Riigiettevõttest väljavõetavad dividendid arvata maksukoormuse hulka

Marko Nuuma,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Järelkaja
Peatatud: 1 allkirja

999 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Peatatud: 1 allkirja

Allkirjade kogumine on lõppenud, enam ei saa digiallkirja anda. Kuna algatus ei kogunud seatud tähtajaks vajalikku miinimumi (1000 allkirja), on see praegu autorite poolt peatatud. Rahvaalgatus.ee säilitab kogutud allkirjad ühe aasta jooksul juhuks, kui algatus taasavatakse digiallkirjade kogumiseks.

Riigifirmadest dividenditulu väljavõtmine on varjatud maksustamine.

Ettepanek

Riigiettevõttest riigieelarvesse eraldatud dividenditulu tuleks arvata üldise maksukoormuse hulka. 

Põhjendus

Riigifirmadest dividendide väljavõtmine (kasumiosa suunamine riigieelarvesse) on varjatud ehk kaudne maksustamine. Me kõik maksame nt Eesti Energiale (tütarfirma Elektrilevi) võrguteenuse eest 2x kallimat hinda, kui elekter ise maksab.  Ja me ostame elektrit peamiselt börsihinnaga Skandinaaviast - Eesti enda elektritootmine põlevkivist ei ole enam konkurentsivõimeline.

Kui riigifirmade dividenditulu arvata maksukoormuse hulka, siis kaob poliitikutel motivatsioon riigifirmadest dividende välja võtta (suunata riigieelarvesse), kuna reeglina ei taheta üldist maksukoormsut tõsta. Kui dividende välja ei võeta, siis kaob ka riigil huvi riigifirmasid edasi pidada rahalehmadena, et sealt saaks lisaraha eelarvesse poliitikute valimislubaduste elluviimiseks. Ehk tekib siis riigil (poliitikutel) ka suurem huvi riigifirmade tegevus ka sisuliselt üle vaadata ja võimalusel monopolid kaotada ja nende ebamõistlikud tegevused lõpetada.

Kommentaarid