Odavlennufirmasid ei tohi Tallinnast välja tõrjuda!

Eestlased Saksamaal ja Hispaanias, Heldur-Valdek Seeder,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Järelkaja
789 allkirja
ALLKIRJASTA

211 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Eesti keeles (allkirjastamisel)Vene keeles (tõlge)Inglise keeles (tõlge)

Palume Riigikogul odavlennufirmade Tallinnast lahkumise ja lennupiletite ebamõistliku hinnatõusu probleemi sekkuda ja vastu võtta otsus Tallinna Lennujaama lennuühenduste parendamiseks - et tagada vähemalt samal tasemel Riia lennujaamaga lennuühenduste mitmekesisus ja odava lendamise võimalus.

Palume Riigikogul otsuses seada majandusministrile dividendide Tallinna lennujaamalt nõudmise eeltingimuseks, et dividendide nõudmine ei tohi kaasa tuua odavlennuliinide sulgemisi ja ei tohi kaasa tuua odavate lennupiletite puudumist Tallinna lendudel.

SELGITUS:

25.11.2022 allkirjastas majandusminister Riina Sikkut (SDE) riigi nimel ainuaktsionäri kirjaliku otsuse, milles kohustas Tallinna Lennujaama maksma dividende. Kuivõrd Tallinna Lennujaam maksab riigile niigi makse ja lisaks peab Tallinna reisijate tuludest üleval regionaalseid lennujaamu, siis sama ettevõtte veelkord kohustamine dividendide maksmiseks on faktiliselt lennureisijate varjatud täiendav maksustamine.

Tallinna Lennujaam delegeeris majandusministri dividendinõuded edasi lennufirmadele – teatades 33%-sest lennujaamatasude tõusust. Juba detsembris sulges Ryanair Tallinnast 2 lennuliini (Edinburgh ja Liverpool), teatas täiendavalt 6 lennuliini täielikust sulgemisest (Billund, Pariis, Dublin, Malta, Naapoli, Nürnberg), ning Berliini lendude sageduse kärpimisest. Wizzair teatas lennuliinide sulgemisest Veneetsiasse, Rooma ja Naapoli. Norwegian teatas Stockholmi liini sulgemisest.

Ryanair selgitas pressiteates 3.02.2023 liinide sulgemise põhjuseid:

Need kärped on otsene tagajärg Tallinna lennujaama ebaloogilisele otsusele tõsta tasusid ülemäära palju, 33%

Need uued halvasti läbimõeldud tasud on ülimalt kõrged ja muudavad Eesti peamise lennujaama Tallinna täiesti konkurentsivõimetuks võrreldes oma Euroopa kolleegidega, kes alandavad tasusid, et taastada ja suurendada liiklust/ühendust pärast pandeemiat. Samal ajal põhjustab Tallinna hoolimatu otsus tõsta tasusid 33% võrra tohutut kahju Eesti turismile, ühenduvusele, liiklusele ja töökohtadele, nagu näitavad need suvised kärped“.

Tallinna Lennujaama ainus ja peamine funktsioon PEAB OLEMA lennuühenduste tagamine Tallinnal ja kogu Eestil ülejäänud maailmaga. Lennujaam peab tagama ka kuni 200 000 välismaal elavale eesti inimesele soodsad võimalused võimalikult sageli kodumaad külastada. Lennujaam peab tagama kultuuriasutuste, restoranide ja hotellide varustatuse turistidega. Lennujaam peab tagama eesti enda inimestele reisivõimalused.

Odavlennufirmad on kõige haavatavam grupp lennujaamatasude tõstmisel, kuivõrd nende ärimudel on üles ehitatud hinnatundliku reisijategrupi teenindamiseks. Tingimustes, kus lennujaamatasude ebamõistlik tõstmine ei pruugi mõjutada mugavlennufirmasid, seab see odavlennufirmade jätkusuutlikkuse löögi alla. Mistõttu on mõistetav odavlennufirmade madal valulävi majanduskeskkonna halvenemisele Tallinnas.

Ettevõtte kui majandusüksuse vajadustest lähtuvalt ei ole Tallinna lennujaamal ega ei ole olnud vajadust lennujaamatasusid tõsta. Tema kolme kvartali ärikasum enne kulumit (EBIDTA) oli 2021 aastal 4.3milj ja 2022 5.3milj eurot, tema kolme kvartali puhaskasum oli 2021 aastal 2.4milj ja 2022 3.2milj eurot. Kogu probleemi taga ei ole majanduslikud põhjendused, vaid on majandusministeeriumist tulnud raske juhtimisviga dividendide väljanõudmise näol.

LENNUJAAMADE ÄRIMUDELIST

Lennujaamad töötavad ärimudeliga, kus lennunduse teenindamisest tekib tavaliselt kahjum ja kõrvaltegevustest seda kattev kasum. Rahvusvahelise Lennujaamade Nõukogu andmetel teenisid lennujaamad 2021 aastal keskmiselt:

 • 40.2% oma tuludest lennundusest
 • 59.7% kõrvaltegevustest

Sealjuures tuludes kõrvaltegevusest olid olulisemad tulugrupid:

 • 26.4% - müügitegevus (tax-free kaubandus jm)
 • 20.9% - autode parkimise korraldamine
 • 15.2% - tulu kinnisvara jm varade rendilt

PS Tallinna Lennujaama ärimudelis on iseärasus, et see katab oma tuludest lisaks regionaalsete lennuväljade (Tartu, Kärdla, Pärnu, Kihnu, Kuressaare ja Ruhnu) kulud.

789 allkirja

211 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Anna sellele algatusele oma allkiri!

Allkirjastada saab vähemalt 16-aastane Eesti alaline elanik.
🚫Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.🚫

Menetlusinfo

 1. Petitsioon on kogunud 202 allkirja. Menetluseks Riigikogus hetkel 798 allkirja puudu.

  Jaga petitsiooni, et see koguks rohkem allkirju. Rahvaalgatus.ee keskkond ei võimalda teistel näha nimesid, kes on digiallkirja andnud. Ka algatajad ei näe, me kõik näeme ühtmoodi ainult arvusid. Aga kõik saavad näha kommentaare, kui neid jäetakse.

 2. Algatus kogus 100 allkirja

Kommentaarid

 1. Välisminister Reinsalu üleskutse ja Ryanairi ühinemine sellega

  14.02.2023 esitas välisminister Urmas Reinsalu asjakohastele ametkondadele üleskutse vaadata uuesti läbi ebamõistlik hindade tõstmine. Ryanair tunnustas Eesti välisministri initsiatiivi ja teatas sellega ühinemisest. https://reisijuht.delfi.ee/artikkel/120143374/ryanair-uues-teates-tallinna-lennujaama-juhi-jutt-tekitab-mitmes-mottes-muret

  1. Iiri eestlaste pöördumine majandusministeeriumi poole

   Iirimaa eestlased tegid majandusminister Sikkutile pöördumise, aga said vastuseks lehekülje sisutühja juttu. Petitsioon on kogunud 413 allkirja, 587 allkirja veel puudu. Delfi artikkel iiri eestlaste pöördumisest https://reisijuht.delfi.ee/artikkel/120161546/iirimaa-valiseestlased-ryanairi-lennureiside-peatamisest-lihtsam-on-minna-uheskoos-latti-kui-kutsuda-vanavanemad-siia

   1. Tallinna Lennujaama puhaskasum 2022 aastal 8 688 245,54 eurot

    Täna heitsin pilgu peale Rahandusministeeriumi infosüsteemis olevatele Tallinna Lennujaama finantsandmetele 2022 aasta lõpu seisuga. Selgus, et lennujaama puhaskasum (tulem riigiraamatupidamise keeles) oli 2022 aastal 8 688 245,54 eurot. PS petitsioonil on tänase seisuga 471 allkirja. Palun allkirjastage, kui tahate odavlendude väljatõrjumise probleemi saatmist Riigikokku toetada.

    1. Tallinn-Saksamaa liini avava Marabu Airlines OÜ taust

     Veebruaris tegin petitsiooni odavlennufirmade kaitseks Tallinnas (hetkel 481 allkirja, vaja juurde 519 allkirja), kuna Rahandusministeerium kehtestas neile ebamõistlikult kõrged tasud. Nüüd teatatakse uue Eesti lennufirma asutamisest Tallinnas. Naerukoht, see Marabu Airlines OÜ on 100% Saksa firma, Condor Airlinesi tütarfirma asutatud Eestisse. 100% juhid ja kasusaajad Saksa kodanikud. Condori peamine turg on reisifirmade tšarterlennud Saksamaalt üle maailma turismisihtkohtadesse. Peamiselt lendab sihtkohtadesse sesoonidel, kus muu lennuliiklus on ebapiisav. Nojah, nüüd leidiski sel põhjusel Tallinna perspektiivi siis. 2019 läks Condori emafirma pankrotti ja Saksa valitsus toetas Condori püsimajäämist 380 miljoni eurose abipaketiga. https://reisijuht.delfi.ee/artikkel/120174920/uus-eesti-lennufirma-toob-maksuraha-tookohad-ja-uued-uhendused

     Olen lugenud läbi algatuse "Odavlennufirmasid ei tohi Tallinnast välja tõrjuda!" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
     NimiIsikukoodAllkiri