Petitsiooni eesmärgiks on edastada Järva vallale ja volikogule elanike meelsus tuulikuparkide TU1, TU3, TU5, TU6, TU7, TU8, TU10, TU11, TU13 suhtes.
Allkirja annavad need inimesed, kes elavad Järva vallas ning ei soovi mitte ühtegi tuulikut Järva valla territooriumile.
Vastumeelsus seisneb puudulikus KSH (keskkonnamõjude strateegiline hindamine) aruandes, sest sellel puudub KMH ehk keskkonnamõjude hindamise aruanne. Tuulikute paigaldamisekga hävitatakse toimivat ökosüsteemi, oht terviseriskidele suureneneb, ohtu seatakse põhjavee puhtus, valgusreostus, mürareostus, mikroplasti reostus, infraheli reostus.
Nõuame tuulepargi alade eriplaneeringute lõpetamist Järva vallas seoses järgmiste asjaoludega:
1. Kinnisvara hindade langus - Kui tuulikute lähedus muudab meie elukeskkonna väljakannatamatuks, siis muutub ka meie elukondliku kinnisvara hind nullilähedaseks. Kui soovida oma kodu müüa on raskendatud sellele uue omaniku leidmine, sest keegi ei soovi elada keskkonnas, mis kahjustab tervist. Eedaspidi ei tee ka kinnisvara hindajad tuulikute juures asuvale kinnisvarale enam kaugemal asuva kinnisvaraga võrreldavaid hindu. Kui kinnisvara hind langeb, võib juhtuda, et pank nõuab lisatagatist või laenu ennetähtaegset tagastamist. Samuti ei anna pangad ka hindamisakti puudumisel või väga madala hinna korral tuulikute juures asuva kinnisvara tagatisel enam laenu ja see omakorda raskendab veelgi kinnisvara müümist ja renoveerimist jms.
2. Tuulegeneraatorite poolt tekitatav stabiilne maapinnale mõjuv vibratsioon võib ettearvamatult mõjutada piirkonda. Kahju võib saada nii põhjavee puhtus, kui ka kättesaadavus. Asume karstialadel ning nendel kehtivad suurehitiste puhul eraldi riiklikult kinnitatud regulatsioonid ning kitsendused. Me ei ole nõus riskima võimalusega puhtast kaevuveest ilma jäämisega!
3. Kuuldav müra - Olen käinud reaalselt kuulamas Kullenga ja Viru-Nigula juures asuvaid tuulikuid ja on selgeks saanud, et tuuliku töötamisest tekkiv müra ja labade tekitatud tuulevihin kostub väga hästi kuuldavalt rohkem kui 700m kaugusele. Aga seal on tegmist ca 140-150m kõrguste tuulikutega, millel rootori läbimõõt on 100m. Roosna, Rava ja Raka, Jõgisoo, Reinevere, Ambla, Kurisoo, Kerguta, Vajangu, Kõrkküla, Jõeküla, Vaali, Lähevere, Ülejõe, Silmsi, Sõrandu, JalametsaImevere, Järavere, Pällastvere piirkonda Järvamaal kavandatakse kuni 270m kõrguseid tuulikuid, rootori läbimõõduga ca 240m, mille müra levib palju kaugemale.
4. Rabad ja muud märgalad oma tundliku floora ja faunaga pole tuulikute naabriks sobilikud.
5.Looduskeskonna lõhkumine - Tuulikute ehitamiseks ja käigus hoidmiseks on vaja ehitada erinev infrastruktuur. Iga tuuliku juurde on vaja rajada juurdepääsu teed, laoplats (ca 1ha) ja kaablitrassid. Kõik see aga lõhub looduse ja metsamassiivid, hävitades kümmnete aastate jooksul tekkinud loomade, lindude ja taimede elukohad. Hävitatakse toimivaid ökosüsteeme.
6. Elukeskonna halvenemine - Elame maal, et saaksime olla rahus ja vaikuses. Oleme loobunud mitmetest mugavustest, et saaksime elada looduse keskel. Nüüd aga tahetakse see rahulik keskkond muuta tööstusmaastikuks, kust kostub müra ja on tugev visuaalne reostus ümberringi 24/7. Minu elumaja juurest oleks nähtav kolm erinevat tuulikuparki kolmes erinevad ilmakaares ning lähim tuulik asub ca 1375m kaugusel.
7. Õhuvibratsioon ja inimkõrvale kuuldamatu infraheli, mis tekib tuuliku töötamisel,(tiivikuotste kiirus läheb suurtel tuulikutel tihti üle helikiiruse) tekitab uuringute kohaselt müratausta, mis võib inimese tervisele pikas perspektiivis laastavalt mõjuda- inimese tervist ei saa rahaliselt kompenseerida! Infraheli vastu me ennast kaitsta ei saa ja see levib mitmete kilomeetrite kaugusele. Infraheli mõjutab meie tervist ja tekitab erinevaid haigusi, nagu unehäired, peavalud, ärevus - see nimekiri on pikk. Infraheli mõjub inimestele erinevalt, mõnele on see tuntavam, teisele mitte. Aga tõde selgub alles sel hetkel, kui tuulikupark on juba töösse pandud ja siis ei ole enam muud teha kui kannatada või kolida tuulikutest kaugemale. Näiteks meretuuleparkide puhul on infraheli levi mõõdetud rohkem kui 20km kaugusel.
8. Tuuleparkidest allatuult tõuseb õhukeeriste toimel oluliselt maapinna ja selle lähedase õhu temperatuur, mis kuivatab keskkonda ja on enneolematu olukord. Kuna tuulikud on ise tuuletakistus, püüab tuul neist mööduda kõrvalt, mis tõstab siis oluliselt tuule kiirust ja tekitab anormaalse olukorra ka tuulikute kõrval päris laias ulatuses.
Uuemad uuringud on välja toonud fakti, et tuulikud mõjutavad enda töötamisega loodust ja kliimat nende ümber (sateliidipildid). Mõjutavad tuuli ja sademeid. On prognoosimatu milliseks muutub kliima olukord peale tuulikute käivitamistjust tuuliku lähiümbruses, eriti veel terves tuulikupargi ümbruses. Seega ei saa lubada tekkida olukorral, kus tuulik tekitab kahju, aga keegi selle kahju eest ei vastuta. Näiteks Ida-Virumaal on põlenud tuuliku betoonist torn siiani püsti ja keegi ei kuluta raha selle lammutamisele.
9. Tuulikud reostavad keskkonda oma elektrisüsteemist lekkiva ülimürgise inertgaasiga, vahest purunevaist tiivikutest pärit klaaskiudude ning lõpuks kogu oma konstruktsioonidega utiliseerimisel ning tapavad suurel hulgal labade pöörlemisalasse sattunud linde.
Suure tuuliku labakillud võivad lennata isegi 1,5 km kaugusele ja läbistada seal nt katuseplekki vms. Arendajad lükkavad peale maakasutuse õiguse lõppemist ja tuuliku vananemist selle utiliseerimise maaomaniku kohustuseks. Kuna tegemist on väga massiivsete ja kõrgete betoon ehtitistega, siis on neid väga keeruline ja kulukas hiljem lammutada. Lisaks puudub hetkel plaan, kuidas utiliseeritakse tuuliku labad (120m pikkused). Võib eeldada, et need tuulikud jäävad meie silmavaadet ja loodust reostama seniks, kuni nad lihtsalt kokku kukuvad.
10. Kasuteguri puudumine - Tuulikud eestis ei loo juurde töökohti, tuulikute paigaldajad ja hooldajad on enamuses välilstööjõud. Ainult tuulikute ehituse ajal on ehitusettevõtetel võimalik seal töötada. Tuulikute arendajad küll lubavad kompensatsiooni. Aga see summa on mikroskoopiline (sõltub tuuliku kõrgusest, kaugusest ja hüvitise saajate arvust) ja ei kompenseeri kuidagi seda, kui me peaks tuulikute kahjulikkuse tõttu enda kodu hülgama. Ja hüvitisest on räägitud ainult kuni ca 2km kaugusel elavatele inimestele, kaugemal kannatajad ei saa mitte midagi, aga tuuliku mõju ulatub ka nendeni. Näiteks Valga lähedal asuvas Herro tuulepargis pakutakse kohalikele elanikele 10ks aastaks elektrit hinnaga 4,9 senti/kwh tuulikute talumise eest. Kui võtta arvesse, et majapidamise aastane elektritarbimine on 10000kw-25000kw, siis teeb see rahas kokkuhoidu 600-1500€ aastas (võrreldes 2023 aasta börsihinnaga). Fikseeritud paketiga võrreldes veel vähem. Peale kümmet aastat elektrisoodustus lõppeb aga tuulikud jäävad ikkagi. Tuulikute eluiga on erinevatel andmetel keskmiselt u 25 aastat.
Seoses keskkonnamõjude hindamise puudulikkuse ja eelnevalt välja toodu põhjendusega, soovime tuulikuparkide arenduse Järva vallas katkestada.
Lugupidamisega
Mikk Kivila, Roosna küla Järva Valla elanikud
Ettepanek
Ettepanek laiendada allkirjastamise võimalust, sest Järva vallas mitte elamine ei välista tuulikute mõju; seda enam, et ainuüksi märgitud 40 km piiridesse jääb Imavere-Koigi ja ja Kareda piirkonda rajatavate puhul näiteks ka suur osa Türi vallast, Ambla piirkonna puhul aga ulatub mõju Tapa valda.
Kahjuks see programm ei lase piirkonda laiendada. Kirjalikult saab anda allkirja Imaveres 11.12.2024 toimuval koosolekul ning Amblas 06.12.2024 toimuvas infotunnis. Kui on huvi oma piirkonna allkirjad kokku saada, siis võid sama teksti välja printida ja samale dokumendile allkirjad kokku koguda ja lepime kokku, kuidas allkirjaleht üle anda.
annetusi ei kogu
Tere, peale allkirja andmist võite anda annetusi rahvaalgatuse veebikehe haldajale, et nad saaksid tegutseda edasi. Meie ei kogu raha.