Ilmaradar – turvaline ja hädavajalik tööriist inimeste ja keskkonna kaitseks
tundub et see väide et sportlased olid trennis kui tarkust jagati peab ka Aivar Ojastu puhul paika. Ilmaradarid on tänapäeva meteoroloogia lahutamatu osa, pakkudes täpset teavet ilmastikunähtuste kohta, päästes elusid ja aidates ühiskonnal paremini toime tulla looduslike ohtudega. Kavandatav Varkja ilmaradar Saaremaal on oluline samm nii kohaliku ilmaennustuse täpsuse parandamisel kui ka üldise ohutuse suurendamisel. Kuidas ilmaradar töötab ja miks see on ohutu? Ilmaradarid kasutavad mitteioniseerivat raadiosageduslikku kiirgust, mis on tõestatud kui ohutu inimestele, loomadele ja loodusele. Erinevalt ioniseerivast kiirgusest, nagu röntgenikiirgus, ei ole raadiosageduslikel lainetel piisavalt energiat DNA-d kahjustamiseks või terviseriskide tekitamiseks. Kõik radarid vastavad rahvusvahelistele ohutusstandarditele, mida reguleerivad Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ja Rahvusvaheline Mitteioniseeriva Kiirguse Kaitse Komisjon (ICNIRP). Radarid paigaldatakse tavaliselt kõrgetele mastidele, kus kiirgus suunatakse horisontaalselt atmosfääri, mitte maapinnale. Seetõttu ei ohusta kiirgus inimesi ega kohalikke ökosüsteeme, sealhulgas Saaremaa unikaalset loodust ja Vilsandi rahvusparki. Miks radar Saaremaale vajalik on? Lääne-Eesti ja saared on erilise ilmastikuga piirkond, kus ilmaolud muutuvad kiiresti ja võivad olla ettearvamatud. Varkja radar parandab märkimisväärselt prognooside täpsust, aidates jälgida tugevaid torme, äikest ja sademete liikumist. See on eriti oluline põllumajandusele, turismile ja kriisireguleerimisele. Lisaks aitab radar prognoosida üleujutusi ja muid äärmuslikke ilmastikunähtusi, võimaldades ametivõimudel anda varajasi hoiatusi, mis päästavad elusid ja hoiavad ära varakahjusid. Praegune ilmaseiresüsteem ei kata Saaremaad piisavalt detailselt – Varkja radar täidaks selle olulise lünga. Ilmaradari positiivne mõju ühiskonnale Täpsed prognoosid: Tänu radarile saavad nii kohalikud elanikud kui ka ettevõtted ilmaennustusi, mis aitavad teha paremaid otsuseid. Ohutuse tagamine: Radar annab kriisireguleerijatele ja päästjatele reaalajas infot, mis võimaldab kiiret ja tõhusat reageerimist. Kliimamuutustega toimetulek: Radarite kogutud andmed toetavad teadlasi kliimamuutuste jälgimisel ja pikaajaliste lahenduste väljatöötamisel. Kokkuvõte Varkja ilmaradar on hädavajalik investeering tulevikku, mis aitab tagada Saaremaa elanike ja looduse turvalisust. See on tõestatud kui ohutu ja kasulik tehnoloogia, mis panustab Eesti kliimakindlasse ja jätkusuutlikku tulevikku.
Taavi Haandi - väga mage nali sinu poolt! Intelligentsusele see küll eriti ei viita! Seda esitavad tavaliselt need tüübid, kes sportlaste saavutuste ees alaväärsuskompleksi tunnevad ja kelle lödi keha nende vaimule toeks ei ole! Mina ei kahtle sinu vaimsetes võimetes aga sportimine aitab kaasa ka iseseisva mõtlemise arengule. Sinu puhul tundub see osa puudulikuks jäänud olevat, kui lolli järjekindlusega kordad sulle kõrvalt suhu pandud möla. Meil on nutiseadmetes sadu ilmaäppe, mis võimaldavad meid ette valmistuda hullemateks ilmamuutusteks. Ükski neist ei suuda 100% täpsusega ilma üle 24h ette ennustada. Miks sa arvad et ilmaradari Saaremaale paigaldamisega midagi selles täpsuses muutuks? Loe kasvõi Harku uue ilmaradari kohta nende endi väljastatud infot ja sa saad aru, et tegelikult on tegu ikkagi ainult ilma ennustamisega, mitte täpisinfo edastamisega. Harku ilmaradarit segavad ja annavad sellega väärinfot juba ainuüksi Paldiski tuulepargi 18 tuulikut! Meie nõdrameelne valitsus aga planeerib Saaremaa külje alla 100 tuulikuga tuulepargi ehitamist! Kas sa tõesti arvad et nende mõju ilmaennustusele on olematu? Saaremaa ilmaradari ehitamine on nagu kinnisvara portaalist merevaatega korteri ostukuulutuse õnge minemine! Võid olla kindel, kui sul korter käes, siis järgmisel aastal algab uue planeeringu järgi sinu merevaate hägustumine ja ülla-ülla - uued mervaatega korterikuulutused jälle välja pandud ja miskipärast sinu merevaatega need enam kokku ei sobi! Mõtle selle peale, mõtle enne kui järgmine kord sulle PR tegelaste poolt ettekirjutatud teksti avalikkusesse edasi paiskad!
Vastus Taavile
Kas oled tutvunud Terviseameti poolt Hatkus läbiviidud mõõdidtuste tabeliga kus on toodud, et eeskirjadejärgse mõõdistuste näit impulsile ületab lubatu 1,5 m maapinnast ja kordades. Tutvu!!!
Vastus Arvo Aavikule: Tutvusin uuesti Terviseameti poolt läbiviidud mõõdistustega ning paistab, et hr Aavikul on sisse jäänud väike eksimus. Piirnorme ületas Terviseameti poolt Harku järves mõõdetud sinivetikate tase, mitte aga radari poolt tekitatud elektriväli. Elektrivälja mõõtmised: https://keskkonnaagentuur.ee/sites/default/files/documents/2024-09/emv_2-2311_Keskkonnaagentuur_Tln-Harku%20radar_Paldiski%20mnt%20245-1_emv_JM.pdf Sinivetikate mõõtmised: https://terviseamet.ee/uudised/harku-jarves-ujumine-pole-sinivetikate-tottu-soovitatav