Idee sisu
Luua Eestisse sarnaselt noorsootööle seenioritöö professioon, mida reguleerib seadus ja kus kehtivad kvaliteedinõuded. Nõuda seenioritöö tegijatelt vähemalt täiendusõppe programmi läbimist.
MÕJUHINNANG
Mis on idee esitaja taotletav eesmärk või tõstatatud probleem(id), millele lahendust pakutakse?Probleem: vanemate inimeste eneseteostuse ja arenemisvõimaluste pakkujad on praegu iseõppijad ja isekatsetajad. Spetsialiseerumise võimalusi pole olnud ning tööd tehakse oma parima äranägemise järgi. Võiks arvata, et vanemaealiste tegevus on nende oma siseasi ja selle kvaliteet pole ühiskonna jaoks oluline. See pole nii. Vanemaealiste tegevus on ühiskonna nooremate liikmete jaoks allikas, mille alusel luuakse ja kinnistatakse stereotüüpe kõikide vanemate inimeste suhtes. Kui stereotüüp on negatiivne, käivituvad kaitsemehhanismid, mis takistavad arvajat ka iseenda vananemiseks valmistumise suhtes otsuseid vastu võtmast. Lisaks on näha, et töös vanemate inimestega kaasatakse praegu pigem neid, kes ise initsiatiivi näitavad ja ei tegeleta nendega kaasamisega, kes vajavad teistsugust lähenemist või teistsuguseid võimalusi. Viimane nõuab oskusi, mida väljaõppeta inimesel pole kuskilt võtta. Seega sotsiaalne kaasatus kui väga odav viis säilitada ja parandada vanemas eas oma vaimset ja füüsilist tervist, pole määratud olema kättesaadav kõikide jaoks. Valdkond vajab professionaalset lähenemist.
Milliste seaduste muutmist ettepaneku rakendamine eeldaks?
Ei eelda olemasolevate seaduste muutmist, küll aga ilmselt seenioritöö seaduse koostamist. Vajab ülikoolides vastava eriala väljatöötamist.
Kas ettepanek on Eesti süsteemi sobiv või eeldab selle rakendamine teisi põhimõttelisi muudatusi?
Ettepanek sobib Eestis süsteemi. Arvestades rahvastiku vananemist ja demograafilist olukorda on seenioritöö tulevikueriala, mille järgi tekib järjest suurem vajadus. Ettepanek väärib toetamist, loob eelduse, et töö vanemaealistega muutub professionaalsemaks ning süsteemsemaks. Kui on olemas seenioritöö seadus, vastavad õppekavad ülikoolides, siis ilmselt töötatakse Kutsekojas välja ka seenioritöö kutsestandard.
Nagu noorsootöö, nii ka seenioritöö puhul peaks olema väga selge pakutava teenuse eesmärk. Seni kuni sihtgrupi vajadused ei ole täpsemalt teada, on väga keeruline eraldi eriala väljaarendamist toetada ning sobivust hinnata.
Milliseid tagajärgi ettepaneku rakendamine kaasa tooks?
Oluliselt paraneb seenioritöö kvaliteet ja professionaalsus. Kui eakad on paremini kaasatud ühiskonnaellu, nende vajadustega arvestatakse nii elukestvas õppes, tööturul, vabatahtlikus töös ja otsustustesse kaasamisel, on eeldus, et meie vanemaealised inimesed muutuvad aktiivsemaks, nende erinevad tervislikud (sh vaimsed probleemid) vähenevad, muutuvad aktiivsemaks nii vabatahtlikus tegevuses kui ka ühiskondlikus plaanis. Niimoodi on võimalik säilitada eakate aktiivset osalust ühiskonnaelus pikema perioodi jooksul.
Seenioritöö edukal rakendamisel suureneb ka põlvkondade vaheline sidusus. Edukaks vananemiseks on oluline olla teadlik vananemisest ning eesootavast. Seenioritöö kasu seisneb asjaolus, et aitab tuua vananemise kui loomuliku protsessi ka nooremate inimeste teadvusse, mis loob noortele paremad eeldused edukaks ja tervislikuks vananemiseks tulevikus. Õigeid ja teadlikke otsuseid tuleb teha juba nooruses.
Avaliku sektori uutest vahenditest loodavate töökohtade puhul tekib samal ajal aga küsimus, kas ja millist kasu see sihtgrupile tooks.
Kas on olemas rahvusvahelisi analooge? Mida neist on teada?
Seenioritöö osas on häid näiteid erinevatest Euroopa Liidu riikidest, nt Hispaaniast.
Millised on taotletava eesmärgi saavutamise teised, realistlikumad või süsteemsuselt sobivamad variandid?
Ei ole teada.
Praegu on kogukondade, kohalike omavalitsuste tasandil ja ka õppeasutuste juurde loodud palju võimalusi enese arendamiseks ja oma elutegevuse korraldamiseks. Küsimus on, milline osa vajalikust abist on täna katmata.
Eksperdid: Liisi Uder, Raina Loom, Monika Haukanõmm
Idee kiideti teemaseminaril heaks
Idee leidis toetust, sest eakate inimeste jõustamine on juba praegu, aga eriti tulevikus vajalik. Selleks on vaja vanemaealiste arengut toetavat professiooni