Pärnu linnale

Suvepealinna rannad Eesti puhtaimaks ja loomadevabaks

Marek Sauber,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Menetluses
  4. Järelkaja
Peatatud: 7 allkirja

399 allkirja puudu Pärnu linnale saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Peatatud: 7 allkirja

Allkirjade kogumine on lõppenud. Paraku algatus ei kogunud autorite määratud tähtajaks kohalikku omavalitsusse saatmiseks vajalikku 406 allkirja. Rahvaalgatus.ee säilitab kogutud allkirju maksimaalselt poolteist aastat allkirjastamise algusest, juhuks kui algatus taasavatakse.

Eesti keeles (allkirjastamisel)Vene keeles (tõlge)Inglise keeles (tõlge)

Pärnu on suvepealinn, seda linna promotakse turistidele, kui turismilinna. Kui mõtleme Pärnule, siis esimese asjana tuleb meelde päike, suvi ja rand. Kuid paraku on just selle ilusa mõttega asjad Pärnus halvasti, isegi väga halvasti.

Pole kellelgi uudis see, et paljud Pärnu rannad (Vana-Pärnu rand, Raeküla rand, Mai rand) on Terviseameti pikaajalise mõõtmiste andmetel ühed Eesti saastunumad, kuna suplusvee kvaliteet on viimaste aastate keskmise hinnangu alusel olnud ebakvaliteetne ja terviseamet on isegi mitte soovitanud sinna suplema minna inimestel, kuna suplusvesi on sõna otseses mõttes reostunud fekaalsete bakteritega. Lisan siia juurde ka terviseameti poolt koostatud hinnangute ülevaate allolevale lingile: https://vtiav.sm.ee/index.php/?active_tab_id=SV

Siin on info terviseameti hindamisest: https://parnu.postimees.ee/7405080/parnu-randade-vee-kvaliteet-halveneb-uks-plaazidest-tuleb-sulgeda

Mõõtmistuletustest on selgunud, et eelnimetatud Pärnu randade saaste põhjuseks on olnud erinevad enterokoki ja kolibakterid, mida leidub peamiselt loomade väljaheidetes.

Mis on enterokok? Enterokokid on bakterid, kes elutsevad inimese, lindude ja soojavereliste loomade soolestikus ja taimedel. Samal ajal saab aga enterokokkide kaudu määrata ka vee fekaalset saastust. Need bakterid on oluline uurimismaterjal, sest sageli muutuvad enterokokid antibiootikumide suhtes resistentseks ning omandavad keskkonnast täiendavaid resistentsusgeene lihtsalt juurde.

Mis on coli-bakter? Soolekepike ehk soolebakter ehk coli-bakter ehk kolibakter on üks paljudest enterobakterite sugukonda kuuluvatest pulgakujuliste bakterite liikidest, kes elab põhiliselt imetajate soolestikus. Jämesooles elavad soolekepikesed aitavad kaasa jääkainete töötlemisele ja toidu imendumisele, samuti toodavad nad K-vitamiini.

Eeltoodust tulenevalt on ütlematagi selge, et nimetatud bakterid saavad suplusvette sattuda üksnes loomade väljaheidetest, olgu selleks siis lemmiklooma ujutamisel tekitatud väljaheide või rannaniitudel päevitavate lehmade väljaheited, mis vihmaste ilmadega ja üleujutustega suplusvette uhutakse.

Kõige saastunumad Pärnu rannad on Vana-Pärnu rand, mis on vaid 200m kaugusel Pärnu põhi rannast ja samuti Raeküla rand.

Mingil arusaamatul põhjusel aga karjatatakse Eesti suvepealinna randade läheduses lehmi, mis saastavad seda ilusat randa, seades sellega ohtu suplust nautivad inimesed ja nende lapsed, kes ei ole teadlikud selle ranna tervisele ohtlikust saastest. Lisaks väljaheidetele tõmbavad rannalehmad ligi ka parme ja muid häirivaid putukaid.

Lisaks lehmadele on kindlasti üheks saaste põhjuseks ka lemmikloomade ujutamine, sest lemmikloomad samuti teevad ujutamisel või ranna ääres jalutades oma väljaheiteid. Olen korduvalt isegi nende otsa sattunud.

Pärnu, kui suvepealinna rannad peaksid olema Eesti puhtaimad, mitte saastunuimad. Siinkohal aga saame kõik koos Pärnu elu paremaks muuta ja teen siinkohal ettepaneku koguda allkirju suvepealinna randade puhastamiseks. Kõik Pärnu rannad peaksid olema Eesti puhtaimad ja eeskujuks kogu Eestis, sest on Pärnu ju siiski suvepealinn. Selleks, et Pärnu rannad saaksid puhtaks, peab Pärnu omavalitsus kehtestama avalikes randades loomade täieliku keelu (s.h. lemmikloomadele ja lehmadele) ning samuti peaks KOV mõtlema rannaniidu hooldamiseks välja vähem ohtliku alternatiivi, kui rannalehmad.

Tuleb teha siiski valik, kumb on tähtsam, kas see taimestik, mida need lehmad väidetavalt hooldavad või kõikide inimeste ja laste tervis ning laiemas plaanis ka Pärnu suvepealinna maine meid külastavate turistide silmis.

Meie kõik saame seda muuta. Kogume allkirjad loomade keelustamiseks kõikides avalikes Pärnu randades ja muudame koos suvepealinna rannad Eesti ilusaimateks ja puhtaimateks.

Kommentaarid

  1. Uurimus

    Sel kevadel tehti uuesti Pärnu rannavee uuringud ning ka siis oli kolibaktereid üleliia, seda aga ei saa lehmade ja muude loomade kaela ajada, sest hooaeg polnud veel alanud. Siin on vaja suuremat uurimist, kust pärineb reovesi.

    1. Olen nõus, et vaja oleks suuremat uurimust, kuid siiski ei saa välistada eelneva hooaja lehmade väljaheidete kandumist vihma- ja sulaveega terve talve jooksul suplusvette, mis võib vabalt olla reostuse allikas.

  2. Link artiklile Raeküla ranna kohta:

    https://parnu.ee/uudised/uudised-koik/5090-paernu-randadest-voeti-esimesed-taenavused-veeproovid

    Olen lugenud läbi algatuse "Suvepealinna rannad Eesti puhtaimaks ja loomadevabaks" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
    NimiIsikukoodAllkiri