PÖÖRDUMINE VILJANDI VALLAVALITSUSELE JA VALLAVOLIKOGULE
Mustlas 15.veebruaril 2025
Meie, Viljandi valla ja Viljandi vallas kinnisvara omavad kodanikud oleme mures eriplaneeringuga tuuletööstuse rajamisele Viljandi vallas.
Tuuletööstuse rajamisel meie kodukoha kõrvale kaasnevad järgmised probleemid:
1. Mõju inimesele
- Pikaajaline elamine tuuletööstuse läheduses mõjutab inimese vaimset ja füüsilist tervist.
- Tuulikud tekitavad müra ja infraheli (sagedus alla 20 Hz) ja madalasageduslik heli (20–250 Hz, mida inimene tajub sageli vibratsioonina) kahjustavad pideva kokkupuute korral tervist, eriti nende lähedal elavate inimeste seas.
- On täheldatud tuuleparkide läheduses elavatel inimestel unehäiretega kaasnevat väsimust, kaasneb ärevus, ärritus ja stressitaseme tõus. Sümptomiteks võivad olla ka peavalud, pearinglus, jõuetus, keskendumisraskused ja isegi südamerütmihäired (näiteks Eestis Saarde tuulepargi läheduses on registreeritud mitmeid tervise järsu halvenemisega seotud juhtumeid).
- Liikuvad tiivikud tekitavad lähedal elavatele inimestele häirivat varjutust ja öine valgustus on ebamugav lähikonnas elavatele inimestele.
2. Julgeolek
- Peame leidma tasakaalu juhitava ja juhitamatu energia vahel.
- Tuuleparkide massiline rajamine seab ohtu Eesti julgeoleku, muutes raskeks teatud piirkondade riigikaitselise jälgimise.
- Alandab Eesti konkurentsivõimet kasvavate energiaarvete kaudu
- Energiajulgeoleku ja tööstuse arenguks vajame juhtitavaid elektrijaamasid(gaasi- ja põlevkivijaamad kuni parema alternatiivi valmimiseni).
- Lähtume ettevõtja Indrek Neivelt ja energeetikaekspert Arvi Hamburg seisukohtadest ja majandusteadlase Raul Eametsa arvamustest, miks ei ole Eestis ei mõistlik ega teostatav rajada energiasüsteemi vaid tuule- ja päikeseenergiale (nagu on praegu võetud suund Eestis) ja miks on Eesti plaan kasutada alates aastast 2030 vaid taastuvenergiat selgelt läbi mõtlemata ja inimeste jaoks kahjulik.
- 3. Kinnisvara
- Muu maailma näitel väheneb tuuletööstuse ümber kinnisvara väärtus. Inimesed ei soovi elada tervist kahjustavas keskkonnas.
- Meie ei vaja talumistasusid, mis on vaid mõnisada eurot aastas, ja neid makstakse vaid tuulikutest kuni 3 km raadiuses elavatele inimestele.
- Ükski rahasumma ei korva tervisekahju!
4.Kahju elukeskkonnale
- Tuuleparkide rajamine häirib kohalikke ökosüsteeme ning loodust. See mõjutab taimestikku, loomastikku ja nende elupaiku. Iga tuugeni juurde on vaja rajada juurdepääsuteed, laoplats ja kaablitrassid ning liinid. Kõik see aga lõhub loodust ja metsa, hävitades aastate jooksul tekkinud loomade, lindude ja taimede elukohad.
- Tuulegeneraatorite pöörlevad labad on lindudele ja nahkhiirtele ohtlikud.
- Uuemad uuringud on välja toonud fakti, et tuulikud häirivad enda töötamisega loodust ja kliimat nende ümber (satelliitpildid) mõjutades tuuli ja sademeid lähiümbruses.
5. Majanduslik kahju
- Tuuleparkide rajamine võib langetada maa väärtust.
- Tõusevad võrgu ja taastuvenergia tasud tarbijatele
- Võib kahjustada tuuleparkide lähedal olevaid turistide meelispaiku, eriti loodusega seotud alasid. Inimesed ei soovi metsade kohal näha tehisobjekte.
- Tuulikutele vajaliku taristuga kaasnevad kaevandused! Iga pargi ehitus vajab suurtes kogustes kruusa, killustikku ja liiva. Tuugeni ehitusplats on umbes hektari suurune, lisaks vajadusel täiendav montaažiplats ja kilomeetrite kaupa juurdepääsuteid.
Meie kodude ja meie laste tulevik sõltub meie otsustest täna. Oleme otsustanud elada maal rahulikus elukeskkonnas ilma tuuletööstusteta. Kutsume teid üles austama meie kodukohta ja võtma arvesse meie arvamust.
Ettepanekud:
1. Peatada tuuletööstuse rajamise eriplaneeringu algatus kuni Viljandi valla üldplaneeringu kehtestamiseni ja edasilükkava tähtajaga kuni on ajakohastatud infraheli mõõtmismetoodika ja piirväärtuste kehtestamiseni Eesti Vabariigis.
2. Nõuame Viljandi valla kodanike kaasamist otsustusprotsessidesse ning nende pidevat informeerimist asjade käekäigust.
Lisa
Tere. Palun lisada asjaolu, et vajalike ehitusalade saamiseks tuleb raadata kümneid (kui mitte enam) hektareid kasvavat metsa!
Eesti riik on teadnud tuulikute terviseriskidest alates 2010. aastast, kuid eirab neid 2025. aastal hiidtuulikute rajamisel
Allikas: https://adr.rik.ee/som/dokument/9005392 Sotsiaalministeerium. Tuulikuparkide mõjust inimese tervisele: Ametlik kiri Keskkonnaministeeriumile. Tallinn, Eesti, 12. detsember 2010. Kirja reg number endises Sotsiaalministeeriumis: 12.2010 nr 13.1-9/6175 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2010. aasta Keskkonnaministeeriumile saadetud Sotsiaalministeeriumi ametlikus kirjas, mis tugineb rahvusvahelistele teadusuuringutele, kinnitati, et tuulikute madalsageduslik müra ja vibratsioon põhjustavad: - Unehäireid, peavalusid, peapööritust - Väsimust, ärevust, keskendumishäireid - Neuroloogilisi häireid - Madalasageduslik müra ja vibratsioon mõjutavad närvisüsteemi Dokumendis tuginedi usaldusväärsetele allikatele ja soovitati: 2 MW tuuliku kaugus elamutest: vähemalt 2 km 6 MW tuuliku kaugus: vähemalt 4,5 km 2025: Ametlikud soovitused eiratakse – 270-meetrised 6–8 MW tuulikud vaid 750 m elamutest Viis korda väiksem vahemaa kui 2010. aastal soovitatud. 2010. aastal ametlikult kinnitatud probleemid pole kadunud – neid lihtsalt ignoreeritakse. Füüsikalised nähtused ei muutu Kui 2010. aastal olid terviseriskid ametlikult kinnitatud, kehtivad need ka täna. Kuigi tuulikuid on tehtud vaiksemaks, on need muutunud suuremaks ja võimsamaks. Kui see pole teadlik rahvatervise kahjustamine, siis mis see on? 2010: Riiklik dokument soovitas 6 MW tuulikutele vähemalt 4,5 km puhvertsooni. 2025: 6–8 MW hiidtuuled rajatakse vaid 750 m kaugusele elamutest. Milliste uute teadusuuringute alusel see nüüd ohutu on? Järeldus: 2010. aasta ametlik riiklik dokument kinnitas tuulikute terviseriske ja nõudis suuremaid puhvertsoone. 2025. aastal eiratakse varasemaid riiklikke hoiatuseid ja teadusuuringuid. See pole teadmatus, vaid teadlik otsus ignoreerida riigi enda ametlikke järeldusi.