Tervisliku ja suitsuvaba elukeskkonna loomine kortermajades

  • Kalmer Kalaus,
  • Gerli Lehe
,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Järelkaja
305 allkirja
ALLKIRJASTA

695 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.

Kutsume üles kehtestama kortermajades suitsetamisele piirangud. Toeta algatust ja anna oma allkiri, et tagada kõigile tervislik kodu ja kaitsta tulevasi põlvkondi!

Meie kõigi õigus on elada tervislikus ja puhtas keskkonnas, kuid paljudes kortermajades on mittesuitsetajate elu muutunud keeruliseks naabrite suitsetamisest tuleneva suitsu tõttu, mis tungib nende eluruumidesse. Passiivse suitsetamise kahjulik mõju on teaduslikult tõestatud ning eriti ohustab see lapsi, rasedaid naisi, südamehaigeid ja hingamisprobleemidega inimesi.

Lapsed on passiivse suitsetamise suhtes eriti haavatavad (ka e-sigarettide aurude puhul), sest nende hingamissagedus on suurem ja organism veel arenemisjärgus. Neil puuduvad piisavad kaitsemehhanismid tubakasuitsus sisalduvate toksiinide vastu. Passiivse suitsetamise tagajärjed võivad lastel avalduda õppimisraskustena, krooniliste haiguste ja allergiatena ning tõsiste hingamisprobleemidena, nagu astma.

Eestis on suremus kopsuvähki üks Euroopa kõrgemaid. Aastal 2023 diagnoositi Eestis ligikaudu 850 kopsuvähki, millest suurem osa on seotud suitsetamise või passiivse suitsetamisega. Lisaks põhjustab passiivne suitsetamine erinevaid terviseprobleeme, nagu peavalud, allergilised reaktsioonid ja astmahood.

Mittesuitsetajad on tihti sunnitud sulgema oma aknad ja rõduuksed, et vältida suitsu sissehingamist, mis omakorda vähendab nende võimalust nautida värsket õhku ja tervislikku elukeskkonda. Eriti suveperioodil on see probleem teravam, kuna õhutamine muutub raskemaks ja terviseriskid suurenevad. Kuigi alates 2018. aastast on keelatud ka e-sigarettide tarvitamine samades kohtades, kus tavasigarettide suitsetamine, vajavad kortermajade elanikud täiendavat kaitset passiivse suitsetamise eest.

Seetõttu kutsume üles keelustama suitsetamist kortermajade rõdudel ja akendel, et tagada kõigile elanikutele turvaline ja tervislik elukeskkond. Mittesuitsetajate, eriti laste, tervis vajab kaitset ning suitsetamise piiramine on selleks hädavajalik.

Allkirjasta petitsioon, et muuta kortermajad turvalisemaks kõigile elanikele.

Seaduslik taust Hetkel kehtiv Tubakaseadus (§ 30 lg 1) lubab korteriühistul keelata suitsetamise üldkoosoleku otsusega. Samuti on § 29 lg 1 p 19 alusel keelatud suitsetamine korterelamute trepikodades, koridorides ja muudes ühiskasutatavates ruumides. Kahjuks pole suitsetamine rõdudel ja akendel veel seadusega piisavalt reguleeritud.

Eesti Vabariigi põhiseaduse § 28 järgi on igal inimesel õigus tervise kaitsele ning Rahvatervise seaduse § 4 kohaselt ei tohi keegi oma tegevusega otseselt ohustada teise inimese tervist ega halvendada elukeskkonda. Lisaks sätestab Tuleohutuse seaduse § 3 lg 1 p 5, et iga inimene on kohustatud vältima tegevusi, mis võivad põhjustada tulekahju, sealhulgas hoolimatu suitsetamine rõdul.

Ettepanekud seadusemuudatusteks

Läti, Leedu ja Soome praktika kortermajade rõdudel suitsetamise reguleerimisel pakuvad mitmeid lähenemisi, mida võiks Eestis kaaluda. Lätis on seadusega keelatud suitsetamine mitme korteriga elamute rõdudel. Leedus kehtib sarnane regulatsioon, mis keelab suitsetamise korterelamute rõdudel ja terrassidel, kui vähemalt üks elanik on suitsetamise vastu. Soomes on korteriühistutel ja elamuettevõtetel võimalik taotleda kohaliku omavalitsuse kaudu suitsetamiskeeldu rõdudele ja korterite juurde kuuluvatele õuealadele, mis nõuab aga olukorra põhjalikku kaalumist ja naabrite ärakuulamist.

Võttes arvesse kehtivate seaduste puudujääke ja mittesuitsetajate õigustatud muresid, esitame järgmised ettepanekud õigusaktide muutmiseks:

  1. Tubakaseaduse muutmine: Tubakaseadust tuleks täiendada sättega, mis keelaks suitsetamise korterelamute rõdudel ja akendel. Selline muudatus on vajalik, et tõhusalt kaitsta mittesuitsetajaid suitsu leviku eest nende eluruumidesse, mis omakorda vähendaks naabritevahelisi konflikte ning edendaks tervislikku elukeskkonda.
  2. Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse täiendamine: Korteriomandi- ja korteriühistuseadust (KrtS) tuleks täiendada, andes korteriühistutele selged ja jõustatavad volitused kehtestada suitsetamiskeeld kogu kortermaja territooriumil, sealhulgas rõdudel ja akendel.
  3. Kohalike omavalitsuste rolli suurendamine: Kohalikele omavalitsustele tuleks anda täiendavad volitused suitsetamisreeglite rakendamise kontrollimiseks ning korduvate rikkumiste korral trahvide määramiseks. Lisaks peaksid omavalitsused tagama korteriühistutele vajaliku õigusliku ja administratiivse toe, et seaduse täitmine oleks tõhus ja järjepidev.
  4. Suitsetamisalade loomine: ühe lahendusena võiks kaaluda spetsiaalsete suitsetamisalade loomist korterelamu(te) juurde koostöös kohaliku omavalitsusega. Need suitsetamisalad peaksid asuma hoonest piisavalt kaugel (alates 10 meetrist), et kaitsta mittesuitsetajate elukeskkonda ja tervist. Suitsetamisalad varustataks varjualuste ja prügikastidega, et tagada korrashoid ja suitsetamise ohutus.

Need ettepanekud on suunatud mittesuitsetajate tervise ja elukvaliteedi kaitsmisele ning ühtlasi aitaksid need kaasa üldise tervise parandamisele kortermajades. Õigel ajal ja tõhusalt rakendatud seaduse muudatused tagavad kõigile elanikele tervislikuma ja ohutuma elukeskkonna.

Miks see on oluline?

Passiivne suitsetamine pole ainult ebamugavus, vaid tõsine terviserisk. Eesti põhiseaduse kohaselt on igal inimesel õigus elada tervislikus keskkonnas, ja see õigus peab olema kaitstud ka kortermajades. Seetõttu kutsume teid allkirjastama seda petitsiooni, et viia mittesuitsetajate hääl riigikokku, et saada seadusandjatelt vajalikku kaitset.

Kortermaja elanikule: https://www.tubakainfo.ee/passiivne-suitsetamine/kortermaja-elanikule/

E-sigareti mõju tervisele https://www.tubakainfo.ee/mis-on-sigaretis/e-sigaret/

305 allkirja

695 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Anna sellele algatusele oma allkiri!

Allkirjastada saab vähemalt 16-aastane Eesti alaline elanik.
Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.

Mobiil-ID-ga allkirjastamine on sulle tasuta tänu annetustele.

Smart-ID-ga allkirjastamine on sulle tasuta tänu annetustele.

Menetlusinfo

Kommentaarid

  1. Mõistus mõistus, tule koju

    Tarviragem ikka veidi tervet mõistust. Inimese nina on väga tundlik. See kui te suitsu lõhna tunnete ei tähenda veel, et te suitsu sisse hingate veel vähem, et see kuidagi tervisele ohtlik on. Inimene eritab tervet rida lõhnu nii ise kui oma tegevuse tulemusel ja paljud neist on ebameeldivad, vähemalt paljudele. Muidugi on mingid normaalsed viisakusreeglid, kuid keegi ei tuleks selle peale, et hakata seadusega reguleerima kus ja kuidas tohib inimene kõhutuult lasta või kui palju ja kus ta tohib higistada. Ka tavaline kapsakeetmise- või rääsunud rasva praadimise hais on paljudele ebameeldiv. Kas hakkame neid ka kortermajas keelama ja reguleerima. On lihtsalt inimesi, kes ei suuda end tagasi hoida, kui saavad midagi keelata ja reguleerida. Jah ma mõistan, kui kinnises ruumis, nt avalikus trepikojas on suitsetamise keeld, Aga vabas õhus, inimese oma kodus rõdul. No pidage ikka piiri.

    1. https://www.tai.ee/et/uudised/suitsetamine-kortermajade-rodudel-ja-akendel-lahiriikides-selgelt-reguleeritud-mida-meie

    2. https://www.tai.ee/et/uudised/suitsetamine-kortermajade-rodudel-ja-akendel-lahiriikides-selgelt-reguleeritud-mida-meie

  2. suhtumise erinevusest

    No vabandust, TAI on juba ammu sisuliselt pooleldi poliitiline organisatsioon. Tema paljusid seisukohti ei ole võimalik tõsiselt võtta või vähemalt neil, kes on temast erineval arvamusel. Katsuge ikka ise kuidagi arusaadavamalt argumenteerida. Muidu jõuame tõesti välja selleni, et ka omas kodus p__retamiseks tuleb eelnevalt arsti tõend taotleda ja selle alusel KOV-ist luba saada. Ei igatseks küll kuidagi sellist ühiskonda.

    1. Veel suhtumise erinevusest.

      Tere! Mõtlesin, et kas ma üldse vastan Teie kummalisi näiteid täis kirjadele aga proovin siis petitsiooni mõtet sõnadega, lisaks saadetud lingile selgitada. Esiteks on petitsioon väga informatiivne/ selgitav, kui mõelda iseendast kaugemale, nähes laiemat pilti, siis ei tohiks selle mõistmisel midagi keerulist olla. Ela ise ja lase ka teistel seda teha- sobitub antud teemasse hästi. Keegi ei keelusta suitsetamist, vaid eesmärk on suitsetajast naaber teiste naabritega arvestama saada. Inimesed on erineva suhtumisega. Pole ka harv, kus suitsetajast naaber käsib ära kolida või lihtsalt ignoreerib murega naabrit. Seadust ju pole! Lahenduseks ei saa olla kolimised või akende kinni hoidmine. Seega, ainult heanaaberlikkusele lootma jääda ei saa. Teiseks seostub mulle passiivse suitsetamisega sõna "Tervishoid", mitte "Poliitika", viitan siin teemakohasele lingile, mida jagasin ja milles on kõik kenasti selgitatud. Internetist leiab ka omal käel palju infot passiivse suitsetamise kohta. Kolmandaks, Teie toodud näited toidu tegemisel ja higistamisel ei sobi siia võrdluseks. Seda sellepärast, et passiivse suitsetamise kahjulikkus on tõestatud inimeste, isegi loomade tervisele, küll aga puuduvad tõestused Teie toodud näidetele. Ei kujuta ette, et keegi naabritest on ahel kapsa keetja või rasva praadija, tehes seda iga 10-15 minuti tagant päevast päeva. Küll aga võib ühes peres olla suitsetajaid rohkem kui üks. Kortermajas, otseste naabritega, võib kokku täitsa mitu suitsetajat olla, siis ei ole võimalik isegi kuuma ilmaga jahutuseks/tuulutamiseks õhtuti õhku tuppa lasta, sest sisse tuleb värskendava õhu asemel suitsunurka meenutav hais, Rääkimata sellest, et see on tervist kahjustav ja pidev. Ja kui seda peab taluma terve päeva vältel, aastate kaupa, siis see on kaasa mõtlemist väärt! Tube tuulutada peaks olema igaühe õigus, suitsuhaisu/mürgi vabalt. Veel toidust rääkides, ainus kaebus naabrile võiks olla, et nüüd tuleb ka ise süüa tegema hakata, kõht läks tühjaks.😉 Samuti olen ma veendunud, et KOV-i Teie näiteks toodud murega keegi pöörduma ei pea. Väga äärmuslik näide. Olen soovile vastu tulnud ja rohkem argumenteerida ei soovi. Veelkord, kogu info on leitav siin samas ja lisaks viidatud linkidel. Parimat soovides, Silja

      1. Mõistuslikult

        Kuigi lootust vähe ja ülereguleerimise oht suur, oleks suitsuvaba elukeskkonna normiks tegemine samm õiges suunas. Ei saa võrrelda võrreldamatut - loomulikke elu- ja olmetegevustega kaasnevaid lõhnu ning sihilikult haisema ja tervist rikkuma süüdatud tubakarulli. Tõsi ta on, et nina on tundlik isegi täiskasvanud inimesel, saati siis väikelapsel või lemmikloomal. Seda vähem on meil soovi, et meie ja meie laste kodumajad haiseksid nagu kõrts või ebatsensuurne asutus. Millegipärast arvavad osad suitsetajad, et neil on õigus ühist eluruumi reostada. Trepikojal või rõdul suitsetamine on umbes sama, kui mõni naaber jätaks suitsetaja ukse ette igal hommikul, lõunal ja õhtul koera väljaheiteid. Isegi vähem, sest täissuitsetatud ruumis ei ole selle haisu sissehingamisest pääsu, koerajulga sisse astumist võib õnnestuda vältida. Kellel on soovi suitsetada, peaks seda tegema nii, et naabrid seda pahaks ei pane, st ilma teiste eluruumi ja elukvaliteeti rikkumata. Paremat tervist! 'Eha

        Olen lugenud läbi algatuse "Tervisliku ja suitsuvaba elukeskkonna loomine kortermajades" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
        NimiIsikukoodAllkiri