Petitsioon Riigikogule e-hääletamise kaotamiseks

Oleg Kultajev,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Järelkaja
1562 allkirja kogutud
ALLKIRJASTA

Riigikokku saatmiseks allkirjad koos! Allkirjastamise tähtaeg: .

Eesti keeles (allkirjastamisel)Vene keeles (tõlge)

Meie, allakirjutanud, astume kohalike omavalitsuste, Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel kasutatavale e-hääletamisele kategooriliselt vastu.

Teeme Riigikogule ettepaneku käivitada mehhanism seda tüüpi tahteavalduse eemaldamiseks olemasolevast valimissüsteemist, kuna see ei vasta demokraatliku riigi aluspõhimõtetele (puudub läbipaistvus ja kontroll võimalike rikkumiste ja manipulatsioonide üle) ning, mis kõige tähtsam, ei vasta Eesti Vabariigi põhiseadusele. Olemasolevad ekspertarvamused viitavad tehnilise protsessi puudujääkidele, alates pitsati jäljendi panemisest ja võrguseadmetest, lõpetades elementaarsete ohutusnõuete ja kontrollisüsteemiga.

Valimisseaduses ei ole e-hääletamine paberhääletamisega võrdselt reguleeritud, mistõttu avastavad vaatlejad kõrvalekaldeid nii häälte lugemisel kui ka rakenduse enda töös. Elektroonilise kaughääletamise katseid on maailmas juba tehtud. Peaaegu kõikjal tunnistati seda mehhanismi riskantseks ja potentsiaalselt haavatavaks ning selle kasutamisest loobuti isegi USA-s ja Euroopa riikides, kus valimissüsteem toimib traditsiooniliselt rikkumisteta. Tänapäeval rakendatakse seda tehnoloogiat ainult Eestis. E-hääletamise üks peamisi puudusi on kontrollimehhanismi puudumine ühiskonna ja vaatlejate kogukonna poolt.

Kõik see avab võimaluse tehnilisteks vigadeks ja annab ruumi häältega manipuleerimisele, mille hinnaks on meie riigi demokraatlikud võidud.

Aleksandr Tšaplõgin Oleg Kultajev

1562 allkirja kogutud

Riigikokku saatmiseks allkirjad koos! Allkirjastamise tähtaeg: .

Anna sellele algatusele oma allkiri!

Allkirjastada saab vähemalt 16aastane Eesti alaline elanik ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga.

Kommentaarid

 1. Looduse mees

  Jah! võiksin nõustuda sellega aga ühel tingimusel kui koos sellega keelatakse igasugused elektroonilised kaardid ja nuti telefonid ka!!! Mis on Demokraatia kas keegi üldse teab selle sõna tähendust. Arvan,et siin lehel vist küll mitte keegi. Kui e - hääletus on võlts siis ka on paber hääletus sama võlts.

  1. Valimised kapitalismis on võlts. Aga valimiste ärajäämise nõue üldiselt peab olema kooskõlas nõudega muuta sotsiaal-majanduslikku formatsiooni. Eesti pole selleks valmis.

 2. E---hääletusest

  Pakkusin välja,et e-hääletusel peab kodanikule tehtama võimalus hääletada kas silmaiirise kontrollimisega või siis näpujäljelugejaga.

  1. e-häältega e-hääletuse vastu?

   Hea töö. Kallid allkirjastajad, mina mõtleks enne hoolega kui digiallkirja annan. Olete te päris kindlad, et taustal tegelikult ei allkirjastata rahvaalgatus, mis palub riigikogul seadustada polügaamia ja Kaja Kallas kiirkorras kuningannaks kuulutada?

   1. Looduse mees

    Jah! tundub küll nii,et kes võitleb e-hääletamis vastu hääletab siin ise e-häälega = täiesti paks demagoogia. Selge on aga see,et ei taheta tunnistada, et kõik toimus seaduse järgi. Kirjutasin ka varem siin ühel sarnasel lehel,et enne tuleb endal nägu ära pesta kui peeglisse vaatad ja teisi õpetama kukud. Mul on üle kümne tuttava kes varem andis hääle kaabulipslaste poolt nagu minagi. Aga sellel korral Sotside ja Eesti 200 poolt olid seda teinud. Vana rahva tarkus ütleb,et mida külvad seda lõikad. Helmed ja Järvi on saanud samasuguse jõhkra sõnavaraga koolituse aga mind huvitab väga,et millises ülikoolis selliseid inimesi välja lastakse? Seal peaks ka ausalt kaotama õpetama mitte ainult teisi selles süüdistama. Need Räuskajad on minu silmis saanud õigustatult oma jao,et neid kõrvale Poliitikast jäeti. Veel enam tuleks sellistelt võetama õigus Riigikogusse pääseda.

    1. Digiallkiri digiallkirja vastu?

     Las ma saan õigesti aru nüüd. Mingi seltskond kogub digiallkirju digiallkirjaga hääletamise vastu? Hale ja naeruväärne!

     1. Kui sa ei näe vahet digi-ID sertifikaadil ja andmete jagamisel eraldi sõltumatus programmis punktide A, B, C ja D vahel, siis istu IT-spetsialistiga paariks tunniks juttu ajama, nemad selgitavad teile populaarsel viisil. On ID-sertifikaat ja on olemas kolmanda osapoole programm, milles andmeid jagatakse vastavalt etteantud algoritmile. Tarkpea...

    2. Kirjuta täpsemalt oma fantaasiatest siis juba..

     Kes on kolmas osapool ja mis programm sel kasutab algoritmi andmete jagamisel? Andmete all peate silmas digiallkirja, digiallkirja taga olevat valikut võimõlemaid? Milleks mingi pinnapealne mula siin?!

     1. Toetan e-hääletust

      Digimaailmas tahan hääletada kodus. Nõukogude aegne jaoskonda sundminek ondigiaastul ebanormaalne.

      1. Re: Toetan e-hääletust

       Vabandage, aga mis on nõukogude häälel sellega pistmist? Nõukogude hääletamine ja kapitalismi valitsemine on täiesti erinevad hääletamise liigid, tegelikult põhimõtteliselt erinevad. Kuid küsimus pole isegi selles, vaid selles, et nüüd petetakse või võidakse petta.