Toiduainete maksuerisusedUus Eakus

Eesti Koostöö Kogu,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Järelkaja
Peatatud: 16 allkirja

984 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Peatatud: 16 allkirja

Allkirjade kogumine on lõppenud. Paraku algatus ei kogunud autorite määratud tähtajaks Riigikokku saatmiseks vajalikku 1000 allkirja. Kuna allkirjade kogumise algusest on möödas rohkem kui poolteist aastat, pole võimalik enam algatust uuesti allkirjastamisele saata. Seni kogutud allkirjad on ka anonüümitud.

Idee kohaselt tuleks maksustada kõike, mis teaduslikult tõendatult on  tervisele kahjulik  (liigsed/ebavajalikud suhkrud, E-ained, fabrikaattooted  jm). Ning samal ajal vabastada käibemaksust (või vähendada käibemaksu) teaduslikult  tõendatud tervisele kasulikud tooted alates astelpajumarjadest kuni  vabapidamisel kanamunadeni.

Ettepanek -

Muuta käibemaksuseadust selliselt, et teatud tervisele kasulikele toodetele kehtestataks madalam käibemaks. Lisaks magustatud joogi maksule seadustada ka teised tervisele kahjulike toodete maksud.

Põhjendus -

 Nagu kirjutab Praxise analüütik Laura Aaben (http://www.praxis.ee/kajastused/laura-aaben-suhkrumaks-koos-koogiviljasoodustusega-oleks-parim/), näitavad suhkrumaksu analüüsi statistilised prognoosimudelid, et kaheastmeline suhkrumaks aitaks esimese kahe aastaga ära hoida rohkem kui 2200 lapse ülekaalu. Ka peaks vähenema haigestumine diabeeti ja südamehaigustesse. Võttes arvesse, et selliseid märkimisväärseid tulemusi on võimalik saavutada vaid magusjookide paarikümnesendise hinnatõusuga, tundub see poliitika igati mõistlik. Eriti kõrvutades nende haiguste ravikulusid rahapuuduse käes vaevlevale haigekassale ja inimeste halva tervise tagajärjel vähenenud töövõimega kaasnevaid kulusid Eesti majandusele.
Maailma Terviseorganisatsioon soovitab lisaks magustatud jookide lisamaksule juur- ja köögiviljade maksusoodustusi. Nende kahe maksupoliitika positiivsete tervisemõjude kohta on piisavalt teaduslikku kinnitust. Oluline on siinkohal märkida, et positiivsed tervisemõjud on suuremad, kui kehtestatakse mõlemad meetmed. Pealegi on nn suhkrumaksuga kogutavaid lisaressursse võimalik kasutada juur- ja köögiviljade maksusoodustuste rahastamiseks. Eestis on mõlemad variandid olnud kaalumisel.

Kommentaarid

 1. Ettepaneku esitaja on Oliver Kadak

  Ettepaneku esitaja on Oliver Kadak

  Olen lugenud läbi algatuse "Toiduainete maksuerisused" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
  NimiIsikukoodAllkiri