Vaenulike propagandakanalite tegevuse reguleerimine Eestis

Propastop,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Järelkaja
Peatatud: 573 allkirja

427 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Peatatud: 573 allkirja

Allkirjade kogumine on lõppenud. Paraku algatus ei kogunud autorite määratud tähtajaks Riigikokku saatmiseks vajalikku 1000 allkirja. Kuna allkirjade kogumise algusest on möödas rohkem kui poolteist aastat, pole võimalik enam algatust uuesti allkirjastamisele saata. Seni kogutud allkirjad on ka anonüümitud.

Eestis tegutseb mitmeid Venemaa valitsuse poolt rahastatud infokanaleid, mis loovad ja levitavad Eestit negatiivses valguses näitavaid materjale. Tuntumateks on end meediaväljaannetena esitlevad Baltnews ning Sputnik Eesti. Kuigi nad on otseselt Venemaa huvides tegutsevad ja seal registreeritud ettevõtted, kasutavad nad Eesti rahvusdomeeni .ee jättes sedasi Eestiga seotud infokanalite mulje.

Ettepanek

Töötada välja õiguslik raamistik seadusandlusesse Eesti rahvusdomeeni .ee registreeringu kustutamiseks võõrriigi poolt toetatud veebilehtedel, mis õhutavad konflikte ühiskonnas, edastavad Eesti kohta kallutatud või lõhestavat infot või levitavad vaenulikku propagandat.

Põhjendus

Eesti ei pea vaikides tolereerima enda territooriumil tehtavat riigi ja ühiskonna vastu suunatud propagandat ega andma selleks kasutada ressursse.

Eestis on näiteks tegutsemas Russia Today propagandavõrgustiku infokanalid, mis kasutavad täna Eesti rahvusdomeeniga .ee lõppevat veebiaadressi (baltnews.ee ja sputniknews.ee). Nende kanalite sisu on suures mahus Eesti suhtes vaenulik. Artiklites tegeletakse Eesti naeruvääristamise, ajaloo ümberkirjutamise, rahvusgruppide vahelise vaenu õhutamise ja pahatahtliku sildistamisega.

Selliste infokanalite rahastamine Venemaa valitsuse poolt on selgelt tuvastatav (https://www.propastop.org/2019/07/25/baltnews-tuli-kapist-valja/ ).

Need infokanalid soovivad jätta mulje nagu oleks tegemist siseriiklike organisatsioonide või kodanikualgatustega ning, et seal väljendatakse mõtte- ja sõnavabadust. 

Tegelikkuses aga levitatakse nende kaudu teise riigi poolt suunatud ja eesmärgistatud strateegilisi sõnumeid, pidades silmas selle riigi huve. Baltnewsi ja Sputnik Eesti püüavad hägustada piiri ajakirjanduse ja propaganda vahel, et uinutada auditooriumi valvsust materjali sisu osas. 

Inimeste poolt väljaöeldu osas kehtib sisust sõltumata sõnavabadus ja saab rääkida arvamuste paljususest. Olukorda, kus mõni riik rahastab teise riigi pinnal toimuvat ja ühiskonda lõhestavat tegevust, saab pidada üksnes vaenulikuks propagandaks.

Näiteks on viimase kahe aasta jooksul rahvusdomeeni .ee kasutavatelt lehtedel levitatud järgmisi sõnumeid:

2018. aasta septembris püüdsid Sputnik ja Baltnews levitada Venemaa meedias sõnumit, et Eesti inimesed soovivad siia tuumarelva paigutamist.
https://www.propastop.org/2018/10/22/4332/

2019. aasta alguses avaldas Sputnik Eesti rea infograafikaga varustatud lugusid, mis tõid esile negatiivseid vaatenurki Eestist (näiteks „Eesti majanduskasv aeglustub järsult“ ja „Eesti pensionärid on Euroliidus kõige vaesemad“).
https://www.propastop.org/2019/02/28/kas-ka-sina-levitad-sputniku-graafikuid/

2017. aasta juunis avaldas Baltnews infooperatsioonina tunduva loo mälestuskivi sodimisest Kiviõlis. 
https://www.propastop.org/2017/06/05/kivioli-randrahnu-saaga/

2017. aastal pandi Baltnewsi ja Sputnik Eesti poolt levima viis suuremat Eestile negatiivset valgust heitvat lugu, mis kõik said suure leviku ka Venemaa meediavõrgustikus. https://www.propastop.org/2017/12/14/3252/

Menetlusinfo

Kommentaarid

 1. ID tarkvara ei soosi allkirjastamist.

  Olen siia sisse loginud, aga allkirja ei saa anda, sest siinne lehekülg ütleb, et ei leia ID kaarti. Milles asi? Kas e-kirja teel ei saaks anda allkirja? Lugupidamisega Jaak Vackermann

  1. Tere! Rahvaalgatus.ee lehel saab allkirjastada kasutades eID-d (PIN2). Palun kirjutage otse kasutajatoele (klikkige lehe all nurgas küsimärgile ja seal avaneb aken, kuhu saate oma küsimuse kirjutada). Kui leht ei leia ID-kaarti, siis võib olla küsimus arvutisse paigaldatud tarkvaras või selles, et allkirjastamiseks kasutatav veebilehitseja ei luba hüpikaknate avanemist. Lugupidamisega Maarja-Leena Saar

 2. ei saa allkrjastada

  Anna sellele algatusele oma allkiri! Allkirjastada saad ID-kaardi või mobiil-ID-ga. Ennast identifitseerimata ei saa algatusele häält anda. ALLKIRJASTA ID-KAARDIGA ALLKIRJASTA MOBIIL-ID ABIL Vabandame, aga midagi meie süsteemis ei toiminud. Proovi palun uuesti. Kui viga kordub, võta ühendust kasutajatoega.

  1. Tere! Palun kirjutage kasutajatoele (kliki küsimärgil all vasakus nurgas, siis avaneb aken kuhu kirjutada), siis leiame põhjuse üles. Üldist tõrget ei esine. Parimat!

Olen lugenud läbi algatuse "Vaenulike propagandakanalite tegevuse reguleerimine Eestis" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
NimiIsikukoodAllkiri