Idee sisu
Vabatahtliku liikumisega võiks ühineda inimesed alates 55. eluaastast. Näide: endised tuttavad (aga ka sõbrad, klassikaaslased, kooriliikmed, kolleegid, MTÜ-de liikmed jne.) külastavad hommikuti üksteist, teretavad ja neile pakutakse vastutasuks klaas puhast vett. Piirkond oleks linnaosa, kvartal, endine sovhoosikeskuse ümbrus jne, mis tagaks umbes kilomeetrise kõnni. Riigilt ootaks abi mobiilirakendusest, mis teatud algoritmide ja andmestruktuuride jõustumisel annaks sõpruskonnale võimaluse üksteist turvaliselt külastada. Mobiil oleks meeldetuletaja ja nädala-sõbrale osundaja, tagatud oleks ka liikmesusest loobumine või teatud isikute vältimine. Vanadus on ju kapseldumine, vähene liikuvus ja minimaalne vee joomine. Positiivse kampaania jõustumisel rakenduksid kõik need tasuta asjad ja inimesed saaksid kauem aktiivset elukaart nautida. KM:-)H2O!
MÕJUHINNANG
Mis on idee esitaja taotletav eesmärk või tõstatatud probleem(id), millele lahendust pakutakse?Sotsiaalse sidususe ja tervise parandamine
Milliste seaduste muutmist ettepaneku rakendamine eeldaks?
Ei nõua seaduste muutmist.
Kas ettepanek on Eesti süsteemi sobiv või eeldab selle rakendamine teisi põhimõttelisi muudatusi?
Sobib.
Milliseid tagajärgi ettepaneku rakendamine kaasa tooks?
Aitab kaasa liikumisharrastuse levikule ning kogukonna sotsiaalsele sidususele. Kui selleks luua riiklik rakendus, siis kaasnevad sellega ka kulud. Samas saaks sama rakenduse luua ka eraalgatusena või eurorahade toel. Rakenduse loomisel võivad takistuseks saada andmekaitsenõuded.
Kas on olemas rahvusvahelisi analooge? Mida neist on teada?
Otseselt selliseid näiteid ei ole teada, kuid liikuma ärgitamiseks on rahvusvaheliselt loodud palju erinevaid nutirakendusi.
Millised on taotletava eesmärgi saavutamise teised, realistlikumad või süsteemsuselt sobivamad variandid?
Idee on ennekõike lahendatav omavalitsuse ja kogukonna tasandil.
Eksperdid: Liisi Uder