Petitsioon Riigikogule e-hääletamise kaotamiseks

  • Oleg Kultajev,
  • Aleksandr Tšaplõgin
,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Arhiveeritud
1880 allkirja

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Algatuse menetlus on lõppenud. Vaata menetlust.

Eesti keelesVene keeles (tõlge)

Meie, allakirjutanud, astume kohalike omavalitsuste, Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel kasutatavale e-hääletamisele kategooriliselt vastu.

Teeme Riigikogule ettepaneku käivitada mehhanism seda tüüpi tahteavalduse eemaldamiseks olemasolevast valimissüsteemist, kuna see ei vasta demokraatliku riigi aluspõhimõtetele (puudub läbipaistvus ja kontroll võimalike rikkumiste ja manipulatsioonide üle) ning, mis kõige tähtsam, ei vasta Eesti Vabariigi põhiseadusele. Olemasolevad ekspertarvamused viitavad tehnilise protsessi puudujääkidele, alates pitsati jäljendi panemisest ja võrguseadmetest, lõpetades elementaarsete ohutusnõuete ja kontrollisüsteemiga.

Valimisseaduses ei ole e-hääletamine paberhääletamisega võrdselt reguleeritud, mistõttu avastavad vaatlejad kõrvalekaldeid nii häälte lugemisel kui ka rakenduse enda töös. Elektroonilise kaughääletamise katseid on maailmas juba tehtud. Peaaegu kõikjal tunnistati seda mehhanismi riskantseks ja potentsiaalselt haavatavaks ning selle kasutamisest loobuti isegi USA-s ja Euroopa riikides, kus valimissüsteem toimib traditsiooniliselt rikkumisteta. Tänapäeval rakendatakse seda tehnoloogiat ainult Eestis. E-hääletamise üks peamisi puudusi on kontrollimehhanismi puudumine ühiskonna ja vaatlejate kogukonna poolt.

Kõik see avab võimaluse tehnilisteks vigadeks ja annab ruumi häältega manipuleerimisele, mille hinnaks on meie riigi demokraatlikud võidud.

Aleksandr Tšaplõgin Oleg Kultajev

Menetlusinfo

  1. Algatuse menetlus Riigikogus on lõppenud

    Otsustati esitatud ettepanek tagasi lükata.

  2. Arutelu Põhiseaduskomisjonis

    Otsustati esitatud ettepanek tagasi lükata.

  3. Algatus menetlusse võetud

    Algatus on edastatud menetlemiseks Põhiseaduskomisjonile.

  4. Algatus jõudis Riigikokku

  5. Algatus saadeti riigikokku

    Kollektiivse pöördumise menetlusse võtmise otsustab Riigikogu juhatus 30 kalendripäeva jooksul.

  6. Algatus kogus 1000 allkirja

  7. Algatus kogus 100 allkirja

Kommentaarid

  1. Looduse mees

    Jah! võiksin nõustuda sellega aga ühel tingimusel kui koos sellega keelatakse igasugused elektroonilised kaardid ja nuti telefonid ka!!! Mis on Demokraatia kas keegi üldse teab selle sõna tähendust. Arvan,et siin lehel vist küll mitte keegi. Kui e - hääletus on võlts siis ka on paber hääletus sama võlts.

    1. Valimised kapitalismis on võlts. Aga valimiste ärajäämise nõue üldiselt peab olema kooskõlas nõudega muuta sotsiaal-majanduslikku formatsiooni. Eesti pole selleks valmis.

  2. E---hääletusest

    Pakkusin välja,et e-hääletusel peab kodanikule tehtama võimalus hääletada kas silmaiirise kontrollimisega või siis näpujäljelugejaga.

    1. e-häältega e-hääletuse vastu?

      Hea töö. Kallid allkirjastajad, mina mõtleks enne hoolega kui digiallkirja annan. Olete te päris kindlad, et taustal tegelikult ei allkirjastata rahvaalgatus, mis palub riigikogul seadustada polügaamia ja Kaja Kallas kiirkorras kuningannaks kuulutada?

      1. Looduse mees

        Jah! tundub küll nii,et kes võitleb e-hääletamis vastu hääletab siin ise e-häälega = täiesti paks demagoogia. Selge on aga see,et ei taheta tunnistada, et kõik toimus seaduse järgi. Kirjutasin ka varem siin ühel sarnasel lehel,et enne tuleb endal nägu ära pesta kui peeglisse vaatad ja teisi õpetama kukud. Mul on üle kümne tuttava kes varem andis hääle kaabulipslaste poolt nagu minagi. Aga sellel korral Sotside ja Eesti 200 poolt olid seda teinud. Vana rahva tarkus ütleb,et mida külvad seda lõikad. Helmed ja Järvi on saanud samasuguse jõhkra sõnavaraga koolituse aga mind huvitab väga,et millises ülikoolis selliseid inimesi välja lastakse? Seal peaks ka ausalt kaotama õpetama mitte ainult teisi selles süüdistama. Need Räuskajad on minu silmis saanud õigustatult oma jao,et neid kõrvale Poliitikast jäeti. Veel enam tuleks sellistelt võetama õigus Riigikogusse pääseda.

        1. Digiallkiri digiallkirja vastu?

          Las ma saan õigesti aru nüüd. Mingi seltskond kogub digiallkirju digiallkirjaga hääletamise vastu? Hale ja naeruväärne!

          1. Kui sa ei näe vahet digi-ID sertifikaadil ja andmete jagamisel eraldi sõltumatus programmis punktide A, B, C ja D vahel, siis istu IT-spetsialistiga paariks tunniks juttu ajama, nemad selgitavad teile populaarsel viisil. On ID-sertifikaat ja on olemas kolmanda osapoole programm, milles andmeid jagatakse vastavalt etteantud algoritmile. Tarkpea...

        2. Kirjuta täpsemalt oma fantaasiatest siis juba..

          Kes on kolmas osapool ja mis programm sel kasutab algoritmi andmete jagamisel? Andmete all peate silmas digiallkirja, digiallkirja taga olevat valikut võimõlemaid? Milleks mingi pinnapealne mula siin?!

          1. Toetan e-hääletust

            Digimaailmas tahan hääletada kodus. Nõukogude aegne jaoskonda sundminek ondigiaastul ebanormaalne.

            1. Re: Toetan e-hääletust

              Vabandage, aga mis on nõukogude häälel sellega pistmist? Nõukogude hääletamine ja kapitalismi valitsemine on täiesti erinevad hääletamise liigid, tegelikult põhimõtteliselt erinevad. Kuid küsimus pole isegi selles, vaid selles, et nüüd petetakse või võidakse petta.

              1. vastuolu

                Kui püüda võimalikult sõltumatult lugeda e-hääletuse vastaste argumente, siis tuleb tunnustada, et neil on teatud piirides tõsi taga. Kuid lahendus(t)e osas ma nendega üht meelt ei ole. Asi selles, et demokraatia ei tähenda tingimata pabersedelitega salajast hääletamist, demokraatia on palju üldisem nähtus. Igasuguseid erinevaid demokraatia realiseerimise vorme on ja on olnud palju ning erinevaid. E-hääletamine, kui täiesti põhimõtteliselt seni kõigest vanast erinev vorm, ei saagi ideaalselt sobida pabersedelil põhinevale hääletusviisile kirjutatud seadusesse. Lahenduseks oleks ikkagi välja töötada ja seadustada uus reeglistik, kui vaja, siis muuta selleks ka põhiseadust. Aluseks peaks olema juba e-hääletus, pabersedelel toimuv oleks nagu lubatud erand. Progressi vastu ei saa ja võib vist kindel olla, et varem või hiljem tuleb selles osas järele kogu maailm.

                Olen lugenud läbi algatuse "Petitsioon Riigikogule e-hääletamise kaotamiseks" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
                NimiIsikukoodAllkiri