Hoiame Alutaguse loodust - toetame rahvuspargi laiendamist!

  • Eestimaa Looduse Fond
,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Järelkaja
1522 allkirja

Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.

Algatuse menetlus on lõppenud. Vaata menetlust.

Hoiame Alutaguse loodust - toetame rahvuspargi laiendamist!

Alutaguse on kuulus oma põlislaante poolest, mis moodustavad koos soode ja rabadega Eesti olulisema loodusmaastike kompleksi. Siin elutseb hinnanguliselt 10 000 metsaliiki, sealhulgas tõelisi haruldusi nagu habekakk ja lendorav ning teisigi kaitset vajavaid liike nagu metsis ja teder. Siinsed alad on kallid ja olulised kohalikele inimestele, samuti matkalistele ja marjulistele. Paraku ei ole paljud Alutaguse metsaalad kaitstud ning neid ohustab lagedaks raiumine.

Sestap tegi Eestimaa Looduse Fond möödunud sügisel Keskkonnaametile ja Keskkonnaministeeriumile ettepaneku Alutaguse rahvusparki eelkõige väärtuslike riigimetsade arvelt laiendada. Alutaguse rahvuspargi laiendamise ettepanekule on nüüdseks toetust avaldanud ligi 60 Alutaguse elanikku ja suvitajat, samuti ligi 40 naabervaldade elanikku ning kümneid teisi inimesi, kellele Alutaguse käekäik korda läheb.

Alutaguse rahvuspargi laiendamise ettepanek näeb ette kuni 282 km² ala liitmist rahvuspargiga. Need alad asuvad peamiselt riigimaal. Eramaad on veidi üle 4 % laiendusettepanekus pakutud aladest ning suuremas osas on need juba kaitse all. Paneme ette, et eramaid võiks rahvuspargiga liita vaid kokkuleppel maaomanikega.

Miks toetame rahvuspargi laiendamist?

1. Alutaguse loodus ja liigid vajavad säilimiseks paremat kaitset

Raiesurve Alutaguse metsadele on suur. Raiete või suurte teedega killustatud metsades lõigatakse läbi loomade jaoks olulised liikumiskoridorid ja see ohustab metsaelustikku.Terviklik loodusmassiiv aitab hoida liikidele paremaid elutingimusi ning liikumisvõimalusi. Olemasolev Alutaguse rahvuspark loodi aga eeskätt varasemate sookaitsealade põhjal, mistõttu on elurikaste ja kuulsate Alutaguse laante esindatus rahvuspargis tagasihoidlik. Metsade osakaal praegusest rahvuspargist on vaid 42%, sellestki suure osa moodustavad kidurad soometsad. Paljud Alutaguse loodusväärtuslikud alad on rahvuspargiga liitmata ja kaitseta.

Alutagusel leidub hinnanguliselt 10 000 metsaliiki. Alutaguse on koduks kümnetele ohustatud ja haruldastele vana metsa liikidele, näiteks habekakule, metsisele, tedrele, kanakullile, männisinelasele, kõdu-koralljuurele, kolmehõlmalisele batsaaniale, kopsusamblikule, poropoorikule, lehitule pisikäpale ja karvasele kruupsamblikule.

2. Alutaguse pakub kodutunnet kohalikele, elamusi matkajatele ning teisi väärtusi

Laiendusettepanekuga liidetavad alad pakuvad suurepäraseid võimalusi puhkamiseks, matkamiseks, tervisespordiks, koriluseks, loodushariduseks. Alutaguse loodust külastavad matkajad nii Eestist kui mujalt maailmast. Alutaguse unikaalne ja võrratu loodus tõmbab siia üha rohkem loodusturiste.

Kui Alutaguse vanad metsad kaovad ja loodus hääbub, kannatab nii kohalik kogukond kui ka loodusturism. Samuti kaob võimalus metsadest püsivalt ja pikaajaliselt tulu saada, mis oleks võimalik metsi senisest vähem intensiivsete võtetega majandades.

3. Rahvuspargi laiendamine aitaks leevendada senist kahju Ida-Viru keskkonnale

Ida-Viru piirkonna keskkond on juba saanud palju kahjustada nii raiete kui ka põlevkivitööstuse tõttu. Suurem ja terviklikum kaitseala aitab kompenseerida seniseid keskkonnakahjustusi, kaitsta Alutaguse metsi ning teisi olulisi loodus- ja kultuuriväärtusi.

Eestimaa Looduse Fondi tehtud ettepaneku ja muu olulise infoga Alutaguse rahvuspargi laiendamise teemal tutvu siin: www.alutaguseinfo.ee

Menetlusinfo

  1. Hilisemad sündmused: Kliimaminister algatas Alutaguse rahvuspargi laienduse

    Kliimaminister Yoko Alender käivitas täna (17.10.2024) Alutaguse rahvuspargi laiendamise protsessi, et viia lõpule kaitse korraldamine aladel, mis on mitmeid aastaid olnud planeeritava kaitseala faasis. Rahvuspargiga liidetakse piirkonnas säilinud kõrge väärtusega loodusalad, peamiselt sood ja metsad, ning nendega piirnevad juba olemasolevad kaitsealused püsielupaigad. Kliimaminister peab rahvuspargi terviklikkuse tugevdamist Eesti looduskaitses oluliseks sammuks. “Lisanduvate alade abil kujuneb Alutaguse rahvuspargist toimiv kaitseala, mis kindlustab, et siinsed liigid, elupaigad ja ajalooline loodusmaastik säilib ka meie lastele ja lastelastele. Meil on Eestis veel paiku, kus on silmapiirini laiuvad metsad ja sood. See on tohutu väärtus, mida ei tohi näppude vahelt libiseda lasta,“ sõnas Alender. Rahvuspargile uute aladel liitmisega kindlustatakse kaitseala terviklikkus ja sidusus ning tõhusam kaitse ohustatud liikidele, sealhulgas lendoravale, kalakotkale, laanepüüle, metsisele ning karvasjalg-kakule. Alutaguse põlised laaned ja sood moodustavad Eesti ühe kõige olulisema loodusmassiivi. Rahvuspargi koosseisu jääb ka Eesti pikim liivarand, uhked kriivad ja Eesti suurimad sood. Rahvuspargi laiendus annab ka olulise panuse kogu Eesti ühtse looduskaitsevõrgustiku toimimisse ja eesmärki kaitsta 30% meie loodusest. Alutaguse rahvuspark täieneb 7400 hektari võrra juba kaitse all olevate püsielupaikadega ning 17 000 hektari võrra valdavalt riigimaadel asuvate loodusmaastikega. Alutaguse rahvuspargi pindala on muudatuste järgselt ligi 70 000 hektarit, mis teeb ta võrreldavaks meie vanima ja suurima rahvuspargiga, Lahemaaga. Rahvuspargi laiendamise plaanidega alustati 2020. aastal, mil Eestimaa Looduse Fond tegi toonasele Keskkonnaministeeriumile ettepaneku kõrge loodusväärtusega alade kaasamiseks rahvuspargi koosseisu. Keskkonnaamet analüüsis ettepanekut põhjalikult ning valis välja kõige väärtuslikumad alad. Kliimaministri otsuse järgselt koostab Keskkonnaamet eelnõu ja viib läbi selle avalikustamise ja kõigi asjaosaliste kaasamise. Alutaguse rahvuspargi laienemise lõpliku otsuse langetab Vabariigi Valitsus. Allikas: https://kliimaministeerium.ee/uudised/kliimaminister-algatas-alutaguse-rahvuspargi-laienduse-et-tagada-eesti-ohustatud-liikide-ja

  2. Algatuse menetlus Riigikogus on lõppenud

    Otsustati lahendada pöördumises püstitatud probleem muul viisil.

  3. Arutelu Keskkonnakomisjonis

    Otsustati lahendada pöördumises püstitatud probleem muul viisil.

  4. Arutelu Keskkonnakomisjonis

    Kutsutud
    • Eesti Erametsaliidu tegevjuht Jaanus Aun ja juhatuse esimees Ando Eelmaa Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna juhataja Taimo Aasma Keskkonnaameti looduskaitse planeerimise osakonna juhtivspetsialist Riina Kotter

    Otsustati jätkata arutelu komisjonis.

  5. Arutelu Keskkonnakomisjonis

    Otsustati jätkata arutelu komisjonis.

  6. Algatus menetlusse võetud

    Algatus on edastatud menetlemiseks Keskkonnakomisjonile.

  7. Algatus jõudis Riigikokku

  8. Algatus saadeti Riigikokku

    Kollektiivse pöördumise menetlusse võtmise otsustab Riigikogu juhatus 30 kalendripäeva jooksul.

  9. Algatus kogus 1000 allkirja

  10. Algatus kogus 100 allkirja

Kommentaarid

    Olen lugenud läbi algatuse "Hoiame Alutaguse loodust - toetame rahvuspargi laiendamist! " ja avaldan toetust oma allkirjaga.
    NimiIsikukoodAllkiri