Seadustada elanike esile kutsutud erakorralised KOV valimised

Kristjan Korsten,

Kommentaarid

Milline protsent on paras?

Kahtlesin ka ise, kas 10% pole lävendiks liiga vähe. Samas jälle tundub mulle, et 25% on liiga palju. Nt. Tallinnas tähendaks see u. 115 000 allkirja. Kas ei ole lootusetult palju? Meenutan, et 2007. a. tekitas Savisaar üleriigilist furoori, kuna toetas Pronkssõduri teisaldamisega seoses märatsejaid ja mitte valitsust. Tema tagandamise petitsioonile andis "allkirja" -- see ei olnud päriselt allkiri -- kokku u. 90 000 inimest, kellest kindlasti kõik ei olnud tallinlased. Pakuksin, et võib-olla võiks lävend olla 15%. Tallinnas tähendaks see u. 70 000 allkirja.

  1. Protsent peaks olema piisavalt kõrge, et seda kohaliku omavalitsemise demokraatia vastutuse tõstmise vahendit ei hakataks kasutama obstruktsiooniks valitsemise takistamiseks.

  2. Just. See ei tohiks saada tavaliseks obstruktsioonivahendiks. Samas aga peaks allkirjade arv olema saavutatav, kui asi on tõeliselt halb. Mulle tundub see Tallinna u. 70 000 allkirja enam-vähem paras, mis tähendaks siis 15% elanike või 20% hääleõiguslike elanike allkirju. Selline hulk allkirju kokku saada ei ole kindlasti kerge. Vist ei ole olnud ühtegi algatust, mis isegi üleriigiliselt oleks nii palju allkirju saanud, rääkimata ainult Tallinnast?