Karusloomafarmide keelustamine Eestis

MTÜ Nähtamatud Loomad,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Arhiveeritud
6161 allkirja

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Algatuse menetlus on lõppenud. Vaata menetlust.

Eesti karusloomafarmides kasvatatakse väikestes traatpuurides igal aastal tuhandeid rebaseid, minke ja tšintšiljasid üksnes karusnaha saamise eesmärgil. Karusnaha tootmine on nii eetiliste kui keskkondlike probleemide tõttu keelustatud paljudes Euroopa riikides (näiteks Suurbritannia, Austria, Holland jne) ning ka Eesti avalik arvamus ei toeta siinsete karusloomafarmide tegevuse jätkumist. 

Ettepanek

Meie ettepanek on Eestis seaduse tasandil keelustada loomade kasvatamine ja paljundamine üksnes karusnaha saamise eesmärgil.

Soovituslik tegevusplaan: 
 • viia läbi uuringud, mis aitaksid koostada Eesti karusloomafarmide töötajatele asjakohased üleminekumehhanismid karusloomafarmide sulgemiseks
 • määrata sobiv üleminekuaeg karusloomafarmide tegevuse keelustamiseks.

Põhjendus

Karusloomafarmide väikestes traatpuurides ei saa rebased, mingid ja tšintšiljad rahuldada oma loomuomaseid vajadusi ning teaduslikud uuringud on näidanud, et loomad karusloomafarmides on pidevas stressiseisundis, esineb ebanormaalselt palju enesevigastamist ja kaaslaste ründamist

Karusnahk on: 
 • Ebavajalik - kunagi oli karusnahk tõesti inimestele sooja saamiseks asendamatu materjal, ent enam see nii ei ole. Tänapäeval tehakse karusnahast pigem detaile (mütsitutid, jopekraed, võtmehoidjad) ning kaitseks pakase vastu on palju paremaid materjale. 
 • Negatiivse keskkonnamõjuga - karusnaha tootmise negatiivne keskkonnamõju on võrreldes teiste materjalidega, millest riideid valmistatakse (vill, polüester, polüakrüül, puuvill jne), kordades suurem. Karusnahka töödeldakse paljude erinevate kemikaalidega, millest mitmed on nii keskkonnale kui ka inimese tervisele ohtlikud.  
 • Avalik arvamus Eestis ei toeta - uuringufirma Kantar Emori uuringu järgi ei poolda karusloomafarme 69% Eesti elanikest. 
 • Sulgemisel negatiivne mõju Eesti majandusele puudub - üle 90% Eestis kasvatatud karusloomadest kasvavad Soome ettevõttes AS Balti Karusnahk ning 100% nahkadest müüakse maha teistes riikides. Paarikümne töötajaga AS Balti Karusnahk on juba aastaid olnud suures majanduslikus kahjumis.

Keelustame julmad karusloomafarmid Eestis - anna enda digiallkiri juba täna!

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad
Karusloomafarmide keelustamise kampaaniajuht Merit Valge

Menetlusinfo

 1. Hilisemad sündmused: karusloomafarmid keelustati

  "§ 4. Loomapidamine karusnaha tootmise eesmärgil Keelatud on loomade pidamine, aretamine ja paljundamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. [RT I, 16.06.2021, 1 - jõust. 01.07.2021; käesolevas paragrahvis sätestatud keeldu kohaldatakse loomapidajate suhtes alates 2026. aasta 1. jaanuarist] " https://www.riigiteataja.ee/akt/127092023009

 2. Riigikogu kiitis heaks loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seaduse

  Riigikogu maaelukomisjon arutas kollektiivset pöördumist "Karusloomafarmide keelustamine Eestis" 2020. aasta sügisel ning otsustas pöördumise menetluse lõpetada muul viisil, kuna Riigikogu menetluses juba oli 23 Riigikogu liikme poolt 2020. aasta 18. juunil algatatud loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu (219 SE). Möödunud nädalal kiitis Riigikogu loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu (219 SE) heaks, mis näeb ette keelustada Eestis loomade aretamine ja pidamine üksnes või peamiselt karusnaha saamise eesmärgil. Seaduse vastuvõtmise poolt oli 56 ja vastu 19 Riigikogu liiget. Eelnõu menetluskäigu leiab Riigikogu lehelt: https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud/eelnou/4d3e1a25-2d13-4f2d-a85c-2471a1cd7bc3/Loomakaitseseaduse%20ja%20looduskaitseseaduse%20muutmise%20seadus

 3. Algatuse menetlus Riigikogus on lõppenud

  Otsustati lahendada pöördumises püstitatud probleem muul viisil.

 4. Arutelu Maaelukomisjonis

  Otsustati lahendada pöördumises püstitatud probleem muul viisil.

 5. Kiri Riigikogule

  PealkiriArvamuse andmine karusloomakasvanduste keelustamise kollektiivse pöördumise kohta
  Saatja
  • Keskkonnaministeerium - Rene Kokk
 6. Kiri Riigikogule

  PealkiriMaaeluministeeriumi seisukoht karusloomakasvanduste keelustamise osas
  Saatja
  • Maaeluministeerium - Arvo Aller
 7. Kiri Riigikogule

  PealkiriArvamus - Kollektiivne pöördumine Karusloomafarmide keelustamine Eestis
  Saatja
  • Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium - väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem
 8. Kiri Riigikogult

  PealkiriArvamuse küsimine - Kollektiivne pöördumine Karusloomafarmide keelustamine Eestis
  Saaja
  • Keskkonnaministeerium
  • Maaeluministeerium
  • Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
 9. Arutelu Maaelukomisjonis

  Otsustati jätkata arutelu komisjonis.

 10. Kiri Riigikogult

  PealkiriKollektiivne pöördumine karusloomafarmide keelustamise teemal
  Saaja
  • MTÜ Nähtamatud Loomad - Kristina Mering
 11. Riigikogu juhatuse istung

 12. Algatus menetlusse võetud

  Algatus on edastatud menetlemiseks Maaelukomisjon-ile.

 13. Algatus jõudis Riigikokku

 14. Algatus saadeti riigikokku

  Kollektiivse pöördumise menetlusse võtmise otsustab Riigikogu juhatus 30 kalendripäeva jooksul.

 15. Algatus kogus 1000 allkirja

 16. Algatus kogus 100 allkirja

Kommentaarid

 1. Suurepärane algatus - olen poolt!

  Loomad ei vääri sellist kohtlemist ja karusloomafarmid ei suuda tagada loomadele elamisväärset elukeskkonda. Lisaks on karusnahk tänapäeval täiesti ebavajalik toode, sest meil on olemas palju alternatiivseid materjale, mille tootmine on hoopis jätkusuutlikum ja funktsionaalsus parem.

  1. Allkirjastasin

 2. Karusloomafarmid ei ole osa hoolivast ühiskonnast

  Toetan karusloomafarmide keelustamist, sest tutvudes loomade elutingimustega nendes tööstusfarmides, ehmub ilmselt enamik inimesi selle julmusest ning sellest, et selline asi 21. sajandil seaduslik ja tulutoov äri on. Mida rohkem valgust karusnaha tööstusliku tootmise telgitagustele heidetakse, seda enam kasvab ühiskonnas toetus tööstuslike karusloomafarmide tegevuse lõpetamisele - seda tendentsi on avaliku arvamuse uuringutest näha üle Euroopa. Loodan, et Eesti liitub riikidega, kes selle loomade halva kohtlemise lõpetanud on.

  1. Olen poolt

   See on kohutav, mida inimesed teevad raha pärast.

   1. 👐

    Kahe käega poolt!Ebainimlik kohtlemine///

    1. KARJUV JULMUS!!!

     OLEN LOOMULIKULT KARJUVA JULMUSE LÖPETAMISE POOLT JA LÖPETAMA PEAB SELLE HIRMSA KAUAKESTVA JULMUSE RUTTU, KOHE!!! MIDAGI ÖUDSAT , MIS INIMESELOOM ON ENDA ELUSHOIDMISEKS VÄLJA MÖELNUD. VOT SE SAMA INIMESEST SATIST TULEKS PANNA ENNAST SINNA PUURI JA HILJEM NAHK EEMALDADA!

     1. Piinan, sest meie esiisad piinasid ka?

      Kindlalt tuleks keelata. See on ülimalt rõve julm ja elu-vaenulik, kui selleks et toota nahk-materjali, tuleb piinata loomi, kellele on samasugused valuaistingud, samasugune turvatunde vajadus, samasugne närvisüsteem, nagu inimesel. Meil inimestena on viimane aeg võtta vastutus selle eest, kui perse me selle planeedi oleme keeranud. See mis oli OK 100 aastat tagasi, ei saa enam olla OK tänases maailma kõige rikkamas piirkonnas. Naha asemel on palju loomasõbralikumaid alternatiive. Kasutage Goretexi, tsiklimehed ja saapafännid. Mäletate, kudas kunagi kõik kiunusid, kui hõõglampe (jep, kahe klemmi vahel hõõguma aetud traat valguse saamiseks) taheti ära keelata, aga kuidas täna ei tunne keegi neist puudust. Sama on nahaga. Tagurlikud idioodid toetavad vägivalda, sest nende isad kasutasid seda ka. See ei peaks nii olema.

      1. Pooldan karusloomafarmide keelustamist.

       Kui keegi niiväga tahab omale karusnahkset kraed, siis hakaku jahimeheks ja küttigu metsast omale see karusloom, kuigi karusnaha töötlemine pole keskkonnasõbralik. Loomade ja lindude puurides pidamine on elusolendite piinamine. Kui koduloomi ja linde pidada, siis kasutada vabapidamist, nagu tegid minu vanavanemad oma talus.

       1. True!

        Ban them now, this is the 21st century!

        1. Pooldan keelustamist

         ...aga ei õnnestu allkirja anda, mobiili ID mul pole ja ID kaardiga allkirjastamine tahab mingit tarkavara installeerimist. Kahju.

         1. Olen selle poolt

          Karusloomafarmid tuleb jäädavalt ära keelustada, kuna need avaldavad keskkonnale halba mõju, on riigile suureks rahaliseks koormaks, karusnaha kandmine on ebatervislik (seda võib ju töödelda, aga kahjulik mõju ei kao päriselt kuhugi). Kaasaegsemasse stiili karusnahk ei käi ja see pole ka piisavalt vastupidav materjal.

          Olen lugenud läbi algatuse "Karusloomafarmide keelustamine Eestis" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
          NimiIsikukoodAllkiri