Petitsioon võimaldada igaühel maksta kütte eest vastavalt tegelikule tarbimisele

Milosz Maksimovic,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Riigikogus
 4. Järelkaja
36 allkirja
ALLKIRJASTA

964 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Eesti keeles (allkirjastamisel)Vene keeles (tõlge)Inglise keeles (tõlge)

Petitsioon lubada võtta kütte eest tasu vastavalt tegelikule kasutusele. Petitsioon võimaldada igaühel maksta kütte eest vastavalt tegelikule tarbimisele.

(Soojusanduri tehnoloogial põhineva küttekulujaoturi paigaldus)

Eesti liitus Euroopa Liiduga 2004. aastal. Alates sellest ajast on vastu võetud paljud ELi direktiivid. Kahjuks ei ole teadmata põhjustel üle võetud direktiivi 2012/27.

Energiatõhususe direktiiv 2012/27/EL (lühendatult EED) on Euroopa Liidu direktiiv, mis kohustab energiatõhususe parandamist Euroopa Liidus. See kiideti heaks 25. oktoobril 2012 ja jõustus 4. detsembril 2012.  Direktiiviga kehtestatakse õiguslikult siduvad meetmed, edendamaks jõupingutusi energia tõhusamaks kasutamiseks tarneahela kõikides etappides ja sektorites.

Praegu mõõdetakse paljudes kortermajades kütet ruutmeetrite põhiselt. See pole õiglane, muutes igakuised arved suuremaks ning ei soodusta energia säästmist.

Mõned korteriühistud kasutavad ilma soojusandurita soojusjaoturit, mis samuti ei jaga energiat õiglase kasutuse järgi.

Praeguste küttehindade juures on see väga suur probleem.

Ilma soojuse kulujaoturita (küttearvestita), mis põhineb soojusanduri tehnoloogial, ei saa kütet õiglaselt jagada. Mõnes majas, eriti Tallinnas ja Tartus, üürivad omanikud kortereid lühiajaliselt erinevate platvormide, näiteks Airbnb, vahendusel. Sellise üürihinna sisse kuulub ka küte, mistõttu on radiaatorid lülitatud täisvõimsusele ja aknad jäetud lahti. Kuna kütte eest ei maksta mitte kasutuse, vaid ruutmeetrite põhiselt siis maksavad kõik teised majas elavad inimesed rohkem.

Osades kortermajades asuvad ka ettevõtted, mis samuti tingivad suurema küttekulu.

Suur probleem on ka hoonetes, kus parkimiskohad, ärid ja lühiajalise üüri (Airbnb) korterid kuuluvad samasse korteriühistusse, sest väga suured küttekulud jaotuvad ettevõtjate ja korterite vahel samas proportsioonis.

See petitsioon kohustaks iga korteriühistut andma korteriomanikule võimaluse paigaldada kaugküttehaldur ( põhineb soojusanduri tehnoloogial) ja küsima tasu vastavalt tegelikule kasutusele.

See süsteem toimib juba aastaid teistes ELi riikides nagu näiteks Saksamaa, Poola ning on tõestatud, et küttearved on seal palju väiksemad

Petitsioon aitab vähendada kõigil nende kaugkütte arveid.

36 allkirja

964 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

Anna sellele algatusele oma allkiri!

Allkirjastada saab vähemalt 16aastane Eesti alaline elanik ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga.

Kommentaarid

 1. Kütte arvutamine valemi alusel

  Idee on hea kuid on üks nüanss, mida peab ära mainima. Nimelt on kortermajades, kus küttesüsteem on renoveeritud ja ka andurid on paigaldatud radiaatoritele, et mõõta hetketarbimist. Kuid osad korteriühistud on läinud seda teed, et hetketarbimine on mõõdetud valemiga 70/30, kus 70% küttest maksad nii kui nii, sest see on soojus, mida saad naabrilt (mis sest, et naaber ei pruugi üldse sel ajahetkel kütta), ülejäänud 30% maksad tegeliku tarbimise eest, mis tuleb su radiaatoritel paigaldatud anduritest. Taoline süsteem on tarbijavaenulik kuid ometi täiesti legaalne petitsiooni algataja pakutud süsteemis tänasel päeval. Seega tarbija võib küll säästa kütte pealt reguleerides radiaatorites vastavalt sooja kuid sääst toimub ainult kuni 30% ulatuses küttearvelt, sest küttearvest on 30% moodustamas andurite alusel. 70% nagu eelnevalt mainitud, saad aga naabrilt läbi seinte, kuigi naaber võib mitte kütta. Tegelikult on üleüldse tragikoomiline olukord sele valemi järgi tekkimas, sest kui ise keerad endal kütte välja, naabrid keeravad ka endal kütte välja, siis ometi maksavad kõik nagunii need 70% küttest kinni kuigi kõik naabrid tarbivad üksteiselt hoopis külma, sest kõik ju keerasid kütte endal välja. Minu ettepanek siinkohal on tagada 100% olukord petitsioonis, kus kui radiaatoritel on paigaldatud soojusandur, siis küte arvutatakse 100% radiaatoritelt tulnud soojuse alusel, mitte müstilisel "naabrilt läbi seina tulnud" soojuse alusel.

  1. Tere. Täname kommentaari eest. Ma nõustun sinuga. Kahjuks panin mõõtmismeetodi nime valesti. Soojusandur on õige tehnoloogia. Kütmist tuleb mõõta 100% tegelikust kasutamisest.

 2. .

  I am German and live now since 2017 permanently in Estonia on a Bio Farm. I lived in France (35 years) and Germany and in both countries the heating costs are the real cost based on the device installed on the Radiator or an energy counter in the hor water pipe from the heating system which is much more precise, because they are methods to fool the device (condensation based) on the radiators. However, measuring the used energy directly on the radiators is standard in Germany for more the 40 years. Please, Milosz Maksimovic, change your petition that it reflect also the concerns of Bogdan Parubok, because they are 100% valid. I will sign the petition.

  1. Thank you for the comment. First I will tell you that I agree with you and Mr. Parubok. Unfortunately Estonia failed to protect us, the customers, same time protecting housing associations which make huge profit signing agreements with companies directly connected with them. Housing associations are also managing our heating. And way they do it is not fair. For example big part of my housing association represent owner of 30 air bnb apartments,his clients are maximizing heating and opening windows. I am rarely home. My heating is on minimum, but my bills are very high. I cannot even rent this apartment due to high cost. I tried in court but unfortunately some people are above law. I will not go into details. Even before energy rise my heating bill was at 3/4 of total monthly housing association bill. I think old system you are writing about is now exchanged by modern system . And there are different possibilities and measurements systems. What I actually want is exactly what Mr Parubok is writing about. What should i add in your opinion to make my petition more clear? Thank you.