Aeg on toimetulekupiiri tõstmiseks küps!

  • Mark Gerassimenko
,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Järelkaja
1 päeva jäänud

Arutelu tähtaeg:

Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta.

Algatus on ühisloomefaasis. Esita oma kommentaar.

Ühisloomefaas on mõeldud algatuse tekstile kommentaaride ja ettepanekute kogumiseks — algatust veel allkirjastada ei saa. Ühisloomefaas kestab vähemalt kolm päeva, mille vältel algataja saab muuta nii teksti, tõlkeid kui ka algatuse saajat. Kui algatus allkirjastamisele saadetakse, läheb eestikeelne tekst lukku, ning muuta saab vaid tõlkeid.

Toimetulekutoetus on oluline osa Eesti sotsiaalkaitsesüsteemist, mille arvestamise aluseks on toimetulekupiir. Viimasest toimetulekupiiri tõstmisest on möödunud üle kolme aasta, mille jooksul on hinnad märgatavalt tõusnud. Palume Riigikogul kaaluda toimetulekupiiri tõstmist!

Kuigi Eestis indekseeritakse iga aasta automaatselt pensione ning töötu- ja töövõimetoetust, ei ole toimetulekutoetuse aluseks oleva toimetulekupiiri tõstmiseks automaatset mehhanismi seaduses ette nähtud.

Nii on toimetulekupiir - summa, millega toimetulekutoetuse saaja peab suutma toime tulla pärast eluasemekulude mahaarvamist - on püsinud 200 euro tasemel alates 1. juunist 2022.

Statistikaameti tarbijahinnaindeksi kalkulaatori järgi moodustas tarbijahindade tõus perioodil alates 2022. aasta juunist kuni 2025. aasta juunini 17,5%.

See tähendab, et ainuüksi selleks, et toimetulekutoetuse saaja ostuvõime pelgalt jääks 2022. aasta juuni tasemele, tuleks toimetulekupiiri suurendada juba praegu 17,5% ehk 34 euro võrra.

Sotsiaalhoolekande seaduse § 131 lg 3 järgi kehtestab toimetulekupiiri Riigikogu igaks eelarveaastaks riigieelarvega. Paraku pole Riigikogu 2023., 2024. ja 2025. aasta riigieelarvega, aga ka 2025. aasta lisaeelarvega toimetulekupiiri tõstnud. Järgmine võimalus toimetulekupiiri tõstmiseks avaneb siis, kui Riigikogu hakkab arutama 2026. aasta riigieelarvet.

Kuna sotsiaalhoolekande seaduse järgi peab toimetulekupiir lähtuma minimaalsetest tarbimiskuludest toidule, riietusele ja jalanõudele ning muudele kaupadele ja teenustele esmavajaduste rahuldamiseks; ning selliste põhiliste kaupade ja teenuste hinnad on tõusnud vähemalt sarnase kiirusega tarbijahinnaindeksi üldise tõusuga, palume Riigikogul kaaluda senisest kõrgema toimetulekupiiri kehtestamist 2026. aasta riigieelarve menetlemise käigus.

Konkreetne ettepanek seisneb selles, et alates 2026. aasta algusest tõuseks toimetulekupiir: - üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 200 eurolt 250 eurole kuus; - iga perekonna alaealise liikme eest 240 eurolt 300 eurole kuus; - perekonna teise ja iga järgmise täisealise liikme eest 160 eurolt 200 eurole kuus.

Kuna samasuuruse, 50-eurose toimetulekupiiri tõusu mõju hinnati 2022. aastal riigieelarvele aastas 5,3 mln euro suuruseks ning 2024. aastal vähenes toimetulekutoetuse kulu riigieelarves 2023. aastaga võrreldes 6,3 mln euro võrra, leiame, et selline tõus oleks riigieelarvele igati jõukohane - riigi kulud toimetulekutoetuse maksmiseks lihtsalt naaseks 2023. aasta tasemele, ei midagi enamat.

Toimetulekuraskustes pered, eriti toimetulekuraskustes lastega pered väärivad, et riigipoolne tugi oleks piisav ning seda korrigeeritaks mõistlike perioodide möödudes elukalliduse tõusuga. On ju toimetulekutoetus riigi ja kohaliku omavalitsuse viimane abinõu puuduses inimeste abistamiseks, kui kõik muud vaesuse ja puuduse leevendamise meetmed on osutunud ebapiisavaks.

Kuna viimasest toimetulekupiiri tõstmisest on möödunud üle kolme kalendriaasta, on praegu aeg toimetulekupiiri tõstmiseks küps - tegemist on väikese kuluga riigile, kuid üliolulise lisatoega kõige raskemas seisus peredele!

Kommentaarid

Olen lugenud läbi algatuse "Aeg on toimetulekupiiri tõstmiseks küps!" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
NimiIsikukoodAllkiri