Eestil on aeg Euroopa eeskujul loobuda kanade puurispidamisest ja üle minna lindude vabapidamissüsteemidele
Suur osa munatootmise kanadest Eestis elab kitsastes traatpuurides, kus seaduse järgi on linnu kohta ca A4 pinna suurune ruum. Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad kogutud video- ja pildimaterjal, mis kaardistab 95% Eesti puurimunatootmisest, näitab šokeerivaid elutingimusi, surnukspiinlevaid linde, ruumikitsikust ja seaduste mittetäitmist Eesti puurikanalates. See tähendab sadade tuhandete lindude jaoks olukorda, kus neile pole isegi A4 suuruse jagu ruumi antud.
Selline on tööstusliku puurispidamise reaalsus, kus kannatavad sajad tuhanded kanad, et toota kümmekond senti odavamaid mune võrreldes näiteks õrrekanalatega, kus linnud saavad vabalt liikuda ning õrtel puhkamas käia.
Munatootmine kogu Euroopas liigub vabapidamissüsteemide poole, et tagada lindudele paremad elutingimused, rohkem liikumisruumi ning kõrgem heaolu. Eesti on sellest olulisest progressist aga maha jäämas. MTÜ Nähtamatud Loomad teeb Riigikogule ettepaneku keelustada kanade puurispidamine Eestis. Munatootmiseks on neli viisi: puurispidamine, õrrekanalad, vabaltpidamine ning mahepõllumajanduslik viis - üleminek kolmele vabapidamissüsteemile oleks võit nii tarbijatele kui kanadele.
- 77% Eesti elanikest ei toeta kanade puurispidamist (Kantar Emor, 2023).
- Puurispidamisele on tugevad alternatiivid vabapidamissüsteemide näol, mis on lisaks kõrgemale lindude heaolule ja munade kvaliteedile ka piisava tootmismahuga, et tagada riigis vajalik munakogus.
- 2023. aastal Nähtamatute Loomade kogutud video- ja pildimaterjal 95% Eesti puurikanalatest annab tervikpildi, miks puurides lindude massipidamine neile kannatusi põhjustab - ruumipuudus, vigastused, lindudele heaoluks ebasobivad elutingimused.
- Paljud riigid ELis on kanade puurispidamise keelustanud, nt Austria, Tšehhi, Taani või seda arutamas.
MTÜ Nähtamatud Loomad, mis on Eestis tegelenud kanade puurispidamise lõpetamise ja alternatiivide juurutamisega juba kuus aastat, on saavutanud senise tööga märkimisväärseid edusamme - üle 50% Eesti jaekettidest on teada andnud, et lähevad üle vaid vabapidamissüsteemide munade müügile aastaks 2025 ning tarbijateadlikkuse suunal on vabapidamise munade ostmine olnud jaekettide müügistatistikas üks suurima kasvuga tootegruppe. Küll aga on Eesti endiselt Euroopa Liidus tipus kanade puurispidamise hulgalt - ülejäänud riigid liiguvad kiiresti lindude paremate pidamistingimuste ja suurema heaolu poole, Eesti jääb aga selles olulises teemas maha. Selleks, et munatootmine jõuaks järele ülejäänud ühiskonna loomade heaolu väärtustavale mõtteviisile, on oluline anda seadusandlikul tasandil signaal, et toetame kõrgemat heaolu ja soovime lõpetada lindude pidamise piinarikastes puurides.
Aitäh, et hoolid!
Toetan täielikult antud projekt. Loodan, et õnnestub nähtamatu loomade elu kvaliteedi veidi paremaks teha!