Ei venekeelsetele subtiitritele Eesti Vabariigi kinodes!

Piret Kivi,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Järelkaja
Peatatud: 179 allkirja

821 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Peatatud: 179 allkirja

Allkirjade kogumine on lõppenud. Paraku algatus ei kogunud autorite määratud tähtajaks Riigikokku saatmiseks vajalikku 1000 allkirja. Kuna allkirjade kogumise algusest on möödas rohkem kui poolteist aastat, pole võimalik enam algatust uuesti allkirjastamisele saata. Seni kogutud allkirjad on ka anonüümitud.

Eesti Vabariigi riigikeel on AINULT eesti keel. See tähendab, et siin pole ühtegi teist riigikeelt peale eesti keele. Ometi oleme siiani olukorras, kus eestlane peab kinos paratamatult nägema venekeelseid subtiitreid. Olukord on väga ebameeldiv kahel põhjusel. Esiteks meenutab see okupatsiooniaastaid ja tekitab seetõttu ängi. Teiseks tähendavad subtiitrid seda, et paljud hakkavad originaali ja tõlget võrdlema. Ühekordse võrdluse eesti keelega kannatab välja. Lisavõrdlusi enam ei taha. Kino on ikkagi ju koht, kus lõdvestuda ja saada filmielamus.

Kuigi mulle meeldiks väga kinos käia, siis Eesti Vabariigis ma seda praeguses piinarikkas olukorras teha ei saa. Tean, et minusuguseid on palju. Palume seega, et edaspidi näidataks Eesti Vabariigi territooriumil eestikeelseid filme ilma subtiitriteta ja võõrkeelseid filme AINULT eestikeelsete subtiitritega. Ei soovi ka enne filmi vaadata mitte-eestikeelseid reklaame.

Maha jätkuv venestamine Eesti Vabariigi kinodes!

Menetlusinfo

Kommentaarid

 1. Täielik jama!

  See on küll täielik jama ja diskrimineerimine. Samal põhjusel võiks lasta eemaldada ajakirjandusest ja tänavapildist ja igalt poolt mujalt igasuguse inglise keelse teksti. Teie toodud põhjused on pigem isiklikku laadi, psühholoogilised probleemid.

  1. Ei toeta

   Kinod peavad kokkumeelitama võimalikult palju külastajaid. Vajadusel võivad olla subtiitrid ka soome keeles kui see ära tasub. Venestamise või jänkistamisega siin tegemist pole. Kui mingit algatust teha, siis ehk reklaamide keelamise suhtes. Aga ka siin on teenusepakkuja see, kes peaks tegema küsitlusi, kas mõni külastaja jätab kinos käimata selle pärast.

   1. Tere Mina olen jätnud pikki aastaid (!) kinos käimata just venekeelsete subtiitrite pärast, mis häirivad mind üliväga. Olen elanud ka välismaal. Seal elasin praktiliselt kinos, sest olen väga suur kinoarmastaja. Eestis ma kahjuks venekeelseid subtiitreid välja ei kannata. Teevad meele ikka väga kibedaks ning võtavad kinonaudingu ära. Ma tean, et minusuguseid on päris palju. Eesti keel on Eestis ainuke riigikeel. Muudes keeltes subtiitrid siia ei sobi. Ma ei usu, et minu algatus midagi paremaks teeb, aga tahaksin väga oma kodumaal kinos käia. Praegu ma seda teha ei saa. Seega olen otsustanud venestamise vastu võidelda. Eestis ei tohiks ükski püsielanik elada nii, et eesti keelt tal vaja ei olegi. Eestis on paljudel eestlastel orjamentaliteet. Ma ei usu, et Kreekas on türgikeelsed subtiitrid või Prantsusmaal araabiakeelsed. Näiteid võib tuua teisigi. Mina olen eestlane ja Eesti Vabariigi kodanik. Elan vähemalt teoreetiliselt rahvusriigis. Ka mul ja teistel minusugustel peab olema õigus käia kinos. Praegu meil seda õigust ei ole.

  2. Eesti keel avalikku ruumi!

   Tere, Eesti keelega on halvasti, päris alvasti kohe. Nõukogude okupatsiooni ajal oli saada palju eestikeelseid raamatuid ja trükiarvud olid suured. Mõni raamatuist kuulus maailmakirjanduse klassika hulka ning mõni oli täis proletariaadi diktatuuri ülistavaid loosungeid, ent kõik need raamatud olid läbi vaadatud ja toimetatud eesti keelt ja keele norme peast teadvate ja viivitamatult rakendavate korrektorite ja toimetajate poolt. Tänapäeva uute raamatute trükiarvud on parimal juhul paar tuhat ja laatadelt on raamatud kadumas – järelikult raamatutele pole enam nõudlust. Meedia on Eesti Keele Instituudi toel kõne- ja kirjakeele oma kujundada võtnud ja seda on kentsakas kaeda. Mõni tähelepanek: Ainsuse ja mitmuse osastavad kirjutatakse „reeglipärastena“ – ainsuses on lõpuliide „-t“ ja mitmuses „-sid“. (näiteks „klaasit“ ja „sigasid“). Isikunimed, kuupäevad ja kellaajad kirjutatakse käändelõppudeta. (nt. „alates 10 eurot“ või „esindaja kohtus Vladimir Putin“) Hämmeldust tekitas Tartu Ülikooli juures tehtud teaduslik töö, mille tulemuseks oli muu hulgas, et eesti keele sõnadel iseenesest pole tähendust. Tõsi, eestlase poolt tekitatud helilainete tähendused teise eestlase jaoks on sajandite vältel eestlaste vahel kokku lepitud just niisamuti, kuidas hiljem ka viis neid kirja panna. Küll aga annab see tulemus hea võimaluse uute sünonüümide tekkeks – kokkuleppeid saab ju muuta! „Enamus“ ja „enamik“ on KKI poolt samasteks kuulutatud. Kuuldavasti võtab asja ette ka Riigikogu enamik (või siiski enamus?) ja kirjutab peatselt seadusesse uue sünonüümipaari. Kui emakeele sõnade täpseid tähendusi ei tunne, on keeruline tõlkida. „Sang“ ei ole seesama mis „käepide“ ja „jahutama“ pole seesama mis „karastama“ (USA telesaade „Forged in fire“) Inglise keele lauseehituse ja kõnepruugi näiteid eestikeelses meedias saab igast värskest väljaandest: 06.06 18:00 refereerib Delfi Menu ERR-st „ … ei ole kunagi kokaiini teinud.“ „Kaotus ajas vassima? Eestlane Itaalias: Måneskini narkosüüdistuste taga oli Prantsuse meedia“ „ … jaa, see on see, mida ma tahan teha nüüd.“ –ERR 05.06.2021 21:01 Heleri All „Eestlased loodavad korraldada field target laskmise MM-i“ (kuidas selle, üle kümne aasta Eestis harrastatud spordiala, nimetus eesti keeles on: „fiild target“ või „fiild taagit“ või veel kuidagi?) Vene keelne alltekst kinos on üks paljudest eestlaste, Eesti kodanike ja Eesti elanike eesti keele oskust lämmatavaks asjaoluks, ent mitte ainuke. Samas, kusagilt ja keegi pidi alustama. Eesti keel avalikku ruumi! Lugupidamisega, Uku Tammaru eestlane

   1. Suur tänu Teile huvitava kommentaari eest. Tõepoolest, olukord on Eestis mitmel rindel kummaline või juba kuritegelik. EKI käitumine on mulle arusaamatu. Ei tundu olevat kohati eestimeelne. Miks peab nende uus toode (Sõnaveeb) olema oma standardversioonis tõlkega vene keelde? Räägitakse, et Sõnaveeb ongi meie uus ÕS. Kas ÕS hakkabki meil nüüd olema koos vene keelega? Eesti uuskeel on mulle arusaamatu. Miks pean järsku ütlema, et ma olen eestikeelne Eesti inimene? Miks ma selliseid värdväljendeid pean kõikjal kuulma? Kõrvad löövad juba pilli. Miks ma ei tohi olla edasi eestlane? Murekohti on Eestis palju. Jah, ka eestlaste seas. Rahvaalgatus peab minu arvates olema aga võimalikult lihtne ning tegelema valulike asjadega enne teisi. Võõrkeelteoskus on igati positiivne (kuigi ei tohi olla eestlaste jaoks oma kodumaal kohustuslik). Seda ei tohi aga ära segada lihtlabase faktiga, et Eesti riigikeel on eesti keel. See lihtlabane fakt peaks peegelduma avalikus ruumis. Ka Eesti Vabariigi kinodes. Kinos ei tohi eestlane end tunda nagu Venemaal. Vabas Eestis ei oleks eestikeelsetel filmidel subtiitreid ning võõrkeelsetel filmidel (pean silmas originaalkeelseid filme) oleksid all ainult eestikeelsed subtiitrid. Muide, ka rahvaalgatusi saab Eestis teha vene ja inglise keeles. Need tuleb küll varustada eestikeelse tõlkega, aga siiski. Kes saavad teha rahvaalgatusi? Riigikogule vast ainult Eesti Vabariigi kodanikud? Omavalitsustele ka Eesti Vabariigi püsielanikud? Mõlemal juhul (ja eriti esimesel juhul) peaks ju olema tegemist isikutega, kes valdavad eesti keelt. Või jagatakse Eestis kodakondsust ka (pool)umbkeelsetele? Kuidas saab sellist käitumist lugeda eestimeelseks?

  3. Vabariigi kinod?

   Kõik kinod on ju eraomandis, mis vabariigi kinodest jutt on? Kui kellelgi meeldib ainult eesti keeles kuulata ja lugeda, looge oma äri, mis on suundatud ainult eestikeelse külastajatele, või pakkuge ärimeestele, et nad eraldaksid seanse neile, kes maksab subtitreta eest. Ma kinodes ei käi teistel põhjustel, ja mul ükskõik mida te seal loete ja näete, aga see keele keelamine küll tundub nagu haigus.

   1. Soovitan mitte tekitada Eestis natsimeeleolu

    Sellised artiklid meenutavad väga natside üleskutseid, sellise suhtumisega kutsuvad sellised inimesed nagu teie üles hävitama kõiki, kes ei ole eestlased, ja kõike, mis ei ole eestimaine. Ole ettevaatlik, mida ütled, mõtle enne, kui midagi sellist kirjutad. Kui teised inimesed teistes riikides kutsuvad üles negatiivselt suhtuma eestlastesse, kuidas te ennast tunneksite?

    1. suurvene šovinism ja ksenofoobia eestlaste vastu

     Suur tänu anonüümse kommentaari eest. Põhiseadus (paragrahv 6) on sätestanud Eesti Vabariigi AINUKESE riigikeele. See on eesti keel. Teistes riikides ei ole kinodes eestikeelseid subtiitreid. Tean, sest olen kinos käinud ka päris paljudes välisriikides. Ei ole eestikeelsete subtiitrite puudumist välismaistes kinodes lugenud mitte kunagi natsismiks. Lihtsalt normaalseks ja toimivaks riikluseks. Riigikeele austamine ei ole nimelt negatiivne suhtumine "teistesse". Vägagi negatiivne suhtumine on aga võõrkeelte pealesurumine püsielanike poolt teistele püsielanikele. Valus on taluda tegudes (!!!) väljenduvat suurvene šovinismi Eesti Vabariigi pinnal. Valus on ka taluda valitsejaid, mis lasevad siin hakkama saada püsielanikel, kes ei valda eesti keelt või tönkavad seda vaevu. Kinod, kus subtiitrid on ainult eesti keeles (miks ka mitte vajadusel lõunaeesti keeles?), oleks kindlasti samm õiges suunas. Eesti püsielanikud ei tohiks ju vajada midagi muud. Kui vajavad, siis tuleks neil kolida riiki, mille keelt ja kultuuri nad suudavad oma südames austada. Ei ole kunagi kuulnud, et venelased sooviksid näha venekeelseid subtiitreid Pariisi, Helsingi, Lissaboni, Johannesburgi või Los Angelesi kinodes.

     1. Valitsejad on loomulikult KES. Aga praeguste kohta sobib MIS kahtlemata paremini (olgu see siis Freudi lapsus). Juhtub, kui valitsus valitsejateks muuta.

    2. huvitav

     Vist on tegu inimisega, kellel on väga palju aega ja pole midagi tarkem teha, kui võrrelda riigi keel ja mingid subtiitrid kinnos, mis talle lihtsalt isiklikult ei meeldi. Võib olla on vaja pakkuda platvormile hakkata raha küsima iga lolli pakkumise eest.

     1. ничего личного

      да есть требование к языку но если люди в кинотеатре платят за это деньги даже за русские субтитры то я не вижу не каких проблем. это коммерция а не благотворительность. если я автору этой петиции заплачу деньги чтобы она на голову одела трусы и прошлась по улице я не удивляюсь если она примет мое деловое предложение.

      1. Vabandust, siin on eesti keele keskkond ja seda loevad eestlased. Palun üles näidata lugupidamist ja kirjutada riigikeeles, et kõik aru saaksid. Meil elab Eestis 200 rahvust. Kui kõik hakkavad siia oma keeles kirjutama, läheb pudru ja kapsaks. Aitäh!

     2. Dmitri

      Эстония должна воспитывать и принимать в эстонское общество русскоязычных, я не ходил бы и не смотрел бы эстонские фильмы еслиб не было там субтитров .плюс это посещаемость на снятые Эстонией фильмы в кинотеатрах. Если вы не хотите видеть русский язык вам лучше будет выкинуть отсюда всех русских (как минимум по причине нац безопасности, так как их будут воспитывать те кому не в падлу говорить и рекламировать свою культуру на русском)

      1. Vabandust, siin on eesti keele keskkond ja seda loevad eestlased. Palun üles näidata lugupidamist ja kirjutada riigikeeles, et kõik aru saaksid. Meil elab Eestis 200 rahvust. Kui kõik hakkavad siia oma keeles kirjutama, läheb pudru ja kapsaks. Aitäh!

     3. karda pigem nüüd inglise, anglo-ameerika pealetungi.

      Miks mitte pigem keelata INGLISE KEEL siis juba, sest see on oma anglo-ameerikaga karuteeneid teinud palju. Eriti kui eesti filmiga tegemist. Kuid olgu siis väärt film. Sel ajal kui venemaad ja vene keelt kardad, unustad ära anglo-ameerika impeeriumi pealetungi mis keetnud ja lollitanud on eestlasi aastaid, mida on reformi-keskerakonna-sotside poliitika soosinud! Kuid seejuures on mitte ainult inglishitamine ja selle mõjud suureks ohuks, vaid ka sellega kaasenenud on feminismus, pede-edendus, perekondade lõhkumised, ja muud uued "normaalsused". Ja filmimaastik on jube -- inglishi keelne, ning oleks veel kultuur! EI, labasused ja rumalused. Jube palju on filme mis on junkistanist pärit ja labasusi täis (ja muidugi plahvatavad-põlevad autod), ning ikka samad ärakedratud klišeed. Samuti on telemaastikult kadunud ära arendavad saated, on vaid rumalust soosivad. Ning kelle teene see on? ikka junkistan. Venemaa siiski pani kuidagi inimesi mõtlema. Meil OLI neti.ee portaal kasutusel, miks siis hakati junkistani serveritesse üle kolima otsinguid tegema? Automaattõlkega lehestud, läbi ameerika käiv koolide infovõrk, junkistani keelsed ülikooli lõputööd, pole mitte mail.ee vaid gmail.com e-kirja aadressid kasutusel. KELLE karuteene see on?! Ameerika ikka. Meil OLI rate.ee kasutusel. kuid ka hot.ee miks seda ei kasuta enam vaid on f*ckbook ja muud imevärki junkistani lehestute "kosjakontorid" ?! Jälle ameerika junk mõjud. Seega asi on tunduvalt hullem ja venemaa mõju pole enam ammu. Pigem vaid hirmutatakse venemaaga, kuid oleme ise end lolliks teinud junkistani ja euros*ta kasutamisega. Samas vene keel ja selle mõju osas on kõik lihtne! See on suuresti möödanik. Multifilmides oli ka moraal (ning ainsaks hüppa-tapa filmiks oli venelaste "oota sa!" vaid). Kuid vene keelses kultuuriruumis on ema ja isa, ning pole pede-edendust ega pere lõhkumist. Asi selles et kõik need väärastumised on meil tulnud algusest peale perverteerunud läänest ja junkistanist. Kõlab ketserlusena, aga kui vaatad kasvõi korraks mõnda ka pesuehtsat moodsat vene filmi, siis oled üllatunud kui maha jäänud ja kvaliteetseks sealne filmide sisu on. Sel ajal kui euronõukogude liit koos junkistaniga ajab juttu multikultist, pede-edendust, feminismust, ning taani/saksamaa/rootsi teeb filme kus on lapsel "kaks ema" ning junkistan teeb filme sallivusest ja suudlevatest meestest, ning lastefilmides on ära kaotatud poisskangelased, siis üllatavalt tore on näha et idapool on endiselt vaid filmid alles kus ei söödagi hamburgeri, osatakse noa ja kahvliga süüa, ja ema on ema ning isa on isa. Mõni 1979 aastal tehtud vene filmi on praegu lausa lust vaadata. Nõmedus on aga see et nüüdne filmide auhindade jagamine ei oma kultuuriga ega kunstiga mingit pistmist. Auhinna saamiseks eeldus on et osaleb mõni neeger, transa, jms. "vähemus", ning käsitletakse teemat just "soovitatavas" suunas ja tehakse juttu multikultist jms. No see olgu pigem olemata!!

      1. jätk...

       ...ning kui on sellistel alustel filmiauhindade jagamine siis ei usu et tegemist oli väärtusliku filmiga. Või siis lähim sarnasus on eurovisioon -- ka sellel pole enam ju eesti ega eestlusega midagi pistmist et kes seda laulu laulab, kes on autor, mis keeles (ning kes on žüriis...). Ja et kes võidab lõpuks pigem on juba teada nädal varem ajalehest, ning seda ei otsusta mingid žürii ega vaatajate punktid. Käiks samuti kinos, armastan ka keeli õppida lisaks. Kuid miskipärast pole enam midagist vaadata, kui tahetakse kopeerida junkistani viimast moodi ja seega on filmidest (kuid ka muusikast!) see omanäolisus kadunud. Eestis. Kuid ka euroopas. tsitaat "Esiteks meenutab see okupatsiooniaastaid ja tekitab seetõttu ängi." ... aga praegu on ju ka okupatsioon ja see on kordades rumalam! Eesti on "iseseisvaks saades" alla käinud. Alustasime olukorrast kus eestil oli varasid ja polnud riigivõlga. Aga nüüd on see 32 miljardit ja tiksub. Enne oli nõukogude liit, nüüd on euroliit, enne oli vene rubla, nüüd on EUroopa Rubla. Me ei ole vabad kui tulevad käsulauad brüsselist, pangad on rootsist, nato sõdalased kohal ja juhitakse eestit junkistanist (sest ega meie ministrid ei tee ise neid suuri otsuseid, kõik on juba maha müüdud). samuti on "vähemused" ja "väljavalitud" kellel on õigus, keda miilitsad ei puutu (vaata mis mustamäel on, mis naha värvi nad on?). Urmas Paet reformierakonnast ka kirjutas ju alla kus sellega anti ära 5% eesti pinnast. Eks ikka selleks et nato saaks laiutada. Ka ajalugu kordub! On olemas meelsusmiilitsad, samamoodi ka ajalugu kordus ja tõi kaja kallase märulimiilits rahvale kallale meeleavaldustel nii sel talvel kui ka möödunud aasta aprillis. 80ndatel vene ajal oli seda teinud Andrus Ansip ässitades miilitsaid koertega üliõpilaste kallale. Ning isegi praegu kui toimuvat vaadata siis ei ole rahvas ajaloost õppinud. vana anekdoot: Juku:"Ma tean kust lapsed tulevad!" Vanaisa (hirmunult) :"kus kohast siis?" Juku:"Moskva saadab! Aga kui saame iseseisvaks, siis hakkame ise lapsi tegema!" ja praegu... saadab meil Brüssel ... kõike muud aga mitte eesti keelset. Ning seega eestist tehakse siin eestlastest vähemus. Ja nagu näha rahvas toetab seda poliitikat. Ikka valitakse samad laostajad ja vargad pukki.

       1. Tere, Aleksander Suur tänu Teile Teie südamest tulnud kommentaari eest. See sisaldab palju väärt mõtteid, mis vääriksid eraldi rahvaalgatusi. Lausa mitut! Kahjuks on Teie kommentaar teemaväline. Minu rahvaalgatus on lihtne ja sirgjooneline. See tõukub EV põhiseadusest, mis sätestab, et EV riigikeel on eesti keel. Seega peaksid välismaised filmid kinos olema ainult eestikeelsete subtiitritega või eesti keelde dubleeritud (dubleeritud filmid mulle pigem ei meeldi). Eestikeelseid filme tuleks näidata ilma subtiitriteta (kõne alla tulevad muidugi eestikeelsed subtiitrid kurtidele). Kui avalikus ruumis võimaldatakse kasutada muid keeli (eriti suurrahvaste keeli), siis nõrgestab see eesti keelt. Tallinna tänavatel rõkkav venekeelne lärm on üpriski võigas ja masendav. Lahendus? Teha elu ilma eesti keeleta võimatuks ning mitte lubada Eestisse elama asuda aina uutel ja uutel venekeelsetel inimestel. Näen aga, et mu rahvaalgatus ei ole väga populaarne. Tundub, et paljud eestlased soovivad ise välja surra. Sellest hoolimata soovin võidelda, sest eestikeelne Eesti on minu suur unistus. Eestikeelne Eesti ei alga folkloorifestivalidest ja poliitikute tühjadest sõnakõlksudest. Algab avalikust ruumist, kus ilma eesti keeleta on elu väga kibe. Ehk siis, soovin Eestit, mis kopeerib väärikaid riike, kus ilma riigikeeleta on elu raske või isegi võimatu. Aga tehke kindlasti rahvaalgatus. On hea, kui keegi liitub minu võitlusega läänerindel. Üritan ise Sarmaatia hordide vastu mitte verest tühjaks joosta. Jään idarindele.

      2. Jah!

       Tere Piret, Jah tõsi, teemaväline kommentaar, sest asi selles et antud teema muidugist on palju sügavam ja siin pole ainult see et vene keel või selle subtiitrid. Ehk siis osa suuremast probleemist on see. Sel teemal sa pole üksi -- eesti keelest ja kultuurist -- on varasemalt rääkinud Andres Raid, Sven Kivisildnik, Igor Gräzin alustades keelest kuni liivimaa taastekitamise ideeni, sest see oleks ka lähim eesti kultuurile. :) Ning tekib küsimus et miks nii vähe on neid? Keele kaitse -- see, uus reaktsioon, tekkus mul ühel hetkel kui juba järgnevat keelt õppisin omapead. Vaatasin itaalia telekanaleid, ja hakkas silma et seal ei kuule junkistani slängi ja oli ameerikast mõjuvaba oma telekanalil, ning austatakse oma keelt. Oleks ka ise kinos käija, kuid loodan et oleks ka kvaliteetfilm sel juhul SISU osas, kus oleks ka autoritel vabad käed... kuid on toetused, millel on tingimused, tsensuur mis teeb neist ikkagi propaganda tööriistad või siis ei näegi keegi nende töö tulemust. Filmid on siis ebaolulistel teemadel või need on ühiskonna lammustamist soosivad hoopis, kallutatud, ning on tegelased kes piiravad ja ütlevad et mis teemal kunst lõpeb ja ei tohi arutadagi. Või siis on vaid KOHUSTUSLIK SUUND mis osas tohib seda kinnitada. Nüüd lisandus selle kilomeetripikkuse nimestiku hulka veel hiljuti 2 aasta jooksul kaks teemat nende tabuteemade hulka mis osas juurteni asja uurimine pole lubatud -- karoona, ning ukrainas toimuv, kuigi sellest oli juba aastaid enne seda räägitud ja massmeedia oli valikuliselt vait kui sukk. Ning see on juba pikema ajaline protsess -- ühest hetkest filmid on selles mõttes väljakannatamatud, sest sellel pole eestiga enam midagi pistmist vaid on perverteerunud lääne ivad sees nagu kohustuslikus korras, mis ei anna sisule midagi juurde! Siis tuleb hakata juba vaatama et kes on need autorid et leida selgitust et miks nii on tehtud ja siis see selgitab. Või et kes tellis-rahastas, on jumal, mitte käsikirja autor. Seda olin ma ka ise 2006 aastal mõelnud et "noh mis tunne on taas olla eestimaa pinnal ja kuulma inimesi rääkimas eestimaa keeles... (irooniaga lisades) vene keeles?" tulles lennujaamast välja. Küll aga pigem on lämmatamas meid siin inglishi keel (ja veider uitmõte, miks pole selleks saksa või rootsi, jaapani keel?), ning valitseb et suhtumine et olgu või tolm, peaasi et ameerikast. See et algatus kogus vähe allkirju, ei tähenda et pole just populaarne. Ära heida meelt selles osas. Info levib kehvasti, ning rahvaalgatuse lehestut külastab ikka sama rahvas (siin ka vist kehtib see 80/20 printsiip -- et 80% kommentaaridest on 20% inimeste tehtud ja allkirjad samuti). väljasuremisest -- oktoober 2021 meeleavaldusel vabaduse platsil meeleavaldusel oli palju rohkem rahvast kui jaanuaris 2022 ("elektrihind alla!"). Kuigi teine meeleavaldus oli tähtsam oli miskipärast inimesi vähem. Praegune mis teeb reformierakond ja kaja kallas, on ju lausa absurd, ent millest siis need toetusenumbrid nii kõrged on?!

       1. järg...

        Maailmas on siin ju kõige nakkavamad hirm ning lollused. Aga... kui seda raha ja vägivallaga kehtestatakse? Eesti keele hääbumine on ka kunstlikult pealesurutud protsess koos kõige muuga mis junkistanist tulnud oma selle arvutivärgiga mis on alati katkine (sest millest need "uuendused"?) ei tunne veel praegugi eesti keele tähti igas olukorras, ega kirjavahemärke. (Venemaal/Rootsis/Saksamaal/... algusest peale tehti arvuti oma tähestiku peale kui hakkas arvutite kloonimine, ning edasiarendus. Eestis seda ei tehtud mitte kunagi sedavõrd et oleks standardiks saanud, vaid loobuti ja mindi junkistani teed.) Mõneti tundub et kui tõesti võtta piirangud maha siis ehk asi loksuks ise paika, ja talupojamõistus võidaks ja geiparaadi ega feminism kaoks, nagu ka pedendus. Suurem osa neid perverssusi ja nõmedusi on küll raha, küll vägivallaga kehtestatud, ning sellevastast kriitikat summutatud kui sel 1% elanikkonnast on mõtlemist et "oota, see ei klapi!" öelda. Sest praegu on küll sõltuvuste järgi, küll vitsahirmus (kritiseerimine pole nagu eriti lubatud) ju rahvast hoitud nööri pidi. ...mis kohati tuletab meelde mulle hiljutise arvamuste festivali ... kes olid "ukse taha" jäetud? (Telegrammi toimetus ja Sven Kivisildnik), ning eks ikka selleks et oleks vaid ebaolulised ja "ohutud" teemad. Vaatamata sellele et kõik nagu pidavat saama rääkima. Eks printsiip sama et miks kõige viimasel laulupeol jäeti valik isamaalisi laule kavast absoluutselt välja!! Vaja on siin alustuseks et meediakanalid ise oleks ka täielikult eestimeelsed, lisada vaja hariva sisuga saateid ja välja rookida ajusid komposteerivad seeriad; õppust võtta pigem teistelt rahvusriikidelt kes on siiski ka teinud samme oma keele säilimise nimel, tingimusteta, ilma et peaks moonduma kellekski teiseks (sest muidu "liitlased" ei saavat aru). Ning kes tahavad rumalust tarbida, leiavad alati selle, kuid soodustada tuleb mõtlemist. Mis sellest et "kosmos ja rumalus on lõpmatud", "rumaluse vastu on ka jumalad jõuetud". Et ei tekiks inimestel seda "las minna" käega löömist. Kui aga see probleem lahendatud siis ka teine osa probleeme laheneks.

        1. Jah. Aga neid probleeme tuleb lahendada tükkhaaval. Praegu on kõige tähtsam anda signaal, et ilma eesti keeleta ei saa. Samuti tuleb keelduda jaburduste kuulamisest. Mäletan, et Eesti meedias käis pidevalt mingi jutt, et vene koolides peab matemaatika olema vene keeles, sest muidu olevat liiga raske. Siiani lubatakse ju matemaatika riigieksameid vene keeles teha!!! Ma peaaegu hakkasin seda jama uskuma. Siis sattusin aga aega veetma netikooli nimega Khan Academy, kus matemaatika on inglise keeles. Ma küll ei tunnetanud, et oleks raskem kui oma emakeeles. Kui oli mõni termin, mida ma ei teadnud, siis vaatasin sõnaraamatust. Reaalained peaksid ju võõrkeeles olema kõige lihtsamad üldse!!! Valemid on valemid. Ometi jaurati lakkamatult, et neid ei saa eesti keeles õppida. Rahvusriik end nõnda alandada lasta ei tohiks.

       2. Tere jälle!

        Jälle palju häid ja väärt mõtteid. On vaja rohkem rahvaalgatusi, sest ühte rahvaalgatusse ei saa panna tuhandet asja. Tuleb töötada tükkhaaval. Terviseapartheid oli jube. Ei tarvitanud ise eksperimentaalvaktsiini ning pidin seetõttu kannatama. Minu unistus on näha Kaja Kallast vangikongis. Peaks vist uue rahvaalgatuse tegema? Statistikat ma ei usu. Kuigi kes teab, paljude eestlaste jaoks on poliitika algajate male. Ühe käigu kaupa. Ei ole vist tarvis seletada, kuhu selline malemäng viib. Kunsti mandumine on muidugi jube. Mäletan, kuidas tegin TÜ muuseumis giidile märkuse, sest vitriinis oli laip (täpsemalt küll luukere). Meile räägiti, et tegemist oli varauusaegse hukatuga, kes oli olnud hea toitumusega ning seetõttu eeldatavalt kõrgest soost. Võib-olla oli see mees kohutav kurjategija, kes vääriski surmanuhtlust. Aga panna pärast tema maised jäänused kuskile vitriini on "kunst", mida mina näha ei soovi. Ometi oli olemas arheoloog või kuraator, kellele tundus laiba mõnitamine hea mõte. Moraalne allakäik? Teises muuseumis näitas giid kahte kreeka kuju ning ütles, et need mehed olid "armastajapaar". Kuidas ta seda teadis? Enne koroonaapartheidi käisin mõnikord botaanikaaia kaktustetoas. Istusin seal üksinda koos kaktustega. Koroonaajal olid inimtühjad muuseumid järsku nakkuskolded. Kommentaarid on liigsed.

        1. Jah... tõesti kõik keerati üle vindi karoonaplämaga. Eks seda eestiski et miilitsad tulid kirikusse kontrollima et paar vanadaami kes istusid teineteisest paarikümne meetrise vahega et kas on ikka tatilapp ees, aga pedeedenduse filmifestivali puhul ei olnud mingeid nõudeid. Ka on ajalooõpikuid mitu korda ringi kirjutatud et mäletan lausa 3 erinevat ajalugu mida koolis räägiti, ning imestati et miks ei usuta siis. Praegu tehakse ühtset euroopa ajalugu. Rootsis jäetakse välja Vanaaeg peatükk, tegemaks ruumi LKGBQTPRS värgi jaoks või mis see ongi, ka oma ajalugu moonutati näitamaks viikingite filmis et neeger oli siniste silmadega. tatilapistatud lammasrahvaga kokkupõrkeid olen ka ise üle elanud. Ning seda suht koomiliselt. mammutkaubamaja coop poes kui olin käinud siis tavaliselt käisin ka veel läbi kõrvalasuvast lillemüügi kioskist. Seal siis müüjanna ütles "meil siin peab olema maskiga!". Mispeale küsisin üllatunult "LILLEPOES?!". Muidugist teine sai siis aru selle absurdsest olukorrast... selgitasin et see on piisavalt mõnus aromaatne kohalik väike koht meenutamaks botaanikaaeda selle aroomide valikuga. teine olukord on et kus miilitsad tulid tatilappe pakkuma-sundimise korras, kuid ei tea miks ta ise siis seda ei kandnud? -- "Meile see nõue ei kehti!"

       3. seda et...

        ... sel teemal võiks isegi pikemalt rääkida mõnikord mõnel kokkutulekul. Kuid vaadakem et kuidas tekkis see NSVL. See polnud päris venelaste endi leiutis. Nimelt toda Lenini-stalini venemaad pole enam ammu ja ollakse siiski arenenud. Ning meid hirmutab kaja kallas venemaaga, aga sammud mis tehakse ja seaduseelnõud pigem viivad sotsialismi mülkasse. Ning ongi euroopa riigid mandunud selle endise NSVL mülkasse minnes sellesse "uude" liitu. Sest needsamad arhitektid on ju koostanud selle euroliidu kes ka olid koostanud NSVLi. (kasvõi see et -- kuhu kadus Gorbatsov? Venemaale ta ei jäänud ja teda ei hukatud suure kulla varguse eest!). Seesamune kommunism ja sotsialismi utopismi-idiotism on kogu selles euroopa manifestis. (Isegi Hiina, pealtnäha kommunistlik, pole enam ammu tegelikult kommunistlik.) Soovitan vaadata veelkord kasvõi ETV teleteatrina Bulgakovi "Koera Süda". Selles osas on suht sama ka Lenfilmi film. Tolle filmi (ja ka teatritüki) puhul paneb just imestama et kui aktuaalne tegelikult ka see praegu on, ent seda euro(nõukogude) liidu valguses. Need kes venemaal tegid selle revolutsiooni, nad ei armastanud venemaad ega tsaari, nad vihkasid venelasi ja venemaad. Kõik need õudused mis pandi toime eestis, toimusid ka venemaal ja teistes värskelt laienenud aladel -- ehk siis targad, ettevõtlikud, tublid inimesed hukati. Ja kes olid need hukkajad? Siin on dokumente, ajaloolisi fakte, see on see rahvas kes on end kannatajaks teinud, et oioi kui palju kannatanud on, AGA praegu nende käpa all on kogu maailma majandus , pangandus (v.a. 3 riigis), kinnisvarabürood, kogu junkistani ja euroopa massimeedia). Ka NKVD koosnes neist ja KGB oli nende asutatud, ning kes on ka Eestis neid kuritegusid teinud. Need polnud venelased, vaid ikka see rahvas kes ajab oma holokaustimantrat, hoolimata neist näitlejatest kes tunnistavad et on valetanud koolides oma esinemistel mitu gaasikambrit nad üle elasid. Ja see oli ka põhjus miks Eestis IDEL JAKOBSONI üle ei mõistetudki kohut -- isik kes oli tuhanded pered küüditanud eestist minema. Praegu aga selles osas on euronõukogude liit ju sama oma jälkide uute terrori seadustega mida (hiilivalt) vastu võetakse.

        1. Kuidas me juutideni jõudsime?

         Holokaust oli ikkagi suur tragöödia. Eriti suur muide Thessalonikis (mis oli 50% juudi linn) ning kus elasid sefardi juudid (saan muide nende keelest väga hästi aru). Kahjuks saatsid sakslased Thessaloniki juudid koonduslaagritesse, kus paljud hukkusid. Siiski peaks see teema olema vabalt arutatav. Ka mina arvan holokausti kohta asju, mille eest läheks mõnel eriti vabal maal kohtu alla. Nt olen ma veendunud, et hukkunute seas oli isikuid, kes oleks ka siis hukatud, kui nad oleksid olnud nt norralased. Ehk siis, tuleks teha rahvaalgatus: Kommarid, hävituspataljonlased jne holokaustinimekirjadest välja! Lugesin juutide kohta head mõtisklust. KIrjutas selle mees, kes oli William Vallutaja sõdalase järglane. Ühesõnaga, tema esiisa pidi arendama infrastruktuuri, aga tal polnud raha. Tekkisid tohutud võlad. Võlgu olid talle andnud juudid. Esiisal oli kaks varianti: hukkuda koos oma inimestega või juudid oma valdustest minema peksta. Ta valis teise variandi ehk vägivalla juutide vastu. Selle variandi kordust näeme varsti globaalsel tasandil. Juutide rollis saavad olema hiinlased. Siinkohal peaksin vist tuhka pähe raputama ja tõestama, et ma pole kärnane antisemiit. Tegelikult muide ei olegi. Mulle meeldib heebrea keel: https://kultuur.err.ee/1608577951/selgusid-kirjanike-liidu-noortele-tolkehuvilistele-suunatud-tolkevoistluse-tulemused See aga ei muuda fakti, et Eesti on ikkagi eestlaste rahvusriik, kus eestlasel peab olema hea ja kodune olla. Mina ei lähe ju juutide kodumaale vägesid juhtima ning juute kamandama. Seega ei tohiks ka Eestis juudid või mingid muud rahvad eestlaste üle valitseda. Idel Jakobson ajab südame pahaks.

         1. Üks vanadaam saksamaal mitu korda läinud vangi oma sõnade pärast kes on alati vandunud et sel kujul seda kõike saksamaal ei toimunud nagu juudid väidavad. Ka on juute kes ütlevad et on valetanud oma koolides jutustamise turneedel, ning neile maksti. Eks kehtib ütlus et "kui tahad teada kes su üle valitsevad, siis vaata kes on need keda ei tohi sa kritiseerida". Teiseks on teada et ei olnud "head" need kes võitsid sõja. Ka nad ise kirjutasid ajaloo ju. Kuid miskipärast see hakkas 60ndatel peale 6 päevast sõda esmakordselt. Ka meil eestis ju kirjutati ajalooõpikuid ringi. Toimus võimuvahetus ja siis miskipärast aetakse hoopis teist juttu. Teema on ju nii tundlik, eriti Nürnbergi tribunalil toimunu, mistõttu ülikoolide professoritele on sõnad peale loetud et mitte laskuda arutellu tudengitega holokausti teemal, sest "see ei oma akadeemilist väärtust". Sest edasisel teaduslikel aruteludel on alati viinud see sinnani et noh ei toimunud sedasi nagu väidetakse. Juba füüsika ja matemaatika piiravad ära. Siit ka ütlus et matemaatika ja füüsikaõpetaja hoiaks pead kahe käega kinni kui kuuleks et mis juttu aetakse ajaloo tunnis. Iseseisev labor ei saanud tõestada oma proovidega seda propagandat, vaid ekslikult tõestas vastupidist et mitte mingit gaasi jääke seintelt EI leitud. Kui süveneda keemiasse siis ei saanud toda gaasi kah sedasi "manustada" dushi nagu need lood väidavad, ning see puust uks veel. Küll aga on sel teemal üks juut ise kirjutanud raamatu kus "pulkadeks lahti võtnud" selle teema, misosas on see juba ise tekitanud suure arutelu ("Holokaustitööstus"). Et asi on "valge niidiga kokku traageldatud" selle järelduseni oli jõudnud isegi 8-nda klassi õpilane koolikirjandis (Ameerikas oli antud klassile kirjanditeema sel teemal ja vot mis juhtus). Ajaloos on see korduvalt juba olnud et see asi peab olema vale et kui ei kannata vastuvaidlemist ja uurimist ega arutelu, sest vastasel juhul laguneks kohe koost. Kui aga ei süvene ja olla pimedas usus siis ega ei saagi aru. Seega, ei ole mul seda usku. Samamoodi nagu ma ei usu et see euronõukogude liit püsima jääb. Räägitakse et "natsism on paha", samas selgitamata mis on see. TEgelikkuses tähendab see vaid ju et "oma tuba, oma tuba", kuid räägi kellelegi et oma riik omad seadused, saadakse veel aru, ning samamoodi nagu ei tohi keegi ju sinu kodus öelda mida sa sööd või kuidas praed... saab aru inimene. Kuid siis enam inimene aru ei saa kui öelda et siis ei tohiks ka ju Brüssel tulla dikteerima meile mismoodi Eestis asjad peavad käima. ;-)

        2. seda et...

         olen pidev UU lugeja, kuid miskipärast alles praegu arhiivi sobrades qwantiga leidsin Su varasema kirjutise: https://uueduudised.ee/varia/piret-kivi-minu-kohtumine-putini-ja-polooniumiga/ hea artikkel. ;-) Kirjuta aga veel. Ise samuti analoogset und kunagi näinud, kuid teine ajaloo suurkuju oli hoopis.

         1. Veel üks natsist

          Veel üks isik, kes ei saa aru, et Venemaa ja venelased on erinevad asjad

          1. Ei toeta!

           Väga rumal ja šovinistlik mõte ja algatus. Mitte kunagi ei nõustu!

           1. Šovinismi viljelemise jaoks peaks eestlaste arv olema ca 30-40 miljonit. Võib-olla saaks tsipa vähemaga ka hakkama? Praeguse eestlaste arvuga šovinismi harrastada ei saa. Šovinismiga tegelevad Eestis venelased ja venekeelsed sovjetid. Vähesemal määral ka igasugused ingliskeelsed. Miks? Sest Eestis võimaldatakse elu ilma eesti keeleta. Põhiseaduse paragrahv 6 on prügikastis. Üritan natuke Eestit päästa. Tänase seisuga pole ma olnud eriti edukas, aga eks näis.

          2. Tore

           Tore näha, et ma pole ainuke, kes sedasi mõtleb. Eesti keel on riigi keel. Reaalsuses oleme kakskeelne riik. Igalt poolt tuleks vene keel ära kaotada. Lisapõhjuseks võib tuua lõimumise. Kui venelasel pole vajadust Eesti keelt õppida, kuna kõik on niikuinii vene keelega duubeldatud, siis seda nad ka ei tee. Eesti keelsele haridusele võib üle minna juu, aga ega sellest tolku pole, kui mitte kusagil kasutama ei pea, saab vene keelega ka hakkama.

           Olen lugenud läbi algatuse "Ei venekeelsetele subtiitritele Eesti Vabariigi kinodes!" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
           NimiIsikukoodAllkiri