2018. aastal kodanikualgatusena valminud Pärnu siserulapark läks 2022. aastal Pärnu Linnavalitsuse haldusalasse ja seda hakkas pidama Pernova Hariduskeskus. Kui algselt tegutses 4 aastat siserulapark kui noortekeskus, siis Pernova Hariduskeskuse kätesse minnes muudeti see huvikooliks. Pärast seda on ka külastatavus kukkunud ligemale 50% ja kaasatus trennides on langenud. Soovime, et siserulaparki haldaks uuesti noortekeskus.
Teised sarnase käsitlusega siserulapargid Valgas, Viljandis ja Paides tegutsevad noortekeskustena ja võimaldavad noortel kasutada keskuse teenuseid tasuta. Pääsküla siserulapargis on sissepääs 3 eur/päev. Pärnus tuleb vabasõidu eest välja käia 5-13 eurot kolme tunni eest sõltuvalt noore vanusest ja sellest, kas hinnas sisaldub ka varustus.
Miks peaks seda haldama noortekeskus?
- Vastavalt Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendusele (ANK) on noortekeskused loodud, et luua kontakti noorega ning tema individuaalsetele võimetele ja eelistustele tuginedes pakkuda arendavat mõtestatud tegevust. Noortekeskuse teenuste aluseks on noorte vajadused.
- Noortekeskused on Eestis loodud kuni 26- aastastele noortele, seevastu huvikooli seaduse järgi on noor 7- kuni 18-aastane isik. Sellest tulenevalt oleks noortekeskuse halduses olev siseskatepark suuremale hulgale elanikele kättesaadavam.
- Noortekeskuses töötavad inimesed omavad noorsootööpädevust, osates noori rohkem suunata, toetada ja märgata probleemkäitumis mustreid, et nendega õigeaegselt tegeleda.
- ANK noortekeskustes on avatud ruumi tegevused võrdsete võimaluste tagamise põhimõttest lähtuvalt noortele tasuta. Teistes noortekeskustes üldjuhul sümboolse tasuga.
Kui siserulapark tegutseb noortekeskusena, on selle teenused kättesaadavamad laiemale sihtgrupile: ehk kuni 26-aastastele noortele ja ka kõikidele neile, kelle jaoks jääb pargi külastamine finantsvõimekuse taha (teenused on tasuta / madala hinnaga). Kõigele lisaks on loodud turvaline ja usaldusväärne keskkond, mis loob noortele arengu- ja eneseteostuse võimalused, et toetada nende aktiivsust ja toimetulekut ühiskonnas, mis ühtlasi võimaldavad luua kontakte ja toetada neid lähtuvalt individuaalsest vajadusest ning eelistusest. Noor saab vajadusel tuge ja abi ning panustada tegevustesse, mis arendavad tema erinevaid isiksuse omadusi ja oskuseid.
Huvikoolina tegutsedes on siserulapargi tegevused kättesaadavad kuni 18-aastasele Pärnu linna noortele ja ekstreemspordiga tegelemist pärsib treeningute ja vabasõidu hinnad. Soodusmäär kehtib vaid Pärnu linna noortele, mitte kõigile, kes elavad maakonnas.
Miks toetada meie põhimõtet?
- Soovime, et ekstreemsport oleks kättesaadav laiemale sihtgrupile,
- Soovime, et noortel oleks turvaline ja usaldusväärne keskkond, kus koos käia ja kus osatakse nende vajadusi ja arengut kõige paremini toetada.
Rahvaalgatuse eiramine võib halvemal juhul viia Pärnu siseskatepargi keskuse sulgemiseni. Hetkel teevad siserulapargi haldajad täpselt nii palju, kui leping nõuab ja sellest tulenevalt on langenud noorte osalus. Valdkonda ei arendata, noori ei kaasata ja teenuse kättesaadavust on piiratud.
Algatuse looja on MTÜ Raba 5 kogukond.