Hetkel on meil riigis olukord kui lapsevanem on olnud vanemahüvitise saaja ning ta peaks ise haigeks jääma peale vanemahüvitise saamist, siis arvestatakse haigushüvitis või hooldushüvitis miinimumpalga järgi. Ehk kui vanemahüvitis lõppeb näiteks juunis, tekib olukord kus 1,5 aastat tuleb tööl käia, et hüvitise suurus normaliseeruks, sest hüvitist arvestatakse eelmise kalendriaasta sotsiaalmaksu laekumise järgi.
100% kindel probleem puudutab kõiki peresid kus kasvamas väike laps, sest esimestel lasteaia-aastatel haigestuvad lapsed väga tihti. Meedikute sõnul on täiesti normaalne, et väikelapsed on 7-8 korda aastas viiruste tõttu „rivist väljas“.
Soovituslik toibumise aeg on 1-2 nädalat. Seega 7-16 nädalat aastas võib keskmine väikelaps olla haige. Selle 7-16 nädalase perioodi eest on riik ette näinud võrdsustada sotsiaalmaksu laekumine miinimumpalgaga ning maksab sellest välja 80%. Ja ka sellest miinimumpalgast arvestatud hooldushüvitisest peetakse kinni 20%. 100% on kindel, et see meede ei lähe maksma 300 miljonit. 100% on kindel, et see on mõjutanud rohkemal või vähemal määral kõiki lastega peresid.
Väljavõte haigekassa 2021 statistikast:
- Hoolduslehel alla 12a. lapsega oli 50 748 inimest.
- Hoolduslehti alla 12a. lapsega väljastati 123 054 korda.
- Keskmiselt 2,42 lehte inimese kohta, kogusummas 28 562 496€.
- Keskmine lehe pikkus oli 8,17 päeva.
Andmed puuduvad kui paljud hoolduslehed olid peale vanemahüvitise lõppemist.
Teeme koos riigikogule ettepaneku
- Arvestada haigushüvitist vanemahüvitise järgi.
- Arvestada alla 12aaastaste laste hooldushüvitist vanemahüvitise järgi.
Lõpetame olukorra kus peale vanemahüvitise lõppemist vanem tööle asudes ei saa lubada enese ega lapse haigestumist.
Lõpetame olukorra kus vanem või laps naaseb töö- või lasteaiakollektiivi pooltervena sest ei saa endale haigusest toibumist ja ravi majanduslikult lubada.
Teeme pooliku lahenduse kõik koos korda!