Käibemaksu vähendamine värsketele juurviljadele ja puuviljadele

  • Viola Hambidge
,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Järelkaja
2 päeva jäänud

Arutelu tähtaeg:

Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.

Algatus on ühisloomefaasis. Esita oma kommentaar.

Ühisloomefaas on mõeldud algatuse tekstile kommentaaride ja ettepanekute kogumiseks — algatust veel allkirjastada ei saa. Ühisloomefaas kestab vähemalt kolm päeva, mille vältel algataja saab muuta nii teksti, tõlkeid kui ka algatuse saajat. Kui algatus allkirjastamisele saadetakse, läheb eestikeelne tekst lukku, ning muuta saab vaid tõlkeid.

Allkirjasta, et vähendada värskete puu- ja juurviljade käibemaksu 10%-ni!

Praegune kõrge käibemaks värsketele puuviljadele teeb tervisliku toidu paljudele raskesti kättesaadavaks. See suurendab terviseriske, süvendab ebavõrdsust ja piirab inimeste võimalusi teha tervislikke valikuid. Värsked puuviljad ei tohiks olla luksus, vaid osa igaühe igapäevasest toidulauast.

Ettepanek

Meie ettepanek on vähendada värskete puuviljade ja juurviljade käibemaksu praeguselt tasemelt 10%-le või sellest madalamaks. See muudaks tervsikud toiduvalikud taskukohasemaks ja soodustaks tasakaalustatud toitumist kõikides sissetulekurühmades.

Lahenduse põhjendused ja mõju:

1. Rahva tervise parandamine

• Värsked puuviljad on olulised vitamiinide, mineraalainete ja kiudainete allikad, mis aitavad ennetada kroonilisi haigusi, sh südamehaigusi ja diabeeti.

• Käibemaksu alandamine võimaldaks rohkematel inimestel neid toiduaineid regulaarselt tarbida, vähendades rahva terviseprobleeme.

•Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) uuringud näitavad, et taskukohasus on otseselt seotud tervislike toiduvalikute tegemisega.

2. Majanduslik ja sotsiaalne mõju

• Kõrgem tarbimine toetab kohalikke tootjaid ja aitab säilitada põllumajandust. Madalam käibemaks soodustab ka kohaliku toodangu müüki.

• Väiksema sissetulekuga peredel on rohkem võimalusi valida tervislik toit, aidates vähendada toidulauaga seotud ebavõrdsust.

3. Praktilised näited teistest riikidest

• Mitmed Euroopa riigid, näiteks Poola ja Ungari, on juba vähendanud värskete puu- ja köögiviljade käibemaksu, et edendada tervislikku toitumist. Poolas on värsked puuviljad madala käibemaksumääraga (5%) ja see on mõjunud positiivselt nii tarbijatele kui ka tootjatele.

• Eesti saaks nende riikide kogemusest õppida ja sarnast meetodit rakendada.

Kutsume üles otsustajaid ja seadusandjaid astuma samme rahva tervise ja majandusliku heaolu toetamiseks, alandades värskete puuviljade ja juurviljade käibemaksu. See on lihtne ja praktiline lahendus, millel on pikaajaline positiivne mõju ühiskonnale.

Kommentaarid

    Olen lugenud läbi algatuse "Käibemaksu vähendamine värsketele juurviljadele ja puuviljadele" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
    NimiIsikukoodAllkiri