Demokraatia töövihik

Harjuta digiallkirjastamist

Eesti on unikaalne koht. Siin on kümneid teenuseid, mida on võimalik tarbida kodust lahkumata või jätkata nende kasutamist näiteks välismaal reisil olles. See on üsna erakordne! Nendest teenustest osasaamiseks piisab sellest, et sul on olemas digiidentiteet, mida kasutada ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID vahendusel. Nende abil saad ennast digiteenuste jaoks turvaliselt tuvastada, aga ka digitaalselt kokkulepete või nõusolekute kinnitamiseks allkirja anda.

PIN1 on igapäevane kaaslane kõikvõimalikesse keskkondadesse sisenemiseks.
PIN2 on sinu digiallkiri, mida sisestades annad oma nõusoleku, võtad kohustuse või väljendad poolt või vastu seisukohta. Digiallkirja tuleb anda läbimõeldult.

Nii nagu autokoolis alustatakse turvalist harjutamist kinnisel platsil, saad ka sellel leheküljel turvaliselt proovida digiallkirja andmist. Siin saad sa proovida digiallkirja andmist nii ID-kaardi, Mobiil-ID kui ka Smart-ID kaudu.

Allkirjasta

Järgnevalt saad sa valida omale sobiva lahenduse digiallkirja panemiseks, aga miks mitte proovida läbi ka kõik võimalused.

  • ID-kaardiga allkirjastamiseks sisesta kaart kaardilugejasse. Veendu, et kaart on õigetpidi ning vajuta nuppu ID-kaart. Avanev aken küsib sinult digiallkirja ehk PIN2.
  • Mobiil-IDga allkirjastamiseks vajuta nuppu Mobiil-ID. Järgnevalt küsitakse sinult nii sinu mobiilinumbrit kui ka isikukoodi. Pärast nende sisestamist saad sa vajutada nuppu ALLKIRJASTA MOBIIL-ID-GA.
  • Smart-IDga allkirjastamiseks vajuta nuppu Smart-ID. Seda vajutades küsitakse sinult isikukoodi, mille sisestamisel saad sa vajutada nuppu ALLKIRJASTA SMART-ID-GA.

Vali omale meelepärane ning proovi!

Süsteem loob sulle faili, milles sisaldub lause "Minu esimene digiallkiri.", ning sellele lisatakse sinu digiallkiri. Pärast allkirjastamist saad sa faili alla laadida ning veenduda, et sinu allkiri on sellele lisatud. Samuti saad sa alla laaditud failist näha, kas su digiallkiri kehtib.

542 korda on juba digiallkirjastamist harjutatud.

Milleks digiallkirjastamist kasutada saab?

  • Seda on vaja näiteks elukoha registreerimiseks rahvastikuregistris (noortel võib seda vaja minna, kui ülikooli õppima asudes elukoht muutub), sest mitmed avalikud teenused (nt tasuta ühistransport) on elukohaga seotud.
  • Samuti saab digimina e-maksuametis tuludeklaratsioon esitada (näiteks selleks, et õppemaksult tulumaksu soodustust saada jne).
  • Patsiendiportaalis näeb digimina abil oma terviseandmeid (sh saatekirju, analüüside vastuseid ja
    haiguslugusid).
  • Digiidentiteeti on vaja valimistel hääletamiseks. Samuti riigikogule või kohalikule omavalitsusele suunatud kollektiivse pöördumise esitamiseks või allkirjastamiseks.
  • Milliseid e-teenuseid digiidentiteedi abil veel kasutada saab, näeb Eesti riigi infoportaalist.

Sul tekkis mõtteid või ettepanekuid?

Kirjuta meile aadressil info@rahvaalgatus.ee.