Ettepanek Saunade, ujulate, spaade ja basseinide avatuna hoidmine. Näiteks osalise täituvusega. Diskussioon, kuidas teha saunas käimine ja muud, tõestatud, tervist (füüsilist ja vaimset) edendavad võimalused kodanikele kättesaadavamaks.
Selgituseks Tänan kõiki osapooli, et ühiskonnas on tekkimas arutelu selle üle, kas ja mil määral on täiendavad üldised lauspiirangud spordirajatistele põhjendatud. Käesolevale allakirjutanu palub näha, et spordirajatised, vähemalt saunad, basseinid, spaad ja ujulad jääksid avatuks. Näiteks osalise täituvusega. Selge on see, et me kõik, soovime näha nähtamatu vaenlase võimalikult kiiret kadumist. Loodetavasti anname selleks ühiselt oma parima. Muutus algab üksikisiku tasandilt. Olukorras, kus koormus haiglates aina kasvab, on üha olulisem, et astuksime ise oma tervise tugevana hoidmise nimel natukenegi rohkem samme. Saunas käimine ja vesivõimlemine või mistahes tegevus vees on selleks ideaali lähedased võimalused.
Põhjendus „Kahju, et harrastusspordil ega laste- ja noortespordil jõulist, poliitikuid ja teadusnõukoda veenda suutvat eestkõnelejat ei ole. Minu jõust ei piisanud. Saatsin isegi tühja kergejõustikuhalli pildi, seletasin, kuidas töötavad jäähall, ujula ja jõusaal; seletasin, et reegleid täites nakatumine välistatud, kui keegi kuskil rikub, tuleb karistada rikkujaid, mitte kõiki teisi. Keelajaid see ei veennud,“ kirjutas õiguskantsler Ülle Madise Facebookis Jürgen Ligi postituse all.
„Teadagi on tervisesportlasi vähem kui sooviks, mistap õigus: need keelud löövad väheseid. Selles kriisis tuleb välja, kuidas avalikkus nõustub ebaloogiliste lauskeeldudega, mis ei saagi eesmärke teenida. Veel nukram, et ilmsiks sai seegi, kui vähe ollakse valmis mõistma, et kellelegi on vaimse ja füüsilise tervise hoidmiseks vaja ujulat, kellelegi kirikut, kellelegi klassikalise muusika kontserti. See, et enda jaoks pole miski oluline, ei tähenda, et teistele ka ei saa olla,“ lisas Madise. "Harjumaa avalikele jumalateenistustele hakkas mäletatavasti juba 24. detsembril kehtima 50%-line ruumi täituvuse piirang, aga mitte lauskeeld, nagu harrastusspordile."
„Tüüpilisi ujulaid, mis homme kinni läheb. Midagi peab ju ette võtma, eks, ja kui võtta seal, kus on palju inimesi, on ju palju rohkem rahulolematust. Ainult et WHO kinnitab, et kloorivett ja seepi viirus ei talu ja ka ventilatsioon on ujulates hoopis teine. Valitsusele mugavusotsus, tuhandetele sôltlastele tragöödia. Ja see jutt, et mine jaluta metsas ja võimle mererannas, on sama sisukas kui soovitada valitsusele või epidemioloogile näiteks töötegemiseks pastakat,“ kirjutas Ligi oma postituses.
Ideid lahendusteks
Põlisrahvana on eestlased sauna pühaks paigaks pidanud aastasadu. Saunas puhastati keha, meelt ja vaimu.
Teadusuuringud on kindlaks teinud, et koroonaviirus hävib temperatuuridel 65°C ja üles, kuni kolme minutiga.(Vt. viitamiseks kasutatud materjalid)
"Eluea pikendamine ja elukvaliteedi parandamine on vahel lihtsamad, kui me arvata oskame. Tahad elada kauem ja parandada oma südame-veresoonkonna tervist - mine sauna. Soovitavalt vähemalt neli korda nädalas
Kuidas mõjub saunas käimine tervisele hästi? Saunaharjumus vähendab igat tüüpi südame-veresoonkonna haigustesse suremise riski.
Lõõgastumine on hea nii kehale kui vaimule - juba ainuüksi saunas istumiseks aja võtmine on aeg, mille sa pühendad puhkamiseks. See vähendab stressi ja ärevust, parandab saavutusvõimet ja loovust, vähendab vererõhku ja normaliseerib südame tööd. Lisaks on leitud, et regulaarne saunas käimine suurendab valgete vereliblede hulka, mis aitavad haigusetekitajatega võidelda."
Väiksemates asulates on avalikud saunad tihti võimaluseks eakatel või raskendatud liikumis võimalustega inimestel paluda kõrval olija abi näiteks selja pesemisel. Olla puhas on vabadus, mida on kerge ise enesest mõistetavana võtta kui see on kogu aeg olemas.
Vee heade omaduste kasutamine. "Sobib kõikidele inimestele vanusest, soost ja kehaehitusest sõltumata. Kõrvuti tervete inimestega saavad vesivõimlemisest abi ka tervisehäiretega inimesed.
Vesivõimlemine on hea eakatele. Tugi-liikumisaparaadi haiguste või ülekaalulisuse puhul võib vees toimuv olla praktiliselt ainsaks sobivaks võimaluseks tegeleda kehaliste harjutustega. Vees on keha tunduvalt kergem, liigutusi on lihtsam sooritada ning koormus lülisambale on väiksem. Kerge on võimelda ka haige selja ja kangete liigeste korral. Samal ajal toimub kogu tegevus vastu takistust ning peale võimlemise tuleb ka keha tasakaalus hoida, seega saavad koormuse peaaegu kõik lihased."
Kokkuvõte Eestlasel on sitket meelt, head kohanemisvõimet ja soovi hoolitseda oma tervise eest. Leian, et käesoleval ajal, võiksid au sees olla kõik võimalikud, teaduslikult tõestatud, viisid, kuidas üksik isiku tasandil, tervist tugevdada. Allakirjutanud soovivad, et meil kõigil oleks enam võimalusi oma tervist tugevana hoida.
Aitäh!
Viitamiseks kasutatud materjalid
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7361064/
- https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2130724
- https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance/maintaining-essential-health-services-and-systems
- https://sport.delfi.ee/news/varia/muu/oiguskantsler-kurjustas-valitsusega-kes-otsustas-koroonahirmus-spordirajatised-sulgeda?id=92094403
- https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/oiguskantsler-ulle-madise-koroonapiiranguist-avalikkus-noustub-ebaloogiliste-lauskeeldudega-mis-ei-saagi-eesmarke-teenida?id=92092475
- https://alkeemia.delfi.ee/tervis/alternatiivravi/regulaarne-saunaskaimine-on-seotud-pikema-eluea-ja-parema-tervisega?id=72771859
- https://www.keskhaigla.ee/kliinikud/ambulatoorne-eriarstiabi/taastusravi/ravivoimlemine-basseinis/
Igati poolt nimetatud algatusele
Koroona ei levi saunas ja saunade sulgemisega ei päästa tervishoiu kokkukukkumist, selles mõttes, et koroona levibki nende inimeste seas, kes saunas ei käi!