Idee sisu
Perearstidel on suur töökoormus ja vanemaealiste patsientide osakaal suureneb. Samal ajal ei ole perearstid saanud ettevalmistust tegelemiseks vanema ea spetsiifiliste haiguste ja probleemide. Seega tuleks kehtestada nõue luua tervisekeskustesse geriaatri vastuvõtt. Vanemaealistele spetsialiseerunud arstidele töökohtade loomine toob kaasa ka geriaatriate väljaõppe riikliku tellimuse. Spetsialistide kasutamine tõstab tervishoiusektori efektiivsust ning teenuse kvaliteeti, paraneb hooldusvaldkonna ja meditsiinivaldkonna vaheline koostöö. Vähenevad vanuse alusel diskrimineerimise juhtumite esinemine.
MÕJUHINNANG
Mis on idee esitaja taotletav eesmärk või tõstatatud probleem(id), millele lahendust pakutakse?Vanemaealiste tervise parem jälgimine. Paljude krooniliste haiguste koosesinemine, haiguste eripärad, ravimite ohtlikud kõrval- ja koostoimed vanemaealistel vajavad arstilt eriettevalmistust ning kogemust. Lisaks diagnostikale ja ravile on olulisel kohal rehabilitatsioon ja ennetus. Paljud geriaatrilised haiged ringlevad ühest raviasutusest teise, kuid vajalik abi jääb sageli saamata, sest aktiivravi sihiks on ägeda haiguse ravi ning hooldusravis on arstliku diagnostika võimalused äärmiselt piiratud.
Milliste seaduste muutmist ettepaneku rakendamine eeldaks?
Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse alusel antava määruse muutmine.
Kas ettepanek on Eesti süsteemi sobiv või eeldab selle rakendamine teisi põhimõttelisi muudatusi?
Geriaatrilist eriarstiabi on Eestis erialaseltsi eestvõttel hakatud juurutama alates 1997. Geriaatria on praegu sisehaiguste eriala üks lisapädevustest. Geriaatria eriala iseseisvaks erialaks kujundamine ei ole seni piisavat toetust leidnud. Perearstiõppes läbitakse ka sisehaiguste moodul ning perearstid on ettevalmistatud vanemaealiste patsientide ravimiseks.
Milliseid tagajärgi ettepaneku rakendamine kaasa tooks?
Vanemaealistel on sagedasti mitmeid erinevaid haigusi, mistõttu inimene ringleb erinevate spetsialistide vahet. Ettepaneku rakendamisel paraneks vanemaealiste tervise kompleksne käsitlus, mille puudulikkusele on tähelepanu juhtinud nii maailmapank kui ka WHO. Spetsialiseeritud geriaatrilise abi rakendamise põhieesmärgiks oleks geriaatriliste haigete ja nende perede tervise, toimetuleku ja heaolu parandamine ning lisaks ka sotsiaalsete kulutuste optimeerimine. Geriaatrite rolliks oleks lisaks eriala arendamisele ka geriaatriakoolituse ja -teadustöö arendamine.
Kas on olemas rahvusvahelisi analooge? Mida neist on teada?
Euroopa arstlike erialade ühendus (UEMS) määratleb geriaatriat 2008. aastast kui meditsiini eriala, mille sihtrühmaks on ägedate ja krooniliste haigustega ning elulõpu hooldust vajavad vanemaealised inimesed. Riigiti on vanemaealiste ravi korraldatud erinevalt, mitmes riigis on geriaatria eriala.
EL-s on geriaatria eriala olemas Austrias, Belgias, Taanis, Soomes, Prantsusmaal, Saksamaal, Iirimaal, Itaalia, Hollandis, Hispaanias, Rootsis ja Ühendkuningriikides.
Millised on taotletava eesmärgi saavutamise teised, realistlikumad või süsteemsuselt sobivamad variandid?
Krooniliste haigete tervise parandamine peab olema läbimõeldud, integreeritud süsteemi saab korralda ka spetsiaalselt ühe uue arstliku eriala loomiseta. Oluline on, et arendataks krooniliste (multi)haigustega patsientide süsteemset käsitlust. Üks võimalus on krooniliste seisundite teenuste mudeli arendamine (Chronic Care Model), mis kirjeldab tervishoiuteenuste struktuuri, mille eesmärgiks on parandada kroonilise haigustega patsientide tervisetulemit.
Eksperdid: Liisi Uder, Ülla-Karin Nurm, Raina Loom
Idee kiideti teemaseminaril heaks
Arutelu tulemusel sõnastati ettepanek: arendada välja geriaatria eriala (geriaatria kui eriarsti residentuuriprogramm) ning luua loodavatesse tervisekeskustesse geriaatrite töökohad. Samuti on võimalus hooldekodudesse geriaatrite kohtade loomine. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni poolt on eriala ja geriaatri vajalikud oskused kirjeldatud.