Riigikogu valimiste e-hääletuse tulemuste avalikustamine

Indrek Salumäe,

Kommentaarid

ebausaldusväärsus

Peakski nii olema, et on olemas nimekiri kus on olemas kõikide e hääletanud inimeste hääletamise aeg ja valitud isik. Tegelikkuses tuleks e hääletamine ära kaotada. See ei ole lihtsalt turvaline ja praegune valitsus lihtsalt ei ole usaldusväärne.

  1. Sul on õigus. E-hääletamise süsteem on väga läbipaistmatu ega ole seetõttu oma aususe poolest usaldusväärne.

  2. Tere. Seda ei saa kahjuks lahendada sellisel kujul (nimekirjana) seetõttu, et Põhiseadus toob välja ,et hääletus valimistel (Põhiseaduses kirjeldatud kujul ja tingimustel) on salajane. Sellel on ka palju väärtuslikke ja rakenduslikke funktsioone mis ei lase valijat tema otsuse või otsustamatuse tõttu valimisjärgselt kuidagi represseerida. See nimekiri oleks 100% kümnesse lahendus läbipaistvuse ja kontrollitavuse osas. Kuid siiski selline formaat nagu kirjeldasid ei ole võimalik.

  3. Such a list is something the NAZIs have doe to track down Jews. Hence everyone on the list which is not confirm with the ideals of a radical party like EKRE can be tracked down and "eleminated for the future"

  4. Sellist nimekirja ei saa koostada tulenevalt meie põhiseadusest. Hääletamine on ja jääb alati demokraatlikus riigis salajaseks. Seda selleks, et kedagi ei saaks tema valiku pärast diskrimineerida, mõjutada. Hetkel ütlete te, et nende 362k+ inimese valik on ebaaus ja seetõttu tuleks nende valik panna must valgelt paberile ja siduda kindla isiku/kandidaadiga. Sellisel juhul tuleks sama teha ka paberil hääletanud inimeste ja nende kandidaatidega. Mõlema puhul ei saa ja ei tohigi nõuda valikute avalikustamist. Mõelge nüüd, et mis saab nendest inimestest kes ei käinud valimas. Kuidas neid nüüd survestama hakatakse. Või neid inimesi, kes valisid kellegi jaoks ebasobiva erakonna/kandidaadi numbri. Hääletamine peab olema oma olemuselt salajane. Kui demokraatia ei meeldi, siis tuleb valida teistsuguse riigikorraga riik omale elukohaks.