Pöördumine Saarde Vallavalitsusele ja Saarde Vallavolikogule
Kuhu me kiirustame! Eesti energiapoliitika arengukava ei ole Riigikogu poolt kehtestatud!
Meie, Saarde valla kodanikud, oleme vastu tuuletööstuse arendamisele Saarde vallas, kuna oleme mures kohaliku rahva, looduse ja kultuuri pärast. Palume tuulepargi eriplaneering lõpetada ja Saarde valla üldplaneeringus palume peatada tuuleenergeetika arendustegevus, vähemalt seniks, kui riiklikul tasandil võetakse vastu energiapoliitika arenguga seonduvad olulised otsused ja viiakse läbi tuulikute mõju uuringud inimeste tervisele.
Kliimaministeeriumis on valminud riiklik energiamajanduse arengukava aastani 2035, mis soovitakse Riigikogus vastu võtta 2025 a. lõpus. Uue arengukavaga (ENMAK) loobuks riik 2035. aastal põlekivielektrist ja soovib taastuvelektri tootmismahte võrreldes tänasega vähemalt kolmekordistada. Kui eelmise aasta tarbimine Eestis oli 7,9 teravatt tundi elektrit, siis arengukavas nähakse ette tootmismahuks 15 teravatt-tundi elektrit aastas, mis ületab energia vajaduse pea kaks korda.
2025 a. veebuari alguses avaldas riigi meedia (02.02.2025 AK), et ENMAK otsusel on liiga suur mõju Eesti majandusele ja Eesti inimestele väga pikaks ajaks. Energeetika asjatundjad on lasknud koalitsioonijuhtide pakutud energiaplaani sõelapõhjaks, sest see ei vasta nende hinnangul Eesti vajadustele ega võimalustele. Tallinna tehnikaülikooli teadlase Argo Rosina sõnul ei ole poliitikud aru saanud, mis probleemi on vaja lahendada. Rohe-eesmärkide asemel peaks olema esikohal tarbijatele soodne ja kättesaadav elekter. Energeetikaeksperdi Arvi Hamburgi sõnul peaks Eestis kindlasti põlevkivienergeetikaga jätkama, majanduslikult üldiselt ei peeta väga mõistlikuks, kui taastuvenergia osakaal või tarbimise katvustegur taastuvenergiaga läheb üle 60 või isegi üle 70 protsendi. Loe lähemalt: https://www.err.ee/1609593533/energeetikaeksperdid-lasevad-valitsusliidu-energiaplaani-soelapohjaks
Praktik ja hasartne eksperimentaator TalTech-i akustikalabori juhataja - professor Jüri Lavrentjev ütleb, et on selliseid uurimusi näinud, kus tõesti inimesed kaebavad tuulikute läheduses kõrvade vilistamise peale, pea käib ringi ja on unehäired. Vibratsiooni puhul, kui see tuleb mööda infrastruktuuri või maja seinu ja põrandat, siis ta võib küll paremini inimese organismi minna, selle nähtuse nimi on akustiline takistus, tekitades organismis võnkumisi. Professor lisab, seadmed on olemas, kui ühiskonna poolt tuleb tellimus, mis ei lähe vastuollu teaduseetikaga, on ta valmis uuringuid teostama. Leiame, et siis tuleb selline tellimus teha, uuringud läbi viia ja saada pädevad vastused. Loe lähemalt: https://tv.postimees.ee/8186829/otse-postimehest-professor-lavrentjev-kurikuulsa-infraheli-ohtlikkuse-uurimisest-teeme-ara?fbclid=IwY2xjawIUnF1leHRuA2FlbQIxMAABHSWSPdztBl_VkLSng4voFHV8jtGc0ilwqqVBe41YBj_437GHr5l9PHOOBQ_aem_0OD445Orj6pa8K1inj7t2A
Riigi tasandil toimub alles ENMAK-i osas arutelu, mistõttu ei ole tuulikute arendustegevus Saarde vallas majanduslikult ega keskkonnaliselt põhjendatud. Võttes arvesse Pärnumaa kliimakava mõõdikuid on avaliku huvi seisukohast vajalikuks peetud tuulegeneraatorite koguvõimsus Saarde vallas 87 % osas juba saavutatud. Kohalikud Saarde valla elanikud omavad seisukohta, et jätkuv kliimapoliitika elluviimine toimub etteruttavalt ja vallarahva huvide arvelt. Saarde valla üldplaneeringu alusel soovitakse Saarde valda püstitada maksimaalne arv tuulikuid, mis on oma kõrguselt meretuuliku mõõtu (kuni 300m). Lisaks on algatatud olemasoleva tuulepargi edasiarenduseks KOV eriplaneering. Oluline fakt on see, et nii võimsate hiigeltuulegeneraatorite püstitamine maismaale on maailmas esmakordne ning nende mõju inimestele ja keskkonnale on teadmata ning mitme lähestikku asuva tuulepargi olemasolu võimendab nende mõju.
Saarde Vallavalitsus on asunud oma tegevuses juhinduma võõrideoloogiast, mis väljendub selliselt, justkui maarahvas peaks oma elu looduse keskel loovutama ainuüksi selle pärast, et päästa maakera, kuigi Pärnumaa kliimakava kohaselt oli Pärnumaa kliimaneutraalne juba 2019 aastal ja Saarde vallas olid 2022 aastal maakonna kõige madalamad heite näitajad. Tänaseks (jaanuar 2025) on Saarde valla mõistes veel üks suurtööstus vallas uksed sulgenud.
Rahvale on senini vastuseta küsimused: 1. Tuulikuparkide ehitus käib toetuste kaudu, mille lõpuks maksab kinni maksumaksja. Kas see tähendab seda, et tegelikult on nende rajamine majanduslikult täiesti kasutu ja neist saadav elekter on vähene ja kallis? 2. Kui see on maksumaksja rahastatav projekt, siis kellele hakkavad tuulikupargid kuuluma, kui nad valmivad? 3. Kas tekitamisel on sama olukord nagu hetkel Internetiga, kuidas erafirma Telia omab suurel hulgal taristut, mis võimaldab tal edaspidi dikteerida hinda ja tingimusi? 4. Taluvustasu ei ole kohalik kasu. Milline on projektist tulenev kasu kohalikele inimestele? 5. Kuidas on võimalik, et Utilitas Wind kodulehel ei ole sõnagi sellest, kuidas seda soodsat (väidetavalt) energiat saada? Mitte ühtegi hinnakirja, mitte ühtegi liitumist. KUHU see odav elekter siis läheb? 6. TalTech akustika labori juhataja -professor Jüri Lavrjentev kirjutas 2019 aastal teadusartikli, kus toob välja, et väga madala sagedusega heli (Infraheli) välja saates võib inimese tervist kahjustada. Täna on TalTech -i kuldsponsor Eesti Energia, suurtoetajad tuulikuid rajavad äriühingud: Sunly, Utilitas, VKG . Viis aastat hiljem on professor loobunud oma varasemast seiskohast. Miks?
Eesti Vabariigi Valitsus on otsustusprotsessis tuginenud TalTech akustikalabori juhataja -professor Jüri Lavrjentevi ütlustele. Viited vastuolulisteke ütlustele on leitavad siit: 1. 06.08.2019 " Inimorganitel (maks, süda, kops, aju jm) on kindlad omavõnkesagedused, seega oleks võimalik saates välja väga madala sagedusega heli inimeste tervist kahjustada. See omakorda tekitab häireid nende organite töös. Lavrentjevi sõnul on väga keeruline infraheli suunata, seega end selle vastu kaitsta on üsnagi keeruline." Loe siit: https://digi.geenius.ee/blogi/teadus-ja-tulevik/eesti-teadlane-selgitab-mis-on-akustiline-relv-ja-kuidas-see-tootab/ 2. 30.01.2025 "Samuti kummutab Lavrentjev levinud valearvamuse, et inimese erinevatel organitel, nagu maksal, kopsudel, südamel, on kindlad resonantsisagedused, mille tõttu paneb infraheli need võnkuma ja võib neid organeid kahjustada. Lihtne järeldus – kui organismi ei kahjusta kõrgema sagedusega helid, miks peaks seda tegema madalamad sagedused?" Loe siit: https://novaator.err.ee/1609590566/professor-soolapuhujad-omistavad-infrahelile-mustilisi-omadusi
Tuuletööstuse rajamisel meie kodukohta kaasnevad järgmised probleemid, oleme mures ning palume nendega arvestada.
1. Mõju inimesele
Pikaajaline elamine tuuletööstuse läheduses mõjutab inimese vaimset ja füüsilist tervist. Tuulikud tekitavad müra. Madalsageduslik heli ja vibratsioon tekitab erinevaid tervisehäireid, milleks on unehäired, peavalud, ärevus - see nimekiri on pikk
2. Kahju elukeskkonnale Oleme põhjusega valinud koha elada maapiirkonnas keset loodust, rahu ja vaikust. Tuuleparkide rajamisega rikutakse meie turvaline keskkond ning luuakse tööstusmaastik. Me hoiame oma pärimuskultuuri ja -kohti, tuulikud rikuvad meie kauni maastikku, olles metsast oluliselt kõrgemad. Tuuleparkide rajamine häirib kohalikke ökosüsteeme ning loodust. See mõjutab taimestikku, loomastikku ja nende elupaiku. Iga tuuliku juurde on vaja rajada juurdepääsu teed, laoplats ja kaablitrassid ning liinid. Kõik see aga lõhub loodust ja metsa, hävitades aastate jooksul tekkinud loomade, lindude ja taimede elukohad.
Tuulegeneraatorite pöörlevad labad on lindudele ja nahkhiirtele ohtlikud, kui nad lendavad liiga lähedale, lisaks on Saarde vallas leitud ka väike-konnakotka ja mitmeid nahkhiirte pesapaiku, mis on looduskaitse all. Uuemad uuringud on välja toonud fakti, et tuulikud häirivad enda töötamisega loodust ja kliimat nende ümber (sateliidipildid). Mõjutavad tuuli ja sademeid lähiümbruses.
3. Majanduslik kahju
Maailmapraktika näitab, et tuuleparkide rajamine langetab antud piirkonnas maa väärtust. Pankade hinnangul langeb tuulikutele lähemal asuvatel kinnistutel kinnisvara väärtus. Väheneb tuuleparkide lähedal asuvate turistide meelispaikade külastatavus, eriti loodusega seotud aladel. Inimesed ei soovi metsade kohal näha tehisobjekte, tajudes infraheli ja vibratsiooni, vaid soovivad maal näha kaunist loodust, nautida rahu ja vaikust.
Elektri hinnad aga pigem tõusevad, kuna tuulikute ning toetava süsteemi rajamine on kallis ning aeganõudev. Kasutegur puudub, lubatud odavam elekter ei jõua kohalikeni, tuulikud ei loo Eestis juurde töökohti, tuulikute paigaldajad ja hooldajad on enamuses väljaõppinud välistööjõud. Ainult tuulikute ehituse ajal on ehitus- ja transpordiettevõtetel võimalik seal töötada.
Meie tänane Saarde valla keskkond on juba kliimaneutraalne ning Saarde valla panus taastuvenergeetika arengusse on paigaldatud 9 tuuliku näol antud.
Taluvustasu ei saa nimetada kohalikuks kasuks, kuna see ei kompenseeri tervisekahjustusi ning looduse hävimist.
Oma allkirjaga näitame, et seisame oma inimeste, kodukoha ja keskkonna eest!
Alla on kirjutanud Saarde valla kodanikud, kes ei soovi tuuletööstuseid Saarde valla territooriumile.
Erinevate planeeringute kaardid on leitavad siit: https://www.facebook.com/share/p/15bfuRZUUS/
Ettepanekud:
1. Lõpetada Saarde valla tuulepargi eriplaneering 2. Peatada Saarde valla üldplaneeringus tuuleenergeetika arendustegevus, vähemalt seniks, kui riiklikul tasandil võetakse vastu energiapoliitika arenguga seonduvad olulised otsused ja viiakse läbi tuulikute mõju uuringud inimese tervisele.
3. Kogukondade kaasamine otsustusprotsessi Palume Saarde valla kodanike kaasamist otsustusprotsessidesse ning nende pidevat informeerimist asjade käekäigust, kuna tuulegeneraatorid otseselt mõjutavad meie vallakodanike elukeskkonda ning tervist.
Kutsume teid üles austama meie kodukohta ja rahvast, kelle eest Te peaksite seisma!
Alustame esmalt algusest
1. Kelle huvides viiakse seda rohehullus tuulikupööret läbi? Kes annab suunised - See ei ole ei EV, Ega euroopa liit, uuri välja, kes on selle kõige taga 2. Mis kasu saavad kohalikud ärimees nossovid sellest? 3. Kuidas on võimalik, et Utilitas Wind kodulehel ei ole sõnagi sellest, kuidas seda soodsat (väidetavalt) energiat saada? Mitte ühtegi hinnakirja, mitte ühtegi liitumist. KUHU see odav elekter siis läheb? 4. Tuulikuparkide ehitus käib peaaegu ainult toetuste kaudu, kas see tähendab seda, et tegelikult on nende rajamine majanduslikult täiesti kasutu ja neist saadav elekter vähene ja kallis 5. Kellele hakkavad tuulikupargid jääma, kui nad valmivad. Kas tekib sama olukord nagu hetkel Internetiga, kuidas erafirmast Telia omab suurel hulgal taristut, mis võimaldab tal dikteerida hinda ja tingimusi?
Arvamusega arvestatud!
Eesti riik on teadnud tuulikute terviseriskidest alates 2010. aastast, kuid eirab neid 2025. aastal hiidtuulikute rajamisel
Allikas: https://adr.rik.ee/som/dokument/9005392 Sotsiaalministeerium. Tuulikuparkide mõjust inimese tervisele: Ametlik kiri Keskkonnaministeeriumile. Tallinn, Eesti, 12. detsember 2010. Kirja reg number endises Sotsiaalministeeriumis: 12.2010 nr 13.1-9/6175 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2010. aasta Keskkonnaministeeriumile saadetud Sotsiaalministeeriumi ametlikus kirjas, mis tugineb rahvusvahelistele teadusuuringutele, kinnitati, et tuulikute madalsageduslik müra ja vibratsioon põhjustavad: - Unehäireid, peavalusid, peapööritust - Väsimust, ärevust, keskendumishäireid - Neuroloogilisi häireid - Madalasageduslik müra ja vibratsioon mõjutavad närvisüsteemi Dokumendis tuginedi usaldusväärsetele allikatele ja soovitati: 2 MW tuuliku kaugus elamutest: vähemalt 2 km 6 MW tuuliku kaugus: vähemalt 4,5 km 2025: Ametlikud soovitused eiratakse – 270-meetrised 6–8 MW tuulikud vaid 750 m elamutest Viis korda väiksem vahemaa kui 2010. aastal soovitatud. 2010. aastal ametlikult kinnitatud probleemid pole kadunud – neid lihtsalt ignoreeritakse. Füüsikalised nähtused ei muutu Kui 2010. aastal olid terviseriskid ametlikult kinnitatud, kehtivad need ka täna. Kuigi tuulikuid on tehtud vaiksemaks, on need muutunud suuremaks ja võimsamaks. Kui see pole teadlik rahvatervise kahjustamine, siis mis see on? 2010: Riiklik dokument soovitas 6 MW tuulikutele vähemalt 4,5 km puhvertsooni. 2025: 6–8 MW hiidtuuled rajatakse vaid 750 m kaugusele elamutest. Milliste uute teadusuuringute alusel see nüüd ohutu on? Järeldus: 2010. aasta ametlik riiklik dokument kinnitas tuulikute terviseriske ja nõudis suuremaid puhvertsoone. 2025. aastal eiratakse varasemaid riiklikke hoiatuseid ja teadusuuringuid. See pole teadmatus, vaid teadlik otsus ignoreerida riigi enda ametlikke järeldusi.