Üle 300 Pärnu põhikooli lõpetaja jäävad tänavu gümnaasiumikohata. Neid sunnitakse lahkuma kodulinnast või astuma kutsekooli vastu oma tahtmist. Nõuame, et linn ja riik leiaksid KOHE lahenduse – gümnaasiumikoht peab olema iga noore põhiõigus!
Pärnus jääb tänavu üle 325 noore ilma gümnaasiumikohata. See ei ole lihtsalt arv – see on sajad noored, kellele öeldakse: “Sul pole siin kohta.”
Pärnu linnas on gümnaasiumikohtade arv liiga väike ega kata nõudlust. Selle tulemusel on paljud noored sunnitud tegema valikuid, mis ei vasta nende soovidele ega tulevikueesmärkidele:
- Astuma vastu tahtmist kutsekooli – mitte seepärast, et nad sooviksid õppida eriala, vaid kuna gümnaasiumikohta ei jagu
- Minema täiskasvanute gümnaasiumisse, kuigi nad on 15–16-aastased ja sooviksid õppida tavaklassis eakaaslastega
- Kolima kodust eemale teise maakonda
- Või veetma tunde igapäevastel bussisõitudel, et käia kaugemal maakoolis – samal ajal kui nende huviringid, trennid ja sotsiaalne elu jäävad Pärnusse
See ei ole õiglane. Hariduse kättesaadavus ei tohi sõltuda asukohast ega ainult eksamitulemustest/hinnetest. Koolikohta vajab ka noor, kes on tugev näiteks humanitaarainetes ja kelle hinded on nõrgemad reaalainetes ning vastupidi. Igal noorel peab olema õigus gümnaasiumiharidusele oma kodulinnas.
Meie ettepanek: Lahendused kriisile
- Ajutised lisakohad juba 2025. aastaks
- Avada ajutisi klassikomplekte olemasolevate koolide ruumides (sh õhtused vahetused Pärnu Ühisgümnaasiumis või Pärnu Koidula Gümnaasiumis)
- Kuna Pärnu Koidula Gümnaasium pakub uuel õppeaastal asenduspinda Pärnu Kuninga tänava Põhikoolile, siis suunata selle kooli õpilased mujale ja luua vähemalt 1 lisaklass gümnasistidele
- Pärnu Ühisgümnaasiumisse mahutada vähemalt 1 lisaklass
- Kuulutada kiiresti välja vabad ametikohad õpetajate otsimiseks
- Rentida täiendavaid õpperuume (nt Tartu Ülikooli Pärnu kolledž, suuremad põhikoolid või kultuurikeskused, varasemalt on olnud linnas rohkem gümnaasiume)
- Sõlmida lepinguid erakoolidega (nt Vabakool) lisakohtade pakkumiseks
2. Tuleb koostada pikaajaline strateegia, et selline olukord ei korduks. Hariduse kättesaadavus ei tohi olla limiteeritud – kõigil peab olema õigus õppida kodu lähedal! Palume kõigil hoolivatel inimestel – lapsevanematel, õpilastel, õpetajatel ja kogukonna liikmetel – seda algatust allkirjastada. Teeme koos hääle kuuldavaks!