Geograafiliste nimetuste taastamine

Erkki Laaneoks,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Järelkaja
Arutelu lõppenud

Arutelu tähtaeg:

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Teise Maailmasõja tulemusena kaotasid mitmed Ida-Euroopa riigid iseseisvuse. Selle käigus muuhulgas nimetati ümber paljud ajaloolised kohad võõrvõimu poolt. Täna oleme taas iseseisvad ja aeg on hakata ennistama põliseid nimesid. Seetõttu ettepanek ametlikult nimetada:

 • Kaliningrad'i nime taastada Köningsberg'na.
 • Ivangorod'i nime taastada Jaanilinn'na.
 • Venemaa nime taastada Moskoovia'na.

Kindlasti on veel teisigi millede ametlik nimi tuleks taastada ja kasutada ennistatud nime.

Köningsberg nimetati ümber 1946. aastal ja sel linnal ega piirkonnal ei ole Mihhail Kalinin'ga mitte mingit seost. Tegemist oli Ida-Preisi pealinn ja Saksamaa ida-poolseim suurlinn. Moskooviaga ei ole piirkond ajalooliselt olnud seotud. Moskoovia kätte sattus piirkond okupeerimise käigus.

Tartu Rahu järgi kuulub Jaanilinn Eestile. Seni ei ole suudetud Tartu Rahu piire taastada, sest Moskoovia ei ole olnud huvitatud. Me võiks vähemalt asulad nimetada täna ametlikult sobilikuks.

Moskoovia on saanud alguse Moskva vürstiriigist, mis järjest allutas oma naabreid, peamiselt sõjaliselt ja seda alguses Kuldhordi abiga või heakskiidul. Tänane Moskoovia võimuvertikaali keskmes on Moskva. Seetõttu Moskoovia nimetus on sisuline. Ukraina on samuti seda teed läinud.

Kommentaarid

  Olen lugenud läbi algatuse "Geograafiliste nimetuste taastamine" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
  NimiIsikukoodAllkiri