Regionaal- ja põllumajandusministeerium soovib alates 1. juunist 2027 muuta koerte, kasside ja valgetuhkrute registreerimise ning kiibistamise kohustuslikuks. Ministeeriumi teatel aitab mikrokiibi paigaldamise kohustus tagada, et looma pidaja on tuvastatav looma sünnist surmani.
Nii lihtne see olukord loomade joaks siiski pole ning probleemid on järgmised: 1. Kiibistamise protseduur on looma jaoks valus, valusam kui tavaline süst.
2. Mikrokiibid võivad kehas esialgsest asukohast n.ö rändama minna, mis tähendab, et looma skanneeriv inimene ei pruugi seda leida ja järeldab, et kiipi ei ole.
3. Mikrokiipi paigaldades võivad tekkida vead, mis võivad põhjustada tõsist kahju looma tervisele ning isegi surma.
4. Univeraalne skanner peab suutma tuvastada kolme sagedust, mida mikrokiibid levitavad: 125 kHz, 128 kHz ja 134.2 kHz. Osades loomakliinikutes arvatekse, et kui nende skanner tuvastab kolme erinevat tüüpi mikrokiipe, siis neil on universaalne skanner, kuid see pole tõsi. See tähendab, et nad ei saa tuvastada tegelikult kõiki kiipe.
5. Mikrokiibi abil ei saa kaduma läinud looma leida, kiibist võib olla kasu vaid siis, kui loom leitakse, viiakse varjupaika ning seal on kiibi tuvastamiseks õige skanner (eeldusel, et kiip pole rändama läinud).
6. Vahemikus 1996-2006 kogutud uuringud näitavad, et 8-10% kiibistatud loomadest tekkis pahaloomuline kasvaja kiibi piirkonda.
7. Igasugune süst, sinikas, haav või muu trauma võib põletikku tõttu olla vähi (fibrosarkoom) põhjuseks igal loomal, kuid kassid näivad olevat selles osas eriti tundlikud. Ühes eriti ebatavalises juhtumis oli kirurgiline klamber vähi tekkimise põhjuseks [Canadian Veterinary Journal. 2013 April; 54(4): 377–380.]. Teises juhtumis oli põhjuseks mitte imav õmblusmaterjal [Veterinary Journal, vol. 163, no. 1, pp. 105–107, 2002]. 8. Loomade mikrokiibistamine ei saa olla kohustuslik, see ei ole loomade õigusi arvestav ning valitsus ületab siin oma võimupiire määrates kohustuslikuks midagi, mis võib olla tervist kahjustav ning mis on kulukas. Ennustame, et loomade kiibistamise kohustuslikuks muutmine toob loomade varjupaikadesse veelgi rohkem kasse ja koeri, kelle omanikel pole kiibistamiseks ning sellest tekkida võivate tervisekahjustutse raviks raha. Inimene, kes ei hooli loomast ja võtab ta ainult ajutiselt, ei hakka kunagi seda looma eelnevalt kiibistama, mistõttu jääb täitmata eesmärk vastutsusele võtta loomi hülgavad omanikud.
Ettepanek on jätta loomade kiibistamine vabatahtlikuks ülaltoodud põhjustel.
nope
kiibiga on lihtsam omanik leia kui loom on kadunud.
Kiip looma kehas ei taga looma leidmist
Teie kommentaarist võib järeldada, et Te pole tutvunud algatuse tekstiga. Nagu me ülal toodud punktides kirjeldasime, siis looma leidmine kiibi abil on võimalik ainult juhul, kui loom jõuab kliinikusse, kui kiip ei ole looma kehas rändama läinud ning kliinikul on õige skänner kiibi skannerimiseks. Ehk siis kiip ei taga looma leidmist. Lisaks kaasnevad kiibistamisega olulised riskid looma tervisele ja elule. Võiks isegi öelda, et omaniku andmetega kaelarihmast võib looma kadumise korral rohkem abi olla. Kui Teie looma omanikuna tahate oma looma vaatamata riskidele kiibistada, siis on Teil see vaba voli, kuid see ei saa olla kohustus kõigile.
Iga normaalne ja adekvaatne inimene, kui leiab vaba jooksuv kodu loom, tavalistel kutsub kas politsei või loomakiirabi, ja nendel on juba nimikiri, kuhu ja kellele võib pöörduda õige töörista jaoks, et skannida. Juhul kui scanner ei sobi, viivad teistele kohale, kus on vajalik scanner. Et edukalt leia looma omanik, on vaja ainult 2 asju. Eks et loom on kiibitud, ja omanik registreeris kiibi number registris koos enda andmetega. Kui kodu looma jätta ilma kiipi, see on sama asi, kui te reisite ilma passita.
Kiip looma kehas ei taga looma leidmist
Te jätate oma kommentaaris tähelepanuta, et kiip võib looma kehas rändama minna, mistõttu seda pole võimalik ühegi skanneriga tuvastada. Lisaks võib looma kiibistamine põhjustada tõsiseid terviseprobleeme või surma. Kui Teie looma omanikuna tahate oma looma vaatamata riskidele kiibistada, siis on Teil see vaba voli, kuid see ei saa olla kohustus kõigile. Soovitan enne kommenteerimist lugeda läbi algatuse tekstis toodud uuringud.
kommentaarid - see on teie tõend ? Midagi tõsisem saate anna ?
Kiip looma kehas
Tekstis viidatud uurimustes on välja toodud nii asjaolu, et kiip võib looma kehas tõepoolest algsest süstekohast eemale liikuda ning samuti on välja toodud mitmed kiibistamisega kaasneda võivad terviseprobleemid. Eraldi võib välja tuua ka asjaolu, et kiip ei määra looma asukohta, vaid aitab ainult juhul kui loom on kinni püütud omanikku tuvastada (eeldusel, et omanik on kiibi registeerinud).