luges ka üldse? Näiteks ühes töös pandi katseloomad sisuliselt mitmeks tunniks mikrolaineahju ning päris korralikku seost kiirguse kahjulikusega ei tuvastatud ka siis. Mitmed tööd uurisid ka just mobiiltelefonide kahjulikust. Teatavasti elektriväljatugevus väheneb kauguse suurenemisega kiirgusallikast. Ning seetõttu on radar vähemalt kümneid kordi ohutum võrreldes sellega kui panna mobiiltelefon helistamise ajaks kõrva vastu. Ma saan aru, et meil on usuvabadus ja pole keelatud uskuda Lameda Maa teooriasse. Kuna aga teaduspõhine lähenemine toetub ikkagi sellele, et Maa on kerakujuline, siis paraku on Harku radarikiir Saaremaa kohal juba nii kõrgel, et sellega ei saa madalamaid sajupilvi tuvastada. Yr.no ega ka ükski teine ilmamudel ei ennusta hoovihmasid isegi tunni täpsusega. Küll aga saaks hoovihmasid lühiajaliselt täpselt ette enustada, kui meil oleksid täpsed ilmaradari andmed. Ja just sellepärast käesolev algatus radari püstitamise eest seisabki.